natoaktual.cz

Admirál historicky poprvé v čele sil NATO

19. března 2009  18:41
 

Admirál historicky poprvé v čele sil NATO
Admirál James Stavridis je kandidátem amerického ministra obrany Roberta Gatese na funkci nejvyššího strategického velitele NATO – velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR). Jednalo by se tak o první případ, kdy by v čele aliančních sil stál příslušník námořních vojsk. Stavridis je momentálně v čele Jižního velitelství amerických ozbrojených sil, jehož součástí jsou operace v oblasti střední a jižní Ameriky.

Admirál je tak potencionálním nástupcem současného vrchního velitele aliančních sil Johna Craddocka, který plánuje ukončit svou vojenskou kariéru a odejít do důchodu. Gatesův návrh musí ještě přijmout prezident Barack Obama a následně schválit americký senát.

Zdroj: Voice of America (USA), Associated Press (USA)

---

Francie: Rusko musí souhlasit s gruzínským a ukrajinským vstupem do NATO
Francouzský ministr obrany Herve Morin je toho názoru, že by Gruzie a Ukrajina neměly vstoupit do struktur Severoatlantické aliance bez souhlasu Ruska. „Toto jsou věci, o kterých nemůžeme rozhodovat bez konzultací s ruským sousedem. Bezpečnostní architektura (Evropy) musí být stavěna společně s Ruskem,“ řekl Morin.

Francouzský ministr není první, kdo kritizuje gruzínské a ukrajinské aspirace. Skupina amerických expertů nedávno zaslala zprávu prezidentu Baracku Obamovi, která doporučuje, aby se Gruzii a Ukrajině nabídl jiný způsob partnerství než členství v Alianci. Experti tvrdí, že tento postup by pomohl Obamově administrativě zlepšit vztahy s Moskvou.

Gruzínský odborník Shalva Pichkhadze tvrdí, že postoj Západu vůči gruzínským a ukrajinským ambicím ohledně členství v NATO pramení ze dvou příčin. Za prvé, USA a Evropa chtějí konečně normalizovat vztahy s Ruskem a za druhé, Gruzie sama nebyla schopná splnit některé požadavky Aliance, a tudíž nebudí dojem spolehlivého partnera.

Čtěte také:
Komise radí Obamovi nezvat Ukrajinu a Gruzii do NATO
NATO: Obnovení spolupráce NATO-Rusko do několika týdnů

Zdroj: Messenger (Gruzie)

---

Obama hodlá zesílit útoky proti Talibanu
Spojené státy zvyšují počet útoků prováděných bezpilotními letouny proti cílům Talibanu a al-Kájdy v Pákistánu. Americký prezident Barack Obama navázal na strategii svého předchůdce George Bushe v podobě vysílání bezpilotních letounů Predator proti skrýším, opevněním či výcvikovým táborům Talibanu al-Kájdy.

Američtí odborníci tvrdí, že v Obamově přístupu je vidět změna. “Myslím si, že budeme svědky mnohem intenzivnější snahy,” tvrdí expert na střední východ Tony Cordesman. Od února 2009 přesáhly útoky cílových letounů hranice pákistánských kmenových oblastí. Původně se americké útoky soustředily na severozápad Pákistánu, kde se nachází Federálně spravovaná kmenová území (FATA). Taliban rozšířil svou sféru vlivu mimo tato území, kde využívá napětí mezi Sunity a Šíty ve svůj vlastní prospěch.

Čtěte také:
USA podporují návrh na vyjednávání s Talibanem

Zdroj: Middle East Times (USA)

---

NATO požaduje další vojáky pro Afghánistán
Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffera je potřeba vyslat další čtyři tisíce vojáků do Afghánistánu, aby zajistili klidný průběh prezidentských voleb v srpnu. Měli by tak posílit 70 tisíc zahraničních vojáků, kteří již nyní operují v Afghánistánu. Pro mnohé pozorovatele jsou volby klíčovou zkouškou a jejich případný úspěch či neúspěch ovlivní vývoj země na několik dalších let.

Většina členských států NATO doposud nespecifikovala přesný počet vojáků, které dočasně vyšlou do Afghánistánu v zájmu posílení bezpečnosti voleb. Rostoucí násilí v zemi je jednou z příčin, která odrazuje alianční státy vysílat do země další vojáky. Spojené státy a Německo s posílením svých kontingentů již počítají.

„Samozřejmě, že tyto volby budou určitou výzvou a jsme odhodláni této výzvě čelit,“ řekl Scheffer. Rok 2009 označil za životně důležitý pro Afghánistán a zdůraznil, že je nezbytně nutné zajistit právo afghánských voličů na svobodné a spravedlivé volby.

Čtěte také:
Afghánské prezidentské volby budou v srpnu
Kvůli volbám Německo do Afghánistánu vyšle další vojáky

Zdroj: Washington Post (USA)  

---

Indie: Dodávka ruských letadel je nejistá
Dvě letecké nehody strojů Mig-29 v loňském roce donutily ruské vojenské letectvo dočasně stáhnout všechny stroje z aktivní služby. Do dnešního dne zůstává na 90 strojů stále mimo provoz. Tento krok silně znepokojil indické vojenské představitele, kteří odmítají postavit svých šedesát strojů Mig-29K mimo službu. Zároveň rostou pochybnosti o splnění smluvních závazků na dodávku dalších letadel ze strany Ruska. Indie je největším zahraničním uživatelem Migů na světě a sama se potýká s nedostatkem vojenské letecké techniky.

Události kolem Mig-29 silně ohrožují budoucí strukturu indického letectva i dalšího plánovaného kontraktu mezi Indií a Ruskem na nákup letounů. Rusko se stroji Mig-35 soutěží v tendru indické vlády na dodávku 126 letadel v hodnotě 10 miliard dolarů. Indické ministerstvo obrany oznámilo, že problém s Mig-29 může ohrozit šance jejich modernějších nástupců na úspěch, přesto konečné rozuzlení bude známo až po parlamentních volbách v květnu tohoto roku.

Zdroj: Defense News (USA) 

sin natoaktual.cz
zpět na článek