Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Víkendový útok na Kábul afghánské síly odrazily

16. dubna 2012  16:09
Afghánské síly útok povstalců o víkendu odrazily. Ilustrační foto. | foto: PRT Lógar

Víkendový útok na Kábul afghánské síly odrazily

Po více než osmnácti hodinách skončily v Kábulu boje mezi Talibanci a afghánskými bezpečnostními silami. Zahynulo při nich nejméně 36 povstalců a osm afghánských policistů. Boje začaly v neděli u přísně střežené diplomatické čtvrti Kábulu a byly jedny z nejtvrdších od začátku přítomnosti mezinárodních sil v Afghánistánu v roce 2001.

Podle mluvčího Talibanu Zabihullaha Mudžahida jsou útoky v Kábulu začátkem jarní ofenzivy a byly dlouho plánované jako odpověď na excesy amerických vojáků v Afghánistánu a na slova některých aliančních velitelů o tom, že je Taliban slabý. Povstalci zaútočili také v Logaru, Paktii a Nangarháru.

Americký velvyslanec v Afghánistánu Ryan Crocker se domnívá, že za kábulskými útoky může stát síť Hakkáního bojovníků, ne Taliban. K posledním velkým útokům došlo v Kábulu v září loňského roku, kdy povstalci napadli velitelství NATO a velvyslanectví USA.

Kam dál?
Taliban zahájil jarní ofenzívu, zaútočil na přísně střeženou čtvrť v Kábulu

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Taliban otestoval schopnosti afghánských sil v boji

Jen slova uznání měli pro své afghánské kolegy alianční vojáci v Afghánistánu poté, co se Afghánci dokázali postavit koordinovaným talibanským útokům na zahraniční ambasády, velitelství NATO a budovy afghánského parlamentu v Kábulu.  

„Tento útok se v mnoha ohledech podobal talibanským útokům z loňského září. Povstalci ani nechtěli dosáhnout vojenského vítězství, ale publicity,“ prohlásil mluvčí NATO generál Carsten Jacobson a pochválil afghánské jednotky za jejich statečnost.

Zdroj: Euronews (Francie) 

---

Zpráva NATO našla nedostatky ve vedení mise nad Libyí

Navzdory pochvalným slovům o loňském aliančním vedení kampaně nad Libyí publikovalo nyní NATO střízlivou zprávu o vlastní schopnosti vést takovou operaci bez významné podpory Spojených států amerických. Zpráva potvrzuje předešlá zjištění, že zatímco evropská a kanadská letadla podnikla většinu bojových misí nad Libyí, Američani zajistili vojenskou podporu, která byla pro úspěch mise nezbytná.

Podle zprávy se během alianční kampaně nad Libyí objevovaly nedostatky v předávání zpravodajských informací, Alianci chyběli specializovaní plánovači a analytici a evropští spojenci byli závislí na amerických průzkumných prostředcích a tankovacích letadlech. Tato zjištění tak podkopávají představy o tom, že libyjská mise byla modelovou operací a že by NATO mohlo vést komplikovanější kampaň v Sýrii bez nutnosti velké podpory ze strany USA.

Sýrie má oproti Libyi schopnější armádu a v Rusku vyrobené systémy protivzdušné obrany, které by nebylo lehké zničit. Syrská opozice je navíc rozštěpenější, než byla libyjská.

Kam dál?
Poučení z Libye: Západ potřebuje přesnější bomby

Zdroj: The New York Times (USA)  

---

Do Sýrie přijeli první pozorovatelé OSN

Prvních šest členů pozorovací mise OSN začne dnes pracovat v Sýrii. Jejich úkolem je dohlížet na dodržování napjatého příměří, které každou chvílí hrozí zhroucením. Přítomnost neozbrojených pozorovatelů OSN v Sýrii je součástí mírového plánu vyjednaného zvláštním vyslancem OSN a Ligy arabských států Kofim Annanem.

„Pozorovatelé se budou stýkat se syrskou vládou, bezpečnostními silami i členy syrské opozice,“ upřesnil mluvčí peacekeepingových misí OSN Kieran Dwyer s tím, že nejprve do Sýrie dorazí menší tým zhruba třiceti pozorovatelů, kteří připraví podmínky pro práci až 250 pozorovatelů OSN.

Ze Sýrie i přes vyjednané příměří stále proudí informace o pokračujícím násilí. 

Kam dál?
V Sýrii pokračují střety mezi vládními a opozičními silami

Zdroj: CNN (USA)

---

Alianční ministři budou v Bruselu jednat o afghánské bezpečnosti

Téma bezpečnostní situace v Afghánistánu bude vévodit agendě schůzky aliančních ministrů zahraničí a obrany koncem týdne v Bruselu, na které se má jednat také o dalším postupu v Afghánistánu. Účastníci schůzky mají navrhnout, jak budou vypadat vztahy NATO a Afghánistánu po stažení většiny koaličních vojáků ze země v roce 2014.

„Schůzka v Bruselu je příležitostí připravit se na summit NATO v Chicagu,“ uvedl mluvčí civilního velvyslance NATO v Afghánistánu Dominic Medley. Setkání se zúčastní i afghánský ministr zahraničí a obrany. 

Zdroj: Pakistan Observer (Pákistán) 

epl; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.