natoaktual.cz

USA varují NATO před bezpečnostními hrozbami v době, kdy do Libye dorazily ruské letouny

27. května 2020  23:18
 

Ruský letoun Su-24. Ilustrační foto. | foto: Ruské ministerstvo obrany

USA varují NATO před bezpečnostními hrozbami v době, kdy do Libye dorazily ruské letouny

Americké velitelství pro Afriku uvedlo, že do Libye přiletěla ruská stíhací letadla, aby „naklonila misky vah“ v občanské válce v zemi na stranu povstalců Chalífy Haftara bojující proti vojskům mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu. Tento krok je považovaný za možnou bezpečnostní hrozbu pro NATO.

První zprávy hovořily o tom, že ruský MiG-29 byl pozorován na letecké základně al-Džafr v západní Libyi. Satelitní snímky vedly ke spekulacím, že ruské letouny Su-24 jsou v hangárech na letecké základně al-Chadim na východě země. Americké velitelství pro Afriku uvedlo, že ruské letouny do Libye dorazily přes Sýrii, kde byly přetřeny tak, aby byl zakamuflován jejich ruský původ. I v Libyi je nejspíše budou řídit ruští piloti.

Kam dál?
Libye: vláda národní fronty znovu získala tábory poblíž Tripolisu (25.5. 2020)

Zdroj: Al-Monitor (USA)

---

Estonsko: Ministerstvo obrany bere vážně dezinformační kampaň proti NATO v Pobaltí

Nedávná dezinformační kampaň tvrdila, že bojová skupina NATO v Lotyšsku byla tvrdě zasažená pandemií koronaviru, což bylo následně popřeno. Estonské ministerstvo obrany zdůraznilo potřebu zůstat ostražití, ačkoli nouzový stav skončil.

Lotyšská bojová skupina sídlící v Adaži blízko Rigy byla cílem online dezinformační kampaně údajně ruského původu. NATO rychle odmítlo tvrzení, že se základna stala ohniskem nákazy koronaviru. Estonské ministerstvo obrany uvedlo, že dezinformace v tomto měřítku dosud takto neovlivnily celou zemi.

Kam dál?
Koronavirus: Vojáci NATO v Lotyšsku byli cílem dezinformační kampaně (25.5. 2020)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

NATO se musí více soustředit na Černé moře, aby se ubránilo Rusku

NATO věnuje příliš malou pozornost hrozbě, kterou představuje Rusko v Černém moři. To Moskva považuje za startovní místo do širšího regionu, uvedla zpráva, jejímž spoluautorem je bývalý velitel americké armády v Evropě generál Ben Hodges.

„To, co kdysi bylo mimo zájem ruského námořnictva, je nyní středobodem mocenského plánování směrem do Středomoří. Rusko je ochotnější použít sílu v oblasti Černého moře než jinde ve východním křídle,“ uvedl generál Ben Hodges ve zprávě zveřejněné think-tankem CEPA.

Zpráva s názvem „Jedno křídlo, jedna hrozba, jedna přítomnost: Strategie pro východní křídlo NATO“, jejímž autorem je Hodges a bezpečnostní analytik Janusz Bugajski, tvrdí, že NATO se v poslední době zaměřilo na posílení Pobaltí, ale přehlíží oblast Černého moře.

Kam dál?
NATO zachytilo ruská letadla nad Černým mořem (22.5. 2020)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Trump říká, že chce plné stažení z Afghánistánu, ale nestanovil žádný časový plán

Americký prezident Donald Trump znovu zmínil úplné stažení vojáků z Afghánistánu. Dodal ale, že nestanovil termín, do kterého by k tomu mělo dojít. Výrok přišel uprostřed spekulací, že by Trump mohl ukončit nejdelší válku USA během své kampaně na znovuzvolení.

„Jsme tam už 19 let a ano, myslím, že to stačí. Vždy se můžeme vrátit, pokud budeme chtít,“ řekl Trump. USA již začaly stahovat své jednotky v rámci dohody podepsané s Tálibánem v únoru 2020. Do druhého čtvrtletí roku 2021 by se měly všechny zahraniční síly z Afghánistánu stáhnout, čímž by skončila nejdelší americká válka.

Kam dál?
Stahování z Afghánistánu pokračuje navzdory trhlinám v mírové smlouvě s Tálibánem (7.5. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Tři evropská letectva schválila výkonnostní standardy pro stíhací letouny nové generace

Letecké síly Německa, Francie a Španělska se dohodly na souboru výkonnostních standardů, který pomůže jejich vládám určovat vývoj nové generace stíhacích letounů, které budou létat od roku 2040. Účelem dokumentu schváleného na začátku měsíce je pomoci úředníkům posoudit, které funkce v současné době z 10 možných projektů systému stojí za zvážení.

Kam dál?
Evropské státy NATO očekávají dodávku prvních společných leteckých tankerů (20.5. 2020)

Zdroj: Defense News (USA)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek