natoaktual.cz

Afghánistán: Sami rozhodneme o odchodu zahraničních jednotek

21. května 2008  16:05
 

Afghánistán: Sami rozhodneme o odchodu zahraničních jednotek
Afghánská vláda rozhodne, kdy budou moci zahraniční jednotky odejít ze země, prohlásil afghánský ministr zahraničí Rangeen Dadfar Spanta. Dodal však, že nejdříve musí být afghánské bezpečnostní síly schopny samostatné existence.

„Až afghánské bezpečnostní síly a národní armáda získají schopnost bránit svou zemi proti mezinárodnímu terorismu a zahraničním intervencím, nebude již potřeba přítomnost mezinárodních vojenských sil v Afghánistánu. Bude to sama afghánská vláda, kdo rozhodne, kdo zde má zůstat a kdo může jít ,“ řekl Spanta.

Nyní je v zemi asi 60 000 zahraničních vojáků operujících pod velením Severoatlantické aliance a Spojených států amerických.

Čtěte také:
Berlín popřel, že plánuje posílení svých jednotek v Afghánistán
V Afghánistánu chybí polovina výcvikových jednotek

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Ahmadínežád: Západ nevyřeší problémy Afghánistánu
Zahraniční intervence v Afghánistánu nevyřeší problémy této země, prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád během své schůzky s vyslancem OSN pro Afghánistán Kaiem Eidem. Ahmadínežád dodal, že jeho země udělá vše pro dosažení bezpečnosti a stability Afghánistánu, a také se vyjádřil pro stanovení termínu odchodu zahraničních jednotek ze země a předání moci plně do rukou afghánské vládě.

Dále uvedl, že produkce drog je jedním z nejvážnějších problémů Afghánistánu a že Írán je připraven pomoci OSN v boji proti obchodu s narkotiky v této zemi. Íránský prezident také prohlásil, že západní země jsou odpovědné za utrpení Afghánistánu svojí politikou dvojích standardů, kdy podle jeho slov některé západní státy spolupracují jak s afghánskou vládou, tak s jejími nepřáteli.

Čtěte také:
Írán: USA měří teroristy „dvojím metrem“
Další podezření na pašování íránských zbraní do Afghánistánu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

USA žádají Pákistán o zadržení talibanského velitele
Spojené státy americké požádaly Pákistán o dodržení svého závazku k boji proti terorismu a zadržení a uvěznění talibanského velitele Baitullaha Mehsuda. Toho CIA viní ze zorganizování atentátu na bývalou pákistánskou premiérku Benazír Bhuttovou. Nová pákistánská vláda premiéra Yousufa Razy Gilaniho s Mehsudem však vyjednávala příměří s Talibanem.

Nová  vláda též slíbila kompletně přehodnotit závazek boje proti terorismu předchozí vlády sestavené z politických spojenců prezidenta Parvíze Mušarafa podporovaného Spojenými státy. Těm se vyjednávání nové pákistánské vlády s představiteli Talibanu nelíbí. Dochází k němu totiž navzdory ujištění Gilaniho o neposkytnutí „volného prostoru“ extremistickým skupinám využívajícím nepřístupné kmenové oblasti jako bezpečné útočiště k podnikání útoků do Afghánistánu.

Čtěte také:
Pákistán jedná o příměří s Talibanem
Talibanci míří z Pákistánu do Afghánistánu

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

EU a NATO vyzývají k ukončení násilností v Makedonii
Evropská komise požaduje prošetření lidí stojících za násilnými incidenty během makedonské volební kampaně. Severoatlantická aliance vyzvala všechny zúčastněné makedonské strany k zastavení násilí. Volby se budou konat 1. června poté, co začátkem dubna makedonský parlament odhlasoval svoje rozpuštění po dlouhotrvající politické krizi vlády Nikoly Gruevského.

Demokratická strana Albánců po kabinetu požadovala více práv pro etnické Albánce, následovala roztržka ohledně otázky uznání samostatnosti Kosova a summit NATO v Bukurešti, na kterém Makedonie nedostala pozvánku k přistoupení do Aliance.

„Alianční spojenci chtějí svobodné, spravedlivé a nenásilné volby a doufají, že všechny strany učiní kroky k zastavení násilností, které jsme viděli během volební kampaně,“ prohlásil mluvčí NATO James Appathurai.

Během volební kampaně došlo k útokům na sídla politických stran, domácnosti stranických představitelů a údajně i k pokusům o vraždu a výbuchy. Do většiny incidentů byly zapojeny dvě hlavní albánské strany v zemi, Demokratická strana Albánců, jež byla součástí vládní koalice, a Demokratická unie pro integraci.

Čtěte také:
Makedonie potřebuje rychlý vstup do NATO
Makedonská prohlášení znepokojují Řecko

Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)

---

Maďarsko poskytne své letiště Alianci
Všech pět maďarských parlamentních stran odsouhlasilo ministru obrany Imremu Szekeresovi povolení využívat letiště Pápa jako základnu letounů NATO. První alianční letadlo by na této bývalé sovětské letecké základně mohlo přistát ještě letos. Na místě bude vybudováno také logistické centrum.

Maďarsko ještě bude muset přijmout nový zákon o využívání letiště Pápa silami Severoatlantické aliance. Pápa  již prošlo významnými úpravami infrastruktury financovanými Severoatlantickou aliancí a má se stát hlavním aliančním letištěm. Sloužit bude jako domovské letiště dopravním letounům Globemaster C-17, které budou používány k přepravě vojenského vybavení, vojáků a humanitární pomoci do oblastí zasažených přírodními nebo průmyslovými katastrofami.

Čtěte také:
Finsko se připojuje k nákupu letounů C-17
NATO koupí tři nákladní letouny C-17

Zdroj: Portfolio (Maďarsko)

epl natoaktual.cz
zpět na článek