natoaktual.cz

Aliance se neshodne na udělení MAP Gruzii

14. dubna 2014  21:26
 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se zdraví s gruzínským premiérem Bidzinou Ivanišvilim. | foto: NATO Photos

Aliance se neshodne na udělení MAP Gruzii

Spojené státy podporují udělení Akčního plánu členství (Membership Action Plan) Gruzii na letošním summitu ve Walesu, některé evropské státy jsou však vůči této možnosti skeptické. "Gruzínci jsou si velmi dobře vědomi, že v Alianci nepanuje konsensus, a musejí proto přesvědčit některé západoevropské spojence o svých kvalitách," uvedla náměstkyně amerického ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti Victoria Nuland. Podle ní Gruzii prospěje podepsání asociační dohody s EU, díky níž Tbilisi prohloubí své vztahy s mnohými z evropských partnerů.

Gruzínský ministr obrany Irakli Alasania nedávno uvedl, že jeho země v poslední době zintenzívnila dialog s evropskými státy, které se k udělení MAP Gruzii staví skepticky. Mezi ně patří například Itálie, Španělsko, Slovensko nebo Nizozemsko.

Kam dál?
Ukrajina ani Gruzie se členy NATO v brzké době nestanou (3.4. 2014)

Zdroj: Civil (Gruzie)

---

Na východě Ukrajiny se opakuje scénář z Krymu, varuje šéf NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen zveřejnil své roztrpčení nad situací na východě Ukrajiny. "Jsem extrémně znepokojený další eskalací násilí na východě Ukrajiny. Jsme svědky násilné kampaně proruských separatistů, kteří se snaží destabilizovat suverenitu ukrajinského státu," uvedl Rasmussen na oficiálních internetových stránkách NATO. Za velmi nebezpečnou označil šéf NATO přítomnost ozbrojenců s ruskými zbraněmi a "stejnými neoznačenými uniformami, které nosili ruští vojáci na Krymu, když jej nezákonně a nelegitimně obsazovali".

Favorit květnových prezidentských voleb miliardář Petro Porošenko navíc obvinil Rusko z toho, že neznámí ozbrojenci, kteří se o víkendu zmocnili policejní centrály, radnice a několika dalších budov ve Slavjansku, jsou členy "speciálních jednotek, průzkumných a diverzních sil cizího státu".

Kam dál?
Rusko přesouvá armádu k ukrajinským hranicím, ukázalo NATO (11.4. 2014)

Zdroj: HN Online (Slovensko), Hindustan Times (Indie)

---

Saúdská Arábie od Německa nové tanky nedostane

Německá vláda neschválí avizovanou smlouvu na prodej až osmi set tanků Leopard-2 Saúdské Arábii. Ačkoli byl kontrakt v hodnotě 25 miliard dolarů považovaný za jeden z největších pro německý zbrojní průmysl, podle vládních zdrojů je německý ministr financí Sigmar Gabriel proti prodeji tanků do rukou autokratického režimu. A bez souhlasu ministra financí nemá dohoda šanci na přijetí.

Německo už léta odmítalo prodat svou těžkou techniku Rijádu kvůli podezření z porušování lidských práv v zemi a také kvůli obavám o bezpečnost Izraele.

Kam dál?
Polsko během dvou let nakoupí 119 německých tanků (27.11. 2013)
Analýza: Budoucnost tanků na rozcestí: hledání smyslu a koncepce (13.1. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA darovaly Chorvatsku třicet obrněných vozidel

Americká vláda oficiálně předala třicet obrněných vozidel odolným proti minám a nastraženým výbušninám (tzv. MRAP) Chorvatsku. "Společně jsme cvičili naše vojáky a důstojníky, společně jsme se podíleli na operacích a nyní budeme využívat i stejnou techniku," uvedl americký velvyslanec v Chorvatsku Kenneth Merten.

Náčelník chorvatského generálního štábu generál Drago Lovrić poznamenal, že tato událost jen potvrzuje americkou pozici nejdůležitějšího obranného partnera Záhřebu. "Vozidla budou sloužit k ochraně členů chorvatských ozbrojených složek, čímž zlepší bezpečnost během operací a také schopnosti při plnění úkolů," uvedl Lovrić. Chorvatské ozbrojené složky navíc podle něj budou schopny reagovat na nové budoucí výzvy a hrozby.

Vláda USA se rozhodla darovat Chorvatsku celkem 212 vozidel MRAP.

Kam dál?
Pákistán americkou výzbroj z Afghánistánu nedostane (31.3. 2014)

Zdroj: Strategic Defence Intelligence (Velká Británie)

---

OSN pošle mírové jednotky do Středoafrické republiky

Rada bezpečnosti OSN rozhodla o vyslání 12 tisíc vojáků do Středoafrické republiky. Za jak dlouho se povede vojáky do země vyslat však není jasné. Francie do té doby ponechá v zemi 2 tisíce vlastních vojáků.

Ze země nedávno odešly mírové jednotky Čadu, které byly obviněny ze střelby do civilistů. Nyní tak ve Středoafrické republice působí zhruba 5 tisíc mírových jednotek Africké unie, z nichž by část mohla být včleněna do mise OSN.

Kam dál?
Francouzi rozšíří misi ve Středoafrické republice (26.2. 2014)

Zdroj: New York Times (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek