natoaktual.cz

Americká armáda podrobí syrské rebely testům, až pak začnou s výcvikem

1. prosince 2014  14:18
 

Výcvik afghánských jednotek vojáky ISAF. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Americká armáda podrobí syrské rebely testům, až pak začnou s výcvikem

Armáda Spojených států amerických chystá důkladné testy pro syrské rebely. Ty budou muset splnit všichni, kdo následně podstoupí americký výcvik. Součástí testů budou psychologické testy, biometrická kontrola nebo testy zvládání stresových situací. Tento proces přesahuje standardní postupy, které americká armáda aplikuje při prověřování zahraničních vojáků, s nimiž spolupracuje. Ještě důkladnějším testem budou muset projít velitelé syrských rebelů.

Výcvik syrských rebelů je unikátní tím, že po jeho absolvování nebudou bojovat společně s Američany, kteří je vycvičí. „Ověřování a testování je proto ještě důležitější,“ uvedl nejmenovaný zdroj z americké armády.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy od roku 2011 hledala kompetentní sílu, která by bojovala proti syrským jednotkám a nyní také proti bojovníkům z Islámského státu. Zástupci USA však zůstávají bdělí, jelikož nevědí, co mohou čekat od syrských bojovníků, kteří sice v současné době mají stejné cíle jako Spojené státy, ale jak se zachovají v budoucnu, ukáže až čas.

Kam dál?
USA vidí v syrských rebelech politické řešení (27.10. 2014)
Američané budou cvičit syrskou opozici jen k obraně (24.10. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Ruské námořnictvo úspěšně zopakovalo test nové rakety Bulava

Námořnictvo Ruské federace podruhé za poslední dva měsíce úspěšně otestovalo novou mezikontinentální balistickou střelu Bulava. Raketa s doletem přes 8 000 kilometrů a schopností nést až deset jaderných hlavic byla vystřelena z ponorky v Barentsově moři a dopadla do testovací oblasti ruské armády na Kamčatce. Z úspěchů posledních testů mezikontinentálních střel Bulava lze usuzovat, že se ruská armáda dokázala vypořádat s problémy, které minulé testy střel Bulava provázely. V příštích dnech ruská armáda plánuje otestovat další mezikontinentální balistickou střelu RS-26, která je uzpůsobena pro odpal z pozemního mobilního odpalovacího zařízení.

V současné době ruská armáda disponuje dvěma ponorkami vyzbrojenými střelami typu Bulava a třetí ponorka začne sloužit ve velmi brzké době. Další dvě jaderné ponorky navíc Rusko ještě staví.

Kam dál?
Polsko a Pobaltí chtějí zaměřit protiraketový štít na Rusko (25.8. 2014)

Zdroj: Defense Update (Izrael)

---

Litva a Švédsko zlepší obrannou spolupráci

Vilnius a Stockholm se dohodly na posílení regionálního partnerství. Ve společném prohlášení to oznámili litevský ministr obrany Juozas Olekas a jeho švédský protějšek Peter Hultqvist. Obě země hodlají zintenzívnit spolupráci v rámci partnerství Severoatlantické aliance v oblastech výměny dat nebo obrany skandinávsko-baltského prostoru. Součástí spolupráce budou také společná vojenská cvičení obou zemí.

„Tato cvičení jsou dobrým příkladem toho, jak spolupráce Švédska a Pobaltí v rámci partnerství s NATO posiluje regionální bezpečnost stejně jako bezpečnost ve vzdušném prostoru nad Baltským mořem,“ uvedl Olekas a zároveň vyzval Švédsko k účasti ve více vojenských cvičeních v regionu Baltského moře.

Kam dál?
Aliance prodloužila misi na střežení Pobaltí (13.11. 2014)

Zdroj: Shanghai Daily (Čína)

---

Ghání ratifikoval bezpečnostní dohody s USA a NATO

Afghánský prezident Ašraf Ghání ratifikoval Bilaterální bezpečnostní dohodu s Washingtonem a Dohodu o statutu sil se Severoatlantickou aliancí. Smlouvu afghánský prezident ratifikoval poté, co totéž učinily obě komory afghánského parlamentu. Obě dohody byly oficiálně podepsány na konci letošního září. Podle prezidenta Gháního jsou afghánské bezpečnostní složky již dostatečně velké na to, aby mohly bránit afghánskou půdu. Ghání upozornil, že díky těmto smlouvám vstoupí Afghánistán do nové fáze poté, co jeho zemi na konci letošního roku opustí většina vojáků NATO.

Kam dál?
Afghánský senát schválil bezpečnostní dohody s USA a NATO (28.11. 2014)
Kábul zrušil zákaz nočních útoků (25.11. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Steinmeier: Členství Ukrajiny v NATO není na pořadu dne

Speciál

Německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier považuje jakékoli diskuze o členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci za předčasné. „Členství Ukrajiny v NATO není na pořadu dne. Přinejmenším já Ukrajinu na cestě do NATO nevidím,“ uvedl Steinmeier a dodal, že boj s proruskými separatisty v ukrajinských lídrech samozřejmě vzbuzuje zájem o bezpečnost, kterou by Kyjevu členství v NATO přineslo. „Musíme však zůstat realističtí. Nacházíme se uprostřed nebezpečného konfliktu.“

Steinmeierovi podle jeho vlastních slov „diplomatická zodpovědnost“ káže, aby zbytečně nedával Ukrajincům plané naděje na členství v Alianci, s nímž Moskva nesouhlasí.

Kam dál?
Rusko vidí členství Ukrajiny v NATO jako hrozbu pro globální stabilitu (28.11. 2014)

Zdroj: HNonline (Slovensko)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek