natoaktual.cz

Americkým obratem do Asie NATO ztrácí námořní sílu

27. září 2013  16:18
 

Letadlová loď USS Nimitz | foto: US NAVY

Americkým obratem do Asie NATO ztrácí námořní sílu

Spojené státy se soustřeďují na Tichý oceán zrovna v době, kdy jejich partneři v Severoatlantické alianci začínají být na americké námořní síle čím dál více závislí, odhalila zpráva American Enterprise Institutu.

"Spojené státy si musí uvědomit, že i když se jejich námořnictvo postupem času zmenšuje, v rámci Severoatlantické aliance ale představuje stále větší procento útočné síly," uvádí zpráva. "S rostoucím důrazem amerického námořnictva na region Asie-Pacifik však rostou i obavy, zda flotily evropských členů NATO dokážou čelit hrozbám v jižním a východním Středomoří," píše se ve zprávě.

Kam dál?
Názory ze zahraničí: For military, 'pivot' to Asia is very real (31.7. 2013)

Zdroj: Aviation Week (USA)

---

RB OSN se dohodla na rezoluci o Sýrii

Pět stálých členů názorově rozdělené Rady bezpečnosti Organizace spojených národů se dohodlo na textu rezoluce, která si klade za cíl eliminovat syrský chemický arzenál.

Návrh počítá s tím, že se syrský režim vzdá všech svých chemických zbraní a poskytne k nim neomezený přístup mezinárodním expertům. Pokud však Sýrie přestane spolupracovat, Rada bezpečnosti bude připravena předložit druhou rezoluci, která podle sedmého článku Charty OSN umožní použití síly pro nastolení míru a bezpečnosti.

Vůbec poprvé za dobu syrské občanské války tak na půdě Rady bezpečnosti došlo ke vzácné shodě mezi Ruskem, které pevně stojí za režimem prezidenta Bašára Asada, a Spojenými státy podporujícími rebely.

Kam dál?
Dohoda o chemických zbraních by dle Rasmussena mohla posílit Asada (26.9. 2013)

Zdroj: Boston.com (USA)

---

Gruzínská armáda dosáhne standardů NATO do roku 2017

Gruzínský ministr obrany Irakli Alasania na schůzce se švédskými a tureckými vojenskými přidělenci prohlásil, že do roku 2017 se bude Gruzie pyšnit plně profesionální armádou splňující nejpřísnější standardy Severoatlantické aliance.

Ministr společně se svým náměstkem Tamarem Karosanidzem představil probíhající změny v armádě i na samotném ministerstvu obrany, které se podle něj postupně stává mnohem transparentnější institucí.

Zástupce šéfa gruzínských ozbrojených sil plukovník Vladimir Chachibaya, jenž se schůzky také zúčastnil, vyzdvihl roli vojenského vzdělávání v armádě, která se podle jeho slov řadí k nejlepším v regionu.

Kam dál?
Kurs Gruzie směrem k NATO dále znepokojuje Rusko (24.9. 2013)

Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

---

Bulharsko se stalo vůdcem NATO v budování integrity

Bulharsko se rozhodlo připojit k iniciativě Severoatlantické aliance Building Integrity Trust Fund, jež si klade za cíl budovat transparentnost, odpovědnost a integritu v obranném a bezpečnostním sektoru. Slavnostního podpisového aktu se zúčastnil zástupce generálního tajemníka NATO generál Alexander Vershbow, stálý zástupce Bulharska při NATO Ivan Naydenov a zástupci pěti dalších vůdčích zemí – Belgie, Norska, Polska, Švýcarska a Velké Británie.

"Jedním z cílů iniciativy Building Integrity je šířit principy dobrého vládnutí v obranných institucích a strukturách. V současné době napjatých rozpočtů se všechny národy potýkají se závažnými výzvami spojenými s reformami, obměnami a posilováním operačních a institucionálních schopností. Daňoví poplatníci chtějí vědět, že za své peníze dostávají odpovídající kvalitu," uvedl generál Vershbow.

Zdroj: NATO

---

Tureckou protiraketovou obranu postaví Číňané

Vítězem tendru na výstavbu protiraketového systému v Turecku v hodnotě přesahující čtyři miliardy dolarů vyhrála čínská firma, na kterou Spojené státy uvalily sankce. Mezi neúspěšnými společnostmi jsou firmy ze Spojených států, Ruska, Francie a Itálie. Ankara upřednostnila nejlevnější nabídku i přes obavy, že čínské systémy nebudou plně kompatibilní s aliančním systémem včasného varování.

Společnost CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.) vyhrála tendr i přes to, že na ni Spojené státy uvalily sankce za porušení dohody o zákazu šíření zbraňových systémů do Íránu, Severní Koreje a Sýrie. Americké společnosti Raytheon a Lockheed Martin, ruský Rosoboronexport a italsko-francouzské konsorcium Eurosam tak odešly s nepořízenou.

Kam dál?
Turecko zvažuje koupi čínského systému protiraketové obrany (24.6. 2013)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek