natoaktual.cz

Útok Talibanu je selháním aliančních zpravodajských služeb, zní z Kábulu

17. dubna 2012  16:43
 

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | foto: NATO Photos

Útok Talibanu je selháním aliančních zpravodajských služeb, zní z Kábulu

Víkendový útok Talibanu na Kábul je selháním afghánských a hlavně aliančních zpravodajských služeb, uvedl afghánský prezident Hamíd Karzáí. Pentagon jeho slova odmítl s tím, že není možné vědět naprosto přesně, co se stane, neboť se jedná o „válečnou zónu“. Karzáí naopak pochválil afghánské bezpečnostní síly, které podle něj prokázaly schopnost bránit zemi.

Při dobře zkoordinovaném útoku, který do pondělí ochromil kábulskou vládní čtvrť, bylo zabito 36 vzbouřenců, jeden ozbrojenec byl zajat. Zemřelo také 11 členů afghánských bezpečnostních složek a čtyři civilisté. Taliban v prohlášení uvedl, že útok plánoval dva měsíce a že skončil velkým úspěchem.

Spojené státy však mezitím z útoku obvinily Hakkáního skupinu, která je spojencem Talibanu. Hakkáního skupina má svoji základnu na pákistánsko-afghánských hranicích a podle analytiků ji Islámábád vnímá jako strategický nástroj. Odborníci proto upozorňují na to, že pokud se obvinění potvrdí, mohla by zapříčinit nové napětí mezi USA a Pákistánem.

Kam dál?
Taliban zahájil jarní ofenzívu, zaútočil na přísně střeženou čtvrť v Kábulu
Víkendový útok na Kábul afghánské síly odrazily

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Austrálie stáhne většinu svých sil z Afghánistánu již příští rok

Austrálie nejspíše stáhne většinu svých vojáků z Afghánistánu na konci roku 2013, tedy téměř o rok dříve, než bylo naplánováno, oznámila australská premiérka Julia Gillard. „Toto je válka, která má svůj konec. Máme strategii, misi a časový rámec pro její splnění,“ prohlásila premiérka.

Hlavním důvodem dřívějšího odchodu australských vojáků je skutečnost, že téměř splnili svoji misi. Ta spočívala ve výcviku afghánských bezpečnostních sil, aby byly schopny převzít odpovědnost za bezpečnost v provincii Uruzgan. Mezi dalšími důvody je podle Gillard i zlepšení bezpečnostní situace v zemi či smrt Usámy bin Ládina a dalších předních představitelů al-Káidy.

S konečným rozhodnutím čeká Gillard na oznámení afghánského prezidenta Hamída Karzáího o předání odpovědnosti za bezpečnost v Uruzganu a dalších provinciích Afgháncům, které má přijít v příštích měsících. Austrálie však ze země neodejde úplně, zvažuje mimo jiné, že v Afghánistánu ponechá vojáky speciálních sil i po roce 2014.

Zdroj:  USA Today (USA)

---

Slovensko zvažuje vytvoření společné letky s Českou republikou

Slovensko se rozhodlo ponechat si stíhací letectvo, neboť „dosahuje velmi dobrých výsledků a nemůžeme si dovolit je nemít,“ prohlásil nový slovenský ministr obrany Martin Glváč. Podle Glváče je otázka slovenského stíhacího letectva vyřešena do roku 2016 a ministerstvo nyní zkoumá, co dál. Slovenské stíhačky MiG-29 mají oficiálně stanovenou životnost do roku 2030.

Jedním z plánů je oživení projektu Společné nebe, což je návrh na vytvoření společné mnohonárodní letky zemí Visegrádské čtyřky, se kterým přišla v roce 2002 Česká republika. Podle Glváče je nyní nutné situaci znovu přezkoumat, Slovensko s Českou republikou o této otázce jednalo již minulý týden. ČR podle zpráv zájem o spolupráci má, projektu nahrávají i problémy s rozpočtem v obou zemích.

Český bezpečnostní odborník Andor Šándor však upozorňuje na to, že existuje řada praktických problémů, které je potřeba vyřešit, a osobně mnoho šancí projektu nedává. „Nevidím politickou podporu,“ říká Šándor. Slovensko o otázce společného stíhacího letectva bude jednat i s Maďarskem a Polskem, zájem projevilo i Rakousko.

Zdroj: SME (Slovensko) 

---

Sociální média ve vojenství: téma konference NATO v Estonsku

V Tallinnu odstartovala třídenní vědecká konference Severoatlantické aliance zaměřená na používání sociálních médií ve vojenství. Konferenci, které se zúčastní více než 110 expertů z členských států, organizuje estonské ministerstvo obrany spolu s Výzkumnou a technologickou organizací NATO. 

V zahajovací řeči konference zaznělo, že hlavním nástrojem pro vítězství ve válce ve 21. století již nejsou kulky a rakety, ale šíření informací skrze sociální média. Tento týden se v Tallinnu odehraje i alianční konference zabývající se vojenským zdravotnictvím.

Zdroj: Estonian Public Broadcasting (Estonsko)

---

Súdán bombardoval základnu mírových sil OSN

Súdánská letadla bombardovala základnu mírových sil OSN v Jižním Súdánu. Podle zpráv došlo k poškození základny, ale nikdo nebyl zabit. Súdánské letectvo podle jihosúdánského ministra informací Gideona Gatpana zaútočilo i v dalších částech Jižního Súdánu, při útocích zahynulo devět civilistů.

Konflikt mezi Súdánem a Jižním Súdánem se znovu rozhořel minulý měsíc. Situace se vyhrotila minulý týden, kdy jihosúdánští vojáci zabrali sporné ropné pole Heglig, na což Súdán odpověděl protiofenzívou a leteckými útoky. Boje, které se koncentrují právě v oblasti Hegligu, jsou nejhorší od loňského července, kdy Jižní Súdán získal nezávislost.
 
Mezinárodní společenství vyzvalo k ukončení bojů. O zprostředkování mírového řešení konfliktu se snaží egyptský ministr zahraničí Mohammed Kamel Amr, který obě země navštívil. O vyřešení sporů mezi oběma státy se po měsíce snažila i Africká unie, avšak neuspěla.

Kam dál?
AI: Súdán zneužívá ruské a čínské zbraně

Zdroj: France24 (Francie)

mdo; natoaktual.cz
zpět na článek