natoaktual.cz

Bitevníky L-159 zamíří za oceán. Obrana podepsala jejich prodej

14. července 2014  16:26
Ministerstvo obrany podepsalo se společností Aero Vodochody smlouvy na odprodej nepotřebných bitevních letounů L-159. Výrobce je prodá americké společnosti Draken International, která se specializuje na výcvik pilotů.  

Letoun L-159 Alca na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Podle ministra obrany Martina Stropnického si podepsání smluv zaslouží velkou pozornost. "Svým způsobem to lze označit za historický okamžik. Dnes mohu s potěšením konstatovat, že se náročná jednání všech zainteresovaných subjektů podařilo dovést do zdárného konce," uvedl Stropnický.

Kdo má zájem o české bitevníky? Stíhací esa s legendou v čele

Aero získá z armádních skladů nejméně 14 nepotřebných letounů, která posléze prodá americké firmě Draken International. S tou už česká společnost uzavřela smlouvu. České zákony totiž obraně nařizují při prodeji vojenské techniky do zahraničí využít českého prostředníka.

Americký Draken se specializuje na letecký výcvik a provozuje na 50 nejrůznějších letounů, které simulují při výcviku vzdušného boje americkým pilotům protivníky.

Odprodej se skládá ze dvou fází. V první by měl v letech 2015 až 2016 Draken nejprve odkoupit od Aera celkem 7 letounů L-159 Alca (šest strojů do provozu a jeden na náhradní díly) a posléze dalších 7.

Zájem Bagdádu prý stále trvá

Ve druhé fázi pak může firma Draken odkoupit dalších až 14 letounů L-159. Jejich množství ale může Česko v případné druhé dodávce snížit kvůli jednáním o odprodeji dalších nepotřebných bitevníků do Iráku.

Podle Stropnického má Bagdád zájem o 15 strojů. Pokud by k dohodě s Irákem došlo, počet letounů dodaných Američanům by se mohl snížit na 21.

Viceprezident Aero Vodochody Petr Kudrna očekává výsledky na podzim. Stropnický poznamenal, že Iráčané vzhledem k tamní bezpečnostní situaci tlačí na urychlenou dodávku letadel. "Přijíždějí sem za námi, jednají, tlačí na čas, my zase tlačíme na podmínky, musíme mít garance," konstatoval Stropnický.

Výnos z odprodeje nepotřebných strojů dosáhne stovek milionů korun. V případě první fáze půjde o 217 až 250 milionů korun. V případě realizace kontraktu v plném rozsahu, tedy při prodeji 28 letounů, půjde až o 516  milionů korun.

Resort obrany platí za uložení nadbytečných L-159 zhruba 10 milionů korun ročně. Od roku 2006 tak celkově ministerstvo zaplatilo zhruba 260 milionů.

inc natoaktual.cz
zpět na článek