natoaktual.cz

Turecko narušilo vzdušný prostor Řecka čtyřicetkrát za jeden den

19. prosince 2019  16:12
 

Ilustrační snímek. Letoun F-16 tureckého letectva. | foto: Turecké vzdušné síly

Turecko narušilo vzdušný prostor Řecka čtyřicetkrát za jeden den

Řečtí piloti museli vzlétat čtyřicetkrát v jednom dni, aby zachytili turecká letadla, která narušila řecký vzdušný prostor. K potyčkám mezi těmito dvěma spojeneckými zeměmi v rámci Severoatlantické aliance dochází kvůli sporům o území v Egejském moři. Toto území by nyní podle řeckého ministra obrany Nikose Panagiotopoulose mělo být pod kontrolou řecké armády.

„Pokud to bude nutné, Turecko pošle vojáky na cvičení ve východním Středomoří a spustí přeshraniční operace. Udělá, cokoli bude třeba,“ reagoval turecký viceprezident Fuat Oktay. Spojené státy mezitím posilují spolupráci s Řeckem, kvůli rostoucímu napětí mezi Washingtonem a Ankarou.

Kam dál?
Řecko žádá NATO o podporu ve sporu s Tureckem (2.12. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

USA poslaly Ukrajině během pěti let vojenskou pomoc za 1,5 miliardy dolarů

Spojené státy poskytly Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 1,5 miliardy dolarů od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a vypukl konflikt na východě země. Ukrajina získala z USA například protidělostřelecké radary, hlídkovací lodě či protitankové střely Javelin. „Americká vojenská pomoc především představuje fyzickou ukázku americké podpory, což je zásadní,“ uvedl americký generál ve výslužbě Ben Hodges.

Vybavení poslané z USA tvoří 90 % veškeré zahraniční vojenské pomoci Ukrajině. „Rusové sledují po celém světě, kdo Ukrajině prodává zbraně, a tak to mohou udělat jen velké státy jako USA, které se Rusů nebojí,“ prohlásila ředitelka ukrajinské obranné watchdog organizace Olena Tregub.

Kam dál?
Ukrajina získala americké rakety Javelin, oznámil SACEUR (13.12. 2019)

Zdroj: NPR (USA)

---

Americká pobřežní stráž varovala před ruskou špionážní lodí

Americké velitelství NORTHCOM a pobřežní stráž upozornily na ruskou sledovací loď, která se pohybovala „riskantním způsobem“ u východního pobřeží USA. Ruská loď Viktor Leonov plula podél Jižní Karolíny a Georgie směrem k Floridě. Pobřežní stráž před ní varovala ve svém bulletinu, jelikož loď nebyla řádně osvětlena a nereagovala na námořní signály.

Nejedná se o první cestu lodi Viktor Leonov, která má na palubě vybavení pro sledování elektronických signálů, k pobřeží USA „Jsme si vědomi ruských námořních aktivit, včetně nasazení lodí sbírajících zpravodajské informace,“ uvedl mluvčí velitelství NORTHCOM major Mark Lazane. Detaily amerických protiopatření však neuvedl.

Kam dál?
RAND: Rusko je pro NATO významnou hrozbou (7.11. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Estonsko, Lotyško a Finsko chystají společný nákup ozbrojených vozidel

Estonsko, Lotyšsko a Finsko podepsaly dokument o záměru společně nakoupit ozbrojená pozemní vozidla. „Máme velmi pozitivní vztah s Finskem, co se týče politiky armádních nákupů,“ uvedl estonský ministr obrany Juri Luik s tím, že země chtějí rozšířit spolupráci o Lotyšsko, které má o ozbrojená vozidla také zájem.

Všechny tři země sdílejí hranici s Ruskem, a potřebují proto přesouvat vojáky po svém území. Někteří lotyšští představitelé jsou však ke společným nákupům skeptičtí, jelikož podle nich nepřináší žádnou přidanou hodnotu.

Kam dál?
Estonsko bude do společného rozpočtu NATO přispívat o 200 000 eur více (3.12. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Turecko a Malajsie podepsaly smlouvu o obranné spolupráci

Turecko a Malajsie podepsaly smlouvy o spolupráci v mnoha oblastech, včetně obrany a technologií, během návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Malajsii. Smlouvu o obraně uzavřeli ministři obrany obou zemí, Hulusi Akar za Turecko a Mohamad Sabu za Malajsii.

Malajský premiér Mahathir Mohamad již v červenci tohoto roku po návštěvě Turecka prohlásil, že by Malajsie měla s Tureckem spolupracovat v oblasti obrany a leteckého a kosmického průmyslu. Turecké firmy podle něj v současnosti prodávají nabízejí ostatním národům důležité pozemní, vzdušné i námořní systémy.

Zdroj: Pakistan Defence (Pákistán)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek