natoaktual.cz

Willy CLAES

Generální tajemník NATO od roku 1994 do roku 1995
Willy Claes zastával funkci generálního tajemníka NATO nejkratší dobu - odstoupil z ní kvůli korupčnímu skandálu již po roce a dvou měsících.  

Belgický politik a diplomat. Narodil se 24 listopadu 1938 v belgickém městě Hasselt. V roce 1964 byl Willy Claes zvolen do městské rady v Hasseltu a již o čtyři roky později vstupuje do belgického parlamentu. V roce 1971 se stává jedním z prvních mluvčí vládnoucí Belgické socialistické strany. Od roku 1973 působil hned v několika vládách jako ministr hospodářství, ministr pro ekonomické záležitosti a v neposlední řadě pak i jako ministr zahraniční.

Klíčové události NATO:

  • 30. srpna 1995: Letadla NATO a síly rychlé reakce (RRF) zahájily rozsáhlý útok proti vojenským pozicím bosenských Srbů v Sarajevu (odveta za dělostřelecký útok na sarajevské tržiště z 28. září 1995). Začala největší vojenská operace NATO od jeho vzniku v roce 1949. Kromě okolí Sarajeva bombardováno také okolí Mostaru, Goražde a Tuzly.
  • 20. října 1995: Willy Claes rezignoval na funkci generálního tajemníka NATO v souvislosti s úplatkovou aférou Agusta. Poté formálně řídil NATO náměstek generálního tajemníka Sergio Balanzino.

V září 1994 navrhli ministři zahraničních věcí států NATO Claese na post generálního tajemníka Aliance, aby vystřídal Mafreda Wörnera. Do čela Aliance se Claes postavil 17. října 1994. V prosinci roku 1995 jej však na místě generálního tajemníka vystřídal Javier Solana.

Kromě své politické kariéry je Willy Claes znám i jako hudební dirigent.

Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int

Zpět na přehled generálních tajemníků

zpět na článek