Horšící se humanitární situace v Afghánistánu je médii a světovými lídry upozaďována. Důkazem je malý prostor věnovaný Afghánistánu na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Tato nedbalost může vyústit v katastrofické dopady pro globální mír.
V Afghánistánu po desetiletí panuje nestabilita a nejistota, avšak s kvapným odchodem Spojených států amerických a jejich spojenců, zmrazením finančních rezerv a absence ekonomické mezinárodní pomoci po uchvácení moci Tálibánem čelí Afghánistán bezprecedentní humanitární krizi. Špatná humanitární situace může podle expertů uvrhnout Afghánistán do dalšího násilného konfliktu, jenž může představovat hrozbu pro okolní svět z důvodu přelití konfliktu do sousedních zemí a posílení teroristických skupin na území Afghánistánu.
Podle expertů je nynější situace velice podobná té z konce 90. let minulého století, kdy se Tálibán chopil moci v Afghánistánu, a mezinárodní komunita možným hrozbám nevěnovala dostatečnou pozornost.
„Tálibán má vazby na mezinárodní teroristy. Návrat Tálibánu k moci povzbudil džihádistické organizace v regionu. Jak bude Tálibán konsolidovat svoji moc, jejich taktické a strategické vazby na mezinárodní finanční sponzory terorismu budou přibývat, což dříve nebo později ohrozí mír a stabilitu v regionu a dál,“ varuje bývalý člen afghánské vlády Farid Amiri.
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)