natoaktual.cz

Lord ISMAY

Generální tajemník NATO od roku 1952 do roku 1957
Historicky první generální tajemník Severoatlantické aliance, funkce se však ujal až tři roky po podepsání Washingtonské smlouvy.  

Britský diplomat Lord Ismay se narodil v roce 1887 v Indii. Vzdělání získal v Británii v prestižní Chartehouse School a na Královské vysoké vojenské škole v Sandhurstu. V roce 1907 se vrátil do Indie, kde začal pracovat na své vojenské kariéře na severozápadní hranici Indie. První světovou válku okusil na vlastní kůži v bojích na území dnešního Somálska.

Klíčové události NATO

  • 9. prosince 1952: Přijata strategická koncepce "meče a štítu" (MC 14/1)
  • Leden 1954: Americký státní tajemník J. F. Dulles přednesl Nový program (New Look) strategie takzvané masivní odvety (massive retaliation)
  • 5. května 1955: Spolková republika Německo se stala členem NATO
  • 18. července 1955: Založeno Parlamentní shromáždění

Do Indie se vrací po válce a slouží na velitelství britských sil. Po vypuknutí druhé světové války v roce 1939, je Lord Ismay jmenován náměstkem britského válečného kabinetu. Stává se hlavním poradcem Winstona Churchilla a později i Clementa Attleeho, který se později v roce 1945 stal premiérem a ministrem obrany.

Lord Ismay se zúčastnil bezpočtu důležitých poválečných mezinárodních konferencí, včetně jednání v Moskvě, Teheránu a na Jaltě. V roce 1946 byl jmenován šéfem týmu Lorda Mountbattena při jednáních o nezávislosti Indie na Velké Británii.

Lord Ismay byl historicky prvním generálním tajemníkem NATO. Do funkce byl jmenován 13. března 1952. Křesla generálního tajemníka a zároveň místopředsednictví v Severoatlantické radě se ujal 4. dubna 1952, v den třetího výročí podepsání Washingtonské smlouvy. Lord Ismay odešel z postu generálního tajemníka NATO v květnu 1957, kdy jej nahradil belgický ministr zahraničí Paul-Henri Spaak.

Poté se Lord Ismay odebral do ústraní. Napsal své paměti, ve kterých vylíčil především své působení za druhé světové války, a spolupracoval i na zprávě o přeorganizování britské armády.

Lord Ismay zemřel v 1965.

Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int

Zpět na přehled generálních tajemníků

zpět na článek