natoaktual.cz

Amsterdam kritizuje NATO za netransparentnost výdajů

11. června 2014  17:10
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Amsterdam kritizuje NATO za netransparentnost výdajů

Nizozemský národní kontrolní úřad poukazuje na nedostatky Severoatlantické aliance ve svých účtech a nedostatečnou transparentnost aliančních výdajů. Auditor to tvrdí ve svém dopise nizozemskému parlamentu. Nizozemsko ani ostatní členské země podle něj neví, kolik peněz jde každoročně na provoz organizace, ani co se s těmito penězi děje. „NATO je financováno z veřejných peněz, a musí proto být odpovědné za vynakládání těchto zdrojů,“ dodává audit.

Dokument

NATO Transparency and public Accountability

Administrativní nedostatky Severoatlantické aliance se datují desítky let nazpět a situaci nepomáhá ani zvyk NATO označovat velké množství výdajů známkou „tajné“. Nizozemský auditor upozorňuje na tuto situaci nizozemskou vládu každý rok již sedm let.

Kam dál?
USA naléhají na spojence, aby zvýšili výdaje na obranu (5.5. 2014)

Zdroj:
Dutch News (Nizozemsko)

---

USA vyslaly na cvičení v Evropě dvojici bombardérů B-2

Americké letectvo vyslalo na anglickou základnu Fairford dvojici neviditelných strategických bombardérů B-2, které jsou uzpůsobeny k nesení jaderných zbraní. Pentagon oznámil, že odtud budou B-2 vzlétat ke cvičení se spojenci ze Severoatlantické aliance. Letouny se tak připojí k trojici bombardérů B-52, které jsou na základně již od minulého týdne.

„Bezpochyby je to další z řady důkazů o neotřesitelném závazku USA vůči partnerům z NATO,“ uvedl mluvčí Pentagonu Steve Warren. Bombardéry budou podle Pentagonu v Evropě na krátkou dobu a jejich účast na cvičení byla předem plánovaná.

Kam dál?
NATO poslalo do manévrů v Pobaltí americké bombardéry, Moskva se zlobí (10.6. 2014)
Rusko a NATO se obviňují z prohlubování ukrajinské krize (3.6. 2014)
Kanada chce své letouny nechat v Rumunsku déle (16.5. 2014)

Zdroj:
Yahoo News (USA)

---

Rusko a Ukrajina se opět sejdou, aby vyřešily spor o plyn

Moskva dala Ukrajině ultimátum do dnešní desáté hodiny dopoledne, kdy měl Kyjev uhradit část svého dluhu vůči Rusku. Rusové však “deadline“ odložili poté, co Evropská komise dokázala přesvědčit obě strany k dalším rozhovorům. Podle mluvčího Gazpromu začnou Kyjev a Moskva vyjednávat ještě dnes. Zároveň však odmítl uvést, co se stane, pokud Ukrajina dluh nezaplatí.

Ukrajina již se zaplacením dluhu za odběr plynu počítá, ale zatím se ještě s Gazpromem nedohodla na ceně. Nejmenovaný zdroj z Gazpromu k celé situaci dodal, že „Ukrajina odebírá mezi 112 a 115 miliony kubických metrů plynu denně a doprava plynu do Evropy zůstává stabilně na úrovni 200 milionů metrů krychlových za den.“

Kyjev chce změnit stávající kontrakt, podle kterého musí za každou tisícovku metrů krychlových zemního plynu zaplatit 485 dolarů, což je nejvyšší cena, jakou evropská země Rusku platí.

Kam dál?
Ruské operace na Ukrajině: „mistrovská práce“ (9.6. 2014)

Zdroj:
Gulf News (Spojené arabské emiráty)

---

Sikorski: Členství Ukrajiny v NATO není na pořadu dne

Možnost členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci není v současnosti na agendě mezinárodních jednání. „Ve spojení EU a Ukrajiny nevidíme žádnou hrozbu pro Rusko a členství Kyjeva v NATO není na pořadu dne,“ uvedl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski po setkání se svým ruským a německým protějškem v Petrohradě.

Všichni tři státníci se sešli, aby diskutovali o současné situaci na Ukrajině a dalších ožehavých tématech současnosti. „Jednali jsme o spoustě témat v konstruktivním duchu. Konkrétně o řešení krize na Ukrajině nebo vztahu mezi Ruskem, EU a NATO,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dalšími tématy jednání byla také situace v Sýrii a na Blízkém východě.

Kam dál?
Buď jste s námi, nebo s Putinem, vzkázal McCain Evropě (9.6. 2014)
Německo: Východní Evropa má „naši plnou solidaritu“ (6.6. 2014)

Zdroj:
RIA Novosti (Rusko)

---

Rasmussen doufá, že summit ve Walesu přispěje ke zvýšení výdajů na obranu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen doufá, že se evropští spojenci na zářijovém summitu ve Walesu zavážou ke zvýšení svých obranných rozpočtů. Evropa by tak podle něj měla odpovědět na volání z druhé strany Atlantiku, aby dělala více pro svou obranu. Ačkoli USA oznámily rozpočtové škrty, jejich obranný rozpočet v minulém roce tvořil téměř tři čtvrtiny celkových obranných výdajů Aliance.

„Úspěšný summit by znamenal, že společně přijmeme akční plán připravenosti, abychom posílili společnou obranu, a také závazek férovějšího rozdělení investic do obrany,“ uvedl Rasmussen na konferenci v Bruselu.

Kam dál?
Světové výdaje na obranu opět rostou, utrácejí Rusko i Čína (5.2. 2014)
Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (26.9. 2013)

Zdroj:
Yahoo News (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek