natoaktual.cz

Americký dron byl nad Libyí sestřelen ruskou protivzdušnou obranou, tvrdí USA

9. prosince 2019  16:41
 
Alianční dron. Ilustrační foto. | foto: AIRCOM

Americký dron byl nad Libyí sestřelen ruskou protivzdušnou obranou, tvrdí USA

Americká armáda je přesvědčena, že neozbrojený americký dron, který se v listopadu ztratil blízko lybijského hlavního města, byl ve skutečnosti sestřelen ruskou protivzdušnou obranou. Velitelství americké armády v Africe požaduje vrácení trosek letounu.

Generál Stephen Townsend, šéf Velitelství pro Afriku, se domnívá, že operátoři vzdušné obrany v té době nevěděli, že stříleli na americký dron. Teď však určitě ví, komu patří, a odmítají jej vrátit.

Takové sestřelení by zdůraznilo rostoucí roli Moskvy v energeticky bohatém regionu, kde ruští žoldnéři zasahují do lybijské občanské války na straně velitele Chalífy Haftara. Ruské úřady popírají vysílání ruských kontraktorů do zahraničí. Připouštějí, že ruští civilisté bojují v zahraničí, ale pouze jako dobrovolníci.

Přítomnost ruských kontraktorů v Libyi potvrdili západní diplomaté. Jen Rusové mají schopnosti sestřelit dron a navíc se vyskytovali v oblasti, kde k sestřelení došlo, uvedl Mohammed Ali Abdalláh, poradce libyjské vlády národní jednoty.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Stoltenberg: Spojené státy zůstanou věrné NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že si je jistý, že „Spojené státy zůstanou věrné Severoatlantické alianci z několika důvodů.“ Za první označil Stoltenberg fakt, že to potvrdil prezident Donald Trump na summitu NATO v Londýně. Jako druhý důvod uvedl silnou podporu NATO v americkém Kongresu. Posledním důvodem má být vysoká podpora NATO v průzkumech veřejného mínění ve Spojených státech.

Kam dál?
Obchod jako zbraň. Trump chce, aby země NATO platily za obranu více (6.12. 2019)


Zdroj: Politico (USA)

---

NATO nemělo žádné námitky proti S-400, tvrdí turecký ministr zahraničí

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu tvrdí, že Aliance nevznesla žádnou námitku ohledně tureckého nákupu ruského protiletadlového zbraňového systému S-400. Koupi kritizovaly Spojené státy americké. Çavuşoğlu zdůraznil, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg několikrát prohlásil, že všechny státy mají právo koupit zbraně a obranný systém, který chtějí.

Ohledně Sýrie Çavuşoğlu uvedl, že v médiích se objevilo mnoho falešných příběhů obviňujících Turecko ze způsobení humanitární krize a znovuoživení teroristické skupiny Islámský stát. Zdůraznil, že mezinárodní komunita by se měla soustředit na rekonstrukci tohoto regionu, s tím, že Ankara je připravená vést spolupráci se všemi zeměmi. Uvedl, že operaci „Mírové jaro“ chtěla Ankara provést před rokem, ale Spojené státy požádaly Turecko, aby počkalo do doby, než stáhnou své jednotky.

Kam dál?
Turecko testuje ruský protivzdušný systém (26.11. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (USA)

---

Velvyslankyně USA v Dánsku zakázala účast Trumpova kritika na semináři o NATO. Ten byl proto zrušen

Seminář o NATO, který se měl konat v Kodani, byl zrušen poté, co velvyslankyně Spojených států amerických v Dánsku Carla Sands zablokovala účast amerického akademika Stanleyho Sloana, který je kritikem Donalda Trumpa. Seminář byl sponzorovaný vládou Spojených států.

„Věděli jsme, že pan Sloan má kritický přístup k prezidentu Trumpovi,“ uvedl ředitel Danish Atlantic Council Lars Bangert Struwe, který seminář pořádal. Předpokládal však, že příspěvek pana Sloana bude „nepolitický a objektivní“. V e-mailu Sloanovi Struwe napsal, že zásah americké ambasády byl „v totální disharmonii s tím, jak chtěl Danish Atlantic Council jednat“. Zdůraznil, že ačkoli ví, že Sloan kritizuje Trumpa, je přesvědčen, že svoboda projevu je v každé demokracii prvořadá.

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Střelba na základně na Floridě je vyšetřována jako teroristický útok

Na americké námořní základně Pensacola na Floridě zastřelil nadporučík saúdského letectva tři lidi. FBI prohlásila, že pracuje „s předpokladem, že se jednalo o teroristický čin“.

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman ujistil Donalda Trumpa, že Saúdská Arábie poskytne plnou spolupráci v otázce vyšetřování. Americký ministr obrany Mark Esper řekl, že požádal Pentagon, aby přezkoumal screeningové postupy pro vojáky z jiných zemí vyslané na výcvik do Spojených států.

V současné době je v rámci výcviku ve Spojených státech 850 Saúdů. Klíčoví spojenci Donalda Trumpa v Kongresu požadovali, aby účast Saúdské Arábie na takových programech byla pozastavena.

FBI identifikovala střelce jako Mohammada Alšamrani. Podle úřadů měl střelec na sociálních sítích zveřejňovat příspěvky o tom, že Američané jsou proti muslimům a podporují Izrael.

Tento týden se jednalo už o druhou střelbu na americké základně. V Pearl Harboru na Havaji zabil námořník dva civilní zaměstnance a pak spáchal sebevraždu.

Kam dál?
Havárie vrtulníku v USA. Tři vojáci zemřeli (6.12. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

ade, natoaktual.cz
zpět na článek