natoaktual.cz

Lord CARRINGTON

Generální tajemník NATO od roku 1984 do roku 1988
 

Narodil se v roce 1919, vystudoval v Anglii. Od roku 1946 aktivně pracoval v britském parlamentu a v první polovině padesátých let působil jako parlamentní tajemník ministrů zemědělství a obrany. V roce 1956 byl vyslán jako vysoký komisař do Austrálie a po návratu v roce 1959 vstoupil do britské vlády. V roce 1970 byl jmenován ministrem obrany Spojeného království. V roce 1972 byl dva roky postaven do čela Konzervativní strany.

Klíčové události NATO:

  • 1985: Členské země (kromě Nizozemska, Francie a Kanady) se připojily k americkému programu Strategické obranné iniciativy
  • 21. listopadu 1985: Mimořádný summit NATO, na němž americký prezident Ronald Reagan referoval o svých ženevských rozhovorech s Michailem Gorbačovem ohledně snižování jaderného potenciálu (pozdějším výsledkem jednání byla smlouva START)
  • 8. prosince 1987: Podepsána smlouva mezi SSSR a USA o likvidaci jejich raket středního a kratšího doletu (INF). Americký ministr zahraničních věcí Schultz prohlásil, že NATO zastaví rozmisťování jaderných raket středního a kratšího doletu v západní Evropě (podle dohody o likvidaci těchto druhů zbraní).

V květnu 1979 byl jmenován ministrem zahraničí. V roce 1982, v době falklandské krize, z tohoto postu rezignoval. V červnu 1984 se stal generálním tajemníkem NATO a v této funkci působil čtyři roky do července 1988.

Lord Carrington se po svém odchodu s postu generálního tajemníka dále věnoval politické a diplomatické kariéře, kdy se zúčastnil hovorů ohledně rozpadu Jugoslávie. Dále působil v představenstvu či jako ředitel v několika společnostech, mimo jiné v Daily Telegraph. Stále zasedá ve sněmovně lordů.

Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int  

Zpět na přehled generálních tajemníků

zpět na článek