natoaktual.cz

Afghánistán: Pomůžou USA Tálibánu zvládnout hladomor?

22. prosince 2021  14:52
Afghánskému obyvatelstvu v důsledku velmi špatné ekonomické situace za vlády Tálibánu hrozí hladomor.  

Britští, turečtí a američtí vojáci pomáhají Afgháncům se dostat k evakuaci z kábulského letiště (20. srpna 2021) | foto: DVIDS

Humanitární krizi by mohlo odvrátit uvolnění financí bývalé afghánské vlády – ty byly zmrazeny Spojenými státy americkými a jejich evropskými spojenci.

Odchod aliančních vojsk z Afghánistánu a převzetí moci Tálibánem přineslo ekonomický rozvrat země. Tálibán postrádá zkušenosti i zdroje, aby odvrátil katastrofickou humanitární krizi. Spojenci po vojenském převzetí moci Tálibánem zmrazili finanční rezervy bývalé afghánské vlády a zastavili přísun zahraniční ekonomické pomoci, jež čítala téměř polovinu afghánského HDP. Odmrazení finančních zdrojů a obnova ekonomické pomoci ze Západu by mohla afghánské ekonomice pomoci, a odvrátit tak hladomor milionů Afghánců.

Spojenci finanční restrikce obhajují tím, že Tálibán převzal moc vojensky a nikoli po politické dohodě s bývalým prezidentem Ašrafem Ghaním. Sankce mají také za cíl donutit Tálibán respektovat lidská práva, zejména práva žen a menšin. Avšak s hrozícím hladomorem se názor na sankce mění a diplomaté i veřejnost vyzývají Spojené státy a Evropu, aby odmrazily finanční rezervy a pokusily se odvrátit katastrofální humanitární krizi v Afghánistánu, nehledě na vládu Tálibánu.

Zdroj: Financial Times (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek