natoaktual.cz

Alianční letouny Global Hawk vzlétnou se zpožděním

17. července 2015  15:12
 

Bezpilotní letoun Global Hawk. Ilustrační foto. | foto: NAGSMA

Alianční letouny Global Hawk vzlétnou se zpožděním

Začátek provozu aliančních dronů Global Hawk bude o několik měsíců opožděn. Důvodem jsou komplikace s povolením pro vstup dronů do vzdušného prostoru. Nově by tak první Global Hawk, jenž se nachází v Itálii, mohl vzlétnout až na jaře 2016 - tedy o několik měsíců později, než se původně předpokládalo. Italská vláda proto bude v intenzivním kontaktu s Washingtonem, aby Severoatlantická aliance mohla co nejdříve začít využívat nejmodernějších schopností, které tyto drony nabízejí.

Problémy s povolením pro bezpilotní Global Hawky připomínají situaci, která nastala kolem německé objednávky bezpilotních letounů Euro Hawk před dvěma lety. Těm také chyběla povolení pro vzlet, což nakonec spolu s dalšími problémy a prodražováním projektu vedlo až k jeho zastavení ze strany německé vlády. Letouny Global Hawk byly konstrukčně velice podobné Euro Hawkům.

Kam dál?
Cameron: Nakupme více dronů a rozšiřme speciální síly (14.7. 2015)
Northrop Grumman ukázal první monitorovací dron NATO (15.6. 2015)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Česko navštívil velitel NATO pro transformaci

Vrchní velitel Severoatlantické aliance pro transformaci generál Jean-Paul Paloméros navštívil Českou republiku. Spolu s náčelníkem generálního štábu AČR Josefem Bečvářem diskutovali o současné situaci české armády, o českých výdajích na obranu nebo o cvičení nově sestavených sil velmi rychlé reakce NATO.

Francouzský generál Paloméros velí jednomu ze dvou strategických velitelství v alianční struktuře. Do jeho gesce spadají výcvik a školení, stejně jako společné alianční projekty a spolupráce a nově ustavené síly velmi rychlé reakce.

Kam dál?
NATO plánuje největší cvičení od roku 2002 – kvůli IS (16.7. 2015)

Zdroj: Prague Post (ČR)

---

Kuba kritizuje sankce vůči Rusku a rozšiřování NATO do východní Evropy

Kubánský prezident Raúl Castro zkritizoval evropské a americké sankce vůči Rusku. „Plán na zavedení protiruských sankcí Evropě uškodí, zhorší stabilitu a přinese nové hrozby,“ uvedl Castro.

Není to přitom poprvé, co zástupci Kuby protiruské sankce otevřeně kritizovali. Na setkání zástupců EU a latinskoamerických a karibských států, které se konalo před měsícem, kubánský viceprezident Miguel Díaz-Canel Bermudéz odsoudil nejen ekonomické sankce, ale i expanzi NATO, a označil je za kontraproduktivní.

Zdroj:  International Business Times (USA)  

---

Generál Campbell využil konce Ramadánu k pozdravení Afghánců

Velitel aliančních sil v Afghánistánu John F. Campbell vydal při příležitosti konce ramadánu prohlášení, ve kterém Afghánce pozdravil: „Eid Taan Mubarak! Jménem více než 40 partnerských národů, které se účastní mise Resolute Support, bych využil příležitosti konce ramadánu a pogratuloval vám, vašim rodinám a stejně tak všem ostatním Afgháncům. V těchto svatých dnech bych vás chtěl opětovně ujistit, že i v budoucnu zůstaneme přáteli a partnery Afghánců. Máme za sebou velmi těžké období bojů a jsme pyšní, že můžeme podpořit vaše nezlomné a odvážné bezpečnostní síly. Žádám vás, abyste je i jejich rodiny taktéž podpořili,“ stojí v generálově prohlášení.

„Doufám, že s požehnáním Alláha čeká tento úžasný národ stabilita, mír a prosperita, kterou si tolik zaslouží – nejen v těchto dnech ale po celý rok,“ dodal Campbell.

Kam dál?
Afghánci zneškodnili vysoce postaveného vůdce Tálibánu (15.7. 2015)
Afghánští zpravodajci zveřejnili video jednotky speciálních sil proti IS (10.17. 2015)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Při střelbě v americkém Tennessee zemřeli čtyři mariňáci

Na dvojici vojenských zařízení v americkém státě Tennessee zaútočil Muhammad Youssef Abdulazíz, který zastřelil čtyři příslušníky americké námořní pěchoty a zranil další tři lidi. Americký prezident Barack Obama okamžitě slíbil detailní vyšetření útoku, který americké úřady označily za drzý, brutální a za „akt domácího terorismu“. Prozatím není znám motiv útoku. Útočník byl při svém činu zastřelen.

Čtyřiadvacetiletý Muhammad Youssef Abdulazíz se narodil v Kuvajtu a ještě jako dítě se spolu s rodinou odstěhoval do USA, kde se stal americkým občanem.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek