natoaktual.cz

Alianční nálet zabil 11 libyjských povstalců

29. dubna 2011  15:26
 

Alianční nálet zabil 11 libyjských povstalců
Nejméně 11 libyjských rebelů bylo zabito při aliančním náletu poblíž obleženého města Misuráta. Útok potvrdili očití svědkové i velitel povstalců Abdulláh Mohammed. Ten uvedl, že rebelové původně alianční útok hlásit nechtěli, neboť se obávali, že by to NATO odradilo od dalších útoků proti jednotkám Muammara Kaddáfího.

I proto označil Mohammed alianční nálet za chybu a uvedl, že povstalci doufají, že "toto nezabrání dalším útokům NATO proti našim nepřátelům". Přístavní město Misuráta je díky své strategické poloze centrem intenzivních bojů mezi povstalci a vládními jednotkami. Podle zpráv humanitárních organizací byly při jejím obléhání zabity již stovky civilistů.

Boje o Misurátu zároveň narušily dodávky zdravotní pomoci i evakuaci civilistů a zraněných. Podle zpráv dochází ve městě zásoby jídla a pitné vody. Evropská komisařka pro humanitární pomoc Kristalina Georgieva proto vyzvala válčící strany, aby "chránily civilisty a umožnily humanitární operace v Misurátě".

Čtěte také:
Při bombardování Misuráty zemřel i známý britský filmař

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Afghánistán: ‘Útěk 500 vězňů Talibanu nepomůže‘
Útěk 500 Talibanců z vězení v jihoafghánské provincii Kandahár neohrozí současné vojenské úspěchy v oblasti, ujistil alianční generál Joseph Blotz. Trestanci uprchli z vězení Sarpoza pomocí tunelu vyhloubeném jejich komplici zvenčí. Podle Talibanu tito uprchlíci významně posílí bojeschopnost povstalců, neboť stovka z nich byla dříve veliteli.

Útěk je vnímán jako velká obtíž pro alianční jednotky, neboť přišel pouze pár měsíců poté, co NATO oznámilo "křehké a zvratné" zisky v Kandaháru, který je baštou Talibanu. To, že je útěk z vězení významným neúspěchem, potvrdil i Blotz. Zároveň však uvedl, že koaličním silám se podaří zabránit návratu Talibanu do oblasti.

Blotz očekává, že se povstalci pokusí získat zpět ztracená území. Mají však podle něj pouze velmi malou šanci uspět, neboť jejich velící struktury, financování i logistika jsou pod výrazným tlakem.

Čtěte také:
Útěk z vězení zpochybňuje strategii NATO v Kandaháru

Zdroj: M&C(USA)

---

Analytici zpochybňují vyzbrojování libyjských povstalců
Bezpečnostní experti poukazují na to, že bez pomoci vojenských letadel a raketových útoků aliančních sil by špatně vybavení a vycvičení libyjští povstalci byli již poraženi, či by nyní byli na samé hranici porážky. Řada expertů však poukazuje na to, že samotná letecká síla na poražení vládních sil stačit nebude.

Někteří odborníci proto navrhuje poskytnout libyjské opozici zbraně včetně těžkého dělostřelectva, tanků, raketových systémů a obrněných vozidel. Jiní tomu však důrazně oponují, neboť se obávají následků, které by takovéto vyzbrojení mohlo mít.

Oponenti návrhu vyzbrojit rebely poukazují na to, že Aliance poté nebude mít nad zbraněmi kontrolu a mohou tak skončit například i v Afghánistánu. Další experti upozorňují na to, že by vyzbrojení mohlo vystupňovat konflikt a zabránit tak hlavnímu aliančnímu cíli – ochraně civilistů.

Čtěte také:
McCain: Pat v Libyi by přilákal al-Káidu
Libyjští povstalci usilují o půjčku 2 miliard dolarů

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Rusko představilo svůj návrh protiraketové obrany
Rusko a Severoatlantická aliance se dohodly na spolupráci na společném evropském protiraketovém štítu na summitu v Lisabonu v listopadu loňského roku. NATO usiluje o vytvoření dvou nezávislých systémů, kdežto Rusko trvá na společném systému. Velitel ruských vesmírných sil generál Oleg Ostapenko nyní přiblížil ruský návrh.

Podle něj by bylo logické a efektivní vybudovat síť sektorových obran, v níž by každý stát či skupina států zodpovídala za zneškodnění raket směřujících přes dané území. Rusko tak může poskytnout protiraketovou ochranu východní Evropě, oblastem okolo Černého, Barentsova a Baltského moře.

"Jsme připraveni spolu s experty NATO začít s vývojem společného protiraketového systému, od konceptu a výběru nejlépe se hodících míst pro umístění radarů a protiraketových střel až k ustanovení mechanizmů sbírání informací a vytvoření kontrolních center," oznámil Ostapenko. Rusové zároveň neplánují umístit protiraketové střely mimo své teritorium. Chtějí však umístit své experty do společných center na sbírání a vyhodnocování informací.

Čtěte také:
Rusko bude s NATO jednat o protiraketové obraně
Štít nad Evropou potřebuje alianční i ruský systém
‘Rusko a NATO by o protiraketovém štítu měly rozhodovat společně’

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

‘Srbsko a Bosna by měly vstoupit do EU i NATO‘
Turecko usiluje o to, aby byl Balkán sjednocený pod střechou Evropské unie a Severoatlantické aliance, prohlásil turecký prezident Abdulláh Gul. "Věříme, že Balkán není koncem Evropy, ale jejím srdcem," sdělil Gul po setkání se srbským prezidentem Borisem Tadićem a představiteli trojčlenného bosenského prezidenství.

Jednání poblíž chorvatské hranice probíhají akorát rok od podobného summitu, který hostilo Turecko v Istanbulu. Setkání je zaměřeno na sblížení bývalých nepřátel Srbska a Bosny a Hercegoviny. Turecká diplomatická iniciativa tak symbolizuje jeho snahu obnovit svůj vliv na Balkánském poloostrově, který má své kořeny v Osmanské říši.

Zdroj: Sify (Indie)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek