natoaktual.cz

Velká změna pro speciální jednotky USA: důraz na schopnosti hybridního válčení

13. ledna 2021  19:35
Ačkoliv se americké ozbrojené síly posledních dvacet let zaměřovaly především na boj proti terorismu a různým povstaleckým silám, zůstaly Spojené státy zemí, která je nejen vojensky nejsilnější, ale navíc jako jediná schopná takřka okamžitě zasáhnout kdekoliv na světě.  
Američtí výsadkáři v Polsku. Dalších 450 vojáků vyšle Pentagon v nejbližších dnech do Pobaltí. | foto: MON

Ačkoliv se americké ozbrojené síly posledních dvacet let zaměřovaly především na boj proti terorismu a různým povstaleckým silám, zůstaly Spojené státy zemí, která je nejen vojensky nejsilnější, ale navíc jako jediná schopná takřka okamžitě zasáhnout kdekoliv na světě. Rusko a Čína se proto snaží tuto výhodu narušit prostřednictvím metod hybridní války a „měkkého vlivu“ – tedy pomocí propagandy, dezinformací, podporou spřízněných ozbrojených skupin a ekonomickými a diplomatickými kroky.

Aby si Američané zajistili, že i nadále budou mít nad svými soupeři převahu, rozhodli se být v „šedé zóně mezi válkou a mírem“ aktivnější. Tomu má napomoci nové podpůrné oddělení na ministerstvu obrany, které vzniklo přeměnou oddělení zabývajícího se bojem s terorismem, tedy oblastí, která je nestandartních operací plná. Zkušenosti získané z tohoto prostředí nyní začne aplikovat na soupeře podstatně větší „váhové kategorie“. Dodatek o hybridním válčení se dokonce dostal do Národní obranné strategie USA.

Zdroj: Business Insider (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek