natoaktual.cz

Ukrajinská krize vrací NATO zpět ke kořenům

15. srpna 2014  14:54
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Ukrajinská krize vrací NATO zpět ke kořenům

Severoatlantická aliance se díky krizi na Ukrajině vrací ke svému původnímu účelu. Po více než dvaceti letech od rozpadu Sovětského svazu má znovu chránit své členy proti ruské hrozbě. Vedle členských států zde však vyvstává také otázka bezpečnosti států v prostoru mezi NATO a Ruskem. „Pokud budou Rusové dále zasahovat do Ukrajiny, nepochybuji, že mezinárodní společenství přistoupí k dalším sankcím izolujícím Rusko,“ řekl šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

Další postup Aliance bude projednán na zářijovém summitu ve Walesu. Zatímco východní členové Aliance si přejí předsunuté jednotky na své půdě, západní část NATO je spíše pro budování vojenské infrastruktury, další společná cvičení a přípravu vojenského materiálu. Podle bývalého velvyslance USA v Kyjevě Stephena Pifera je nyní hlavním záměrem NATO ujistit evropské spojence o jejich bezpečí.

Kam dál?
Polsko: NATO je blízko k dohodě o posílení své přítomnosti ve východní Evropě (14.8. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Vozidla ruské armády spatřena u ukrajinských hranic

Zatímco ruský humanitární konvoj dál stojí v pohraničí, tak přibližně desítka ruských lehkých tanků míří podle britských novinářů k ukrajinským hranicím. Nelze potvrdit, zda se chystají na Ukrajinu vstoupit, nicméně reportéři listů Guardian a Telegraph uvádějí, že obrněné vozy i s vojáky již překročily ukrajinské hranice. Konvoj dále čeká na povolení dopravit svůj náklad do zničených měst kontrolovaných proruskými rebely.

Speciál

Krize na Ukrajině

Další texty k tématu

Konflikt, který si dosud vyžádal na 2 000 životů, v posledních týdnech ještě zesílil. Rusko odmítá tvrzení o použití konvoje pro dodávku vojenských zásob. USA varovaly Rusko, aby neporušilo podmínky dané ukrajinskou vládou. Ta na východ posílá vlastní konvoj s humanitární pomocí.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Irácký premiér odstupuje, souhlasí s výměnou

Předseda irácké vlády Núrí al-Málikí rezignoval, a uvolnil tak cestu nové koalici, která by mohla pomoci ukončit islamistického povstání. Když prezident Fuád Masúm nominoval al-Abadího ke složení vlády, al-Málikí odmítal ustoupit a tvrdil, že jmenováním prezident porušil ústavu. Al-Málikí se nicméně nyní vzdal další kandidatury ve prospěch Hajdara al-Abadího.
 
Tlak na jeho rezignaci zesílil poté, co se mezinárodní společenství postavilo za al-Abadího. Nově jmenovaný premiér má nyní 30 dní na sestavení vlády a její schválení parlamentem.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Obama: Obležení ozbrojenců prolomeno, mise v Iráku zatím nekončí

Prezident USA Barack Obama oznámil, že americké nálety uvolnily cestu náboženským menšinám, obklíčeným islámskými ozbrojenci v iráckých horách. Samotná operace na hoře Sindžár tím končí, dojde také ke stažení vojenských poradců a zastavení leteckého zásobování. Protože však Islámský stát (IS) nadále terorizuje civilní obyvatelstvo, nálety budou pokračovat.

„Cíle naší vojenské mise jsou: ochrana Američanů, pomoc a rady iráckým silám a řešení humanitární krize,“ dodal mluvčí Pentagonu John Kirby. Obama zopakoval, že pozemní jednotky nasazeny nebudou. Výsledkem operace týden po zahájení jsou evakuace stovek lidí, shození více než 114 000 jídel a 130 000 litrů vody. I díky novým informacím o síle IS se mezi americkými úředníky utváří názor, že IS představuje pro Spojené státy a jejich spojence nepřijatelné riziko.

Kam dál?
Americká letadla operují v severním Iráku (15.8. 2014)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Kybernetická bezpečnost zůstává pro NATO šedou zónou

Severoatlantická aliance by v září měla aktualizovat své strategické dokumenty a zahrnout do nich otázku kyberbezpečnosti. Ovšem otázka, zda kybernetický útok na členský stát je důvodem k válce, má zůstat otevřená. „V dokumentu má být výslovně uvedeno, že kyberprostor spadá pod článek 5 Washingtonské smlouvy. Nebudou však zmíněny konkrétní podmínky, kdy útok spustí kolektivní reakci NATO,“ řekla mluvčí NATO Oana Lungescu.

Speciál

Summit NATO ve Walesu 2014

Všechny související zprávy

Taková formulace sice neurčuje, zda kvalifikovat digitální sabotáž nebo únik dat jako „ozbrojený útok“, ale zároveň by mohla zmírnt obavy z vypuknutí války kvůli hackerům. Začlenění nové kapitoly do aliančního dokumentu by mělo také inspirovat členské státy ke zlepšení své internetové ochrany a přizpůsobení strategií například pro obranu kritické infrastruktury.

Zdroj: U.S. News (USA)

voj;
zpět na článek