Africká unie žádá NATO o pomoc v Dárfúru
Africká unie (AU) žádá Severoatlantickou alianci o logistickou podporu pro své mírové síly v súdánské provincii Dárfúr. Předseda AU Alpha Oumar Konaré, který navštívil Evropu, však zdůraznil, že zde není žádné místo pro přímou vojenskou angažovanost aliance v Dárfúru.
Konare se během své cesty mimo jiné setkal i s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Schefferem v bruselském sídle aliance. Na tiskové konferenci Konare upřesnil, jak by aliance mohla podpořit úsilí téměř 8 tisícového kontingentu afrických jednotek v Dárfuru prostřednictvím zajištění letecké přepravy, komunikace, či popřípadě poskytnutí ubikací pro africké vojáky. Scheffer za alianci přislíbil co nejrychlejší vyřízení žádosti o pomoc a prohlásil, že NATO je připraveno respektovat vedoucí postavení států AU při řešení krize v Dárfúru.
Zdroj: IOL (Jižní Afrika), NATO (Brusel)
---
USA chtějí urychlit vyřešení kosovské otázky
Bushova administrativa hodlá urychlit diplomatické řešení kosovské otázky. Od roku 1999, kdy je tato srbská provincie s převládajícím albánským etnikem pod správou OSN, se stále nemůže mezinárodní společenství shodnout, zdali by Kosovo mělo získat úplnou nezávislost, a nebo zůstat součástí Srbska. Američané proto usilují o obnovení mezinárodních jednání, která by měla vést ke konečnému rozhodnutí o postavení Kosova. Detaily amerického plánu nejsou zatím ještě zcela známy.
Zpravodajský server Voice of America nicméně píše s odvoláním na informace deníku Washington Post, že by tento plán měl navrhnout jmenování speciálního vyslance OSN pro Kosovo s úkolem posoudit připravenost provincie na závěrečná jednání o svém osudu. Američané své úsilí na Balkáně v tomto směru úzce konzultovali s evropskými státy. Američtí představitelé se v poslední době vehementně staví za to, aby mezinárodní společenství rozhodlo o Kosovu jednou provždy.
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Makedonie, Albánie a Bulharsko posílí vojenskou spolupráci
Na setkání v Makedonii se zástupci Bulharska, Makedonie a Albánie podpisem trojstranné dohody zavázali k posílení vojenské spolupráce. Bulharský ministr obrany Nikolaj Svinarov ve svém vystoupení na setkání vyjádřil naději, že by v roce 2006 mohla aliance nabídnout členství Albánii a Makedonii. Podle Svinarova by mohly také tyto státy přispět k začlenění států tzv. Jadranské skupiny do NATO. Nová dohoda by měla především umožnit spolupráci v oblasti vojenských technologií a výzkumu mezi těmito třemi balkánskými státy. "Dnes jsme podnikli významný krok směrem k prohloubení stability regionu," prohlásil albánský ministr obrany Pandeli Majko během makedonských jednání.
Zdroj: MIA (Makedonie)
---
Stabilita Balkánu je pro Slovensko prioritou
Slovensko podporuje začlenění Chorvatska do NATO, prohlásil slovenský ministr obrany Juraj Liška po jednání se svým chorvatským protějškem Berislavem Rončevičem. Liška však upozornil, že Záhřeb musí nejdříve splnit všechna požadovaná kritéria, než se bude moci stát plnohodnotným členem. Jedná se především o spolupráci s Mezinárodním soudním dvorem pro bývalou Jugoslávii, zajištění poklidného a bezpečného návratu uprchlíků a pokračování v reformě chorvatských ozbrojených sil. "Tento proces završíme do roku 2015," sdělil ministr Rončovič a upozornil, že jeho země již splnila 625 požadavků vznesených Mezinárodním soudním tribunálem. Problémem však nadále zůstává vydání generála Gotoviny, který je podezřelý ze spáchání válečných zločinů během bojů v bývalé Jugoslávii.
Zdroj: Ministerstvo obrany SR (Slovensko)
---
Zajímavost:
Počítačová síť britské armády kolabovala
Britští vojáci působící v Iráku svým pokusem o zvýšení morálky v armádě přivodili pád některých částí počítačového systému ministerstva obrany Velké Británie. Vojáci natočili čtyřminutový videoklip, který paroduje slavný hit "Is This The Way To Amarillo" a rozeslali své dílo e-mailem na centrálu ministerstva obrany v Londýně.
Pracovníkům ministerstva se dílo jejich kolegů z Iráku neuvěřitelně líbilo a posílali jeho kopie dalším a dalším spolupracovníkům, což zapříčinilo výpadek počítačových systémů na několik hodin. Internetový server Reuters však píše, že výpadek některých částí počítačové sítě vyřadil z provozu jen systém elektronické pošty na ministerstvu, avšak v žádném případě neohrozil jeho klíčové funkce.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)