natoaktual.cz

Americká černá listina se zaplnila společnostmi spolupracujícími s čínskou armádou

24. září 2020  15:56
Americké ministerstvo obchodu zařadilo na tzv. černou listinu 24 čínských společností, které podle Washingtonu pomáhají Pekingu militarizovat umělé ostrovy v Jihočínském moři.  
Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu | foto: Bundeswehr

Americké ministerstvo obchodu zařadilo na tzv. černou listinu 24 čínských společností, které podle Washingtonu pomáhají Pekingu militarizovat umělé ostrovy v Jihočínském moři. Tři čtvrtiny z těchto společností mají vazby na čínskou armádu, zbylých osm vlastní přední čínští dodavatelé vojenského materiálu.

Spekuluje se, že tyto zdánlivě civilní firmy poskytují čínské armádě elektronická zařízení, software či expertízu pro stavbu vojenských základen na umělých ostrovech v regionu.

Americké firmy mají zakázáno bez povolení obchodovat se společnostmi na černé listině amerického ministerstva obchodu. Čína se v současné době více soustředí na tzv. „fúzi“ mezi civilním a vojenským sektorem s cílem zrychlit technologický pokrok ve vojenství. V rámci této kampaně propagované čínským prezidentem Si Ťin-pchingem Čína zapojuje do zbrojení civilní high-tech společnosti.

Kam dál?
Čína: čínská armáda přebírá vedení ve snaze o vyvinutí vakcíny na covid-19 (11.8. 2020)

Zdroj: Nikkei (Japonsko)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek