natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Lord ISMAY

  Generální tajemník NATO od roku 1952 do roku 1957
  Historicky první generální tajemník Severoatlantické aliance, funkce se však ujal až tři roky po podepsání Washingtonské smlouvy.  

  Britský diplomat Lord Ismay se narodil v roce 1887 v Indii. Vzdělání získal v Británii v prestižní Chartehouse School a na Královské vysoké vojenské škole v Sandhurstu. V roce 1907 se vrátil do Indie, kde začal pracovat na své vojenské kariéře na severozápadní hranici Indie. První světovou válku okusil na vlastní kůži v bojích na území dnešního Somálska.

  Klíčové události NATO

  • 9. prosince 1952: Přijata strategická koncepce "meče a štítu" (MC 14/1)
  • Leden 1954: Americký státní tajemník J. F. Dulles přednesl Nový program (New Look) strategie takzvané masivní odvety (massive retaliation)
  • 5. května 1955: Spolková republika Německo se stala členem NATO
  • 18. července 1955: Založeno Parlamentní shromáždění

  Do Indie se vrací po válce a slouží na velitelství britských sil. Po vypuknutí druhé světové války v roce 1939, je Lord Ismay jmenován náměstkem britského válečného kabinetu. Stává se hlavním poradcem Winstona Churchilla a později i Clementa Attleeho, který se později v roce 1945 stal premiérem a ministrem obrany.

  Lord Ismay se zúčastnil bezpočtu důležitých poválečných mezinárodních konferencí, včetně jednání v Moskvě, Teheránu a na Jaltě. V roce 1946 byl jmenován šéfem týmu Lorda Mountbattena při jednáních o nezávislosti Indie na Velké Británii.

  Lord Ismay byl historicky prvním generálním tajemníkem NATO. Do funkce byl jmenován 13. března 1952. Křesla generálního tajemníka a zároveň místopředsednictví v Severoatlantické radě se ujal 4. dubna 1952, v den třetího výročí podepsání Washingtonské smlouvy. Lord Ismay odešel z postu generálního tajemníka NATO v květnu 1957, kdy jej nahradil belgický ministr zahraničí Paul-Henri Spaak.

  Poté se Lord Ismay odebral do ústraní. Napsal své paměti, ve kterých vylíčil především své působení za druhé světové války, a spolupracoval i na zprávě o přeorganizování britské armády.

  Lord Ismay zemřel v 1965.

  Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int

  Zpět na přehled generálních tajemníků

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media