natoaktual.cz

Joseph LUNS

Generální tajemník NATO od roku 1971 do roku 1984
Dosud nejdéle sloužící generální tajemník NATO - funkci zastával téměř 14 let.  

Nizozemský politik a diplomat. Joseph Luns se narodil v Rotterdamu v roce 1911. V mládí strávil jeden rok jako plavčík v nizozemském námořnictvu. Luns získal titul z práv na univerzitách v Leidenu a Amsterdamu v roce 1937.

Klíčové události NATO:

  • 14. srpna 1974: Řecká vláda oznámila, že vystupuje z vojenského integrovaného systému NATO (zůstává pouze členem Aliance) na protest proti postoji NATO k řešení kyperského problému (turecká invaze)
  • 25. října 1980: Řecký parlament schválil opětné začlenění Řecka do vojenského integrovaného systému NATO
  • 30. května 1982: Španělsko se stalo členem Aliance. Jeho vojenské síly nebyly součástí vojenského integrovaného systému NATO.

Během druhé světové války působil v nizozemských diplomatických službách ve Švýcarsku, Portugalsku a Velké Británii. V letech 1949-1952 působil Luns jako vyslanec u OSN. Na post rezignoval, aby se věnoval politické kariéře doma v Nizozemsku, kde byl několikrát zvolen do parlamentu a kde se stal v různých vládách několikrát ministrem zahraničí.

V roce 1971 byl jmenován generálním tajemníkem NATO. Na postu Joseph Luns setrval až do května 1984, kdy byl nahrazen Lordem Carringtonem. Následně se odebral do ústraní a prožil své zbývající roky v Belgii, kde v roce 2002 zemřel.

Podrobnější životopis najdete v angličtině zde: www.nato.int

Zpět na přehled generálních tajemníků

zpět na článek