natoaktual.cz

Rusko tlačí na Arménii kvůli jejímu vystoupení z Putinova bezpečnostního paktu

26. února 2024  19:59
Rusko od Arménie požaduje vysvětlení důvodu, proč země pozastavila svou účast v Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO).  

Arménský premiér Nikol Pašinjan | foto: @armgov

Arménský premiér Nikol Pašinjan prohlásil, že CSTO zemi zklamala. Rovněž uvedl, že obranný blok „nesplnil své cíle, pokud jde o Arménii, zejména v letech 2021 a 2022, a my jsme to nemohli nechat bez povšimnutí“.

CSTO je bezpečnostní organizace vedená Ruskem, která sdružuje postsovětské země z Evropy a střední Asie. Jerevan je však s bezpečnostním paktem a Moskvou nespokojený. Země po loňské ofenzivě Ázerbájdžánu totiž ztratila kontrolu nad Republikou Arcach, arménskou částí Náhorního Karabachu.

Odchod země z CSTO však i přesto neznamená úplný konec vazbám mezi Arménií a Ruskem. Jerevan má mimo CSTO totiž s Moskvou uzavřenou další samostatnou dohodu prostřednictvím Celní unie Euroasijské hospodářské unie.

„Arménská ekonomika je velmi závislá na Rusku a zemi bude trvat dlouho, než diverzifikuje své trhy,“ uvedla analytička z Mezinárodní krizové skupiny Olesya Vartanyan.

Zdroj: Newsweek (USA)

onv; natoaktual.cz
zpět na článek