natoaktual.cz

Javier SOLANA

Generální tajemník NATO od roku 1995 do roku 1999
Za působení Javiera Solany ve funkci generálního tajemníka NATO se uskutečnily první alianční operace, vznikla Rada euroatlantického partnerství a Aliance se rozšířila o první země bývalé Varšavské smlouvy  

Španělský politik. Narodil se v Madridu roku 1942 a vystudoval fyziku. V letech 1977-1995 byl poslancem španělského parlamentu. Je členem Španělské socialistické strany. V osmdesátých letech působil v řadě ministerských funkcí, vedl resorty školství a obrany. V madridské vládě byl až do roku 1995.

Klíčové události NATO:

  • 23. dubna 1996: Na zasedání Vojenského výboru dohodnuty hlavní principy reformy integrované vojenské struktury a vytvoření Combined Joint Task Force - CJTF.
  • 12. března 1999: Česká republika, Maďarsko a Polsko se staly členy NATO.
  • 24. března 1999: NATO zahájilo letecké útoky proti cílům na území Jugoslávie.
  • 23.-25. dubna 1999: Summit ve Washingtonu u příležitosti padesátého výročí založení NATO. Přijata nová strategická koncepce pro 21. století, v níž Severoatlantická aliance schválila možnost zasahování mimo území členských států v blíže nedefinovaném "euroatlantickém prostoru". 
  • 20. června 1999: Konec letecké kampaně proti Jugoslávské svazové republice.

Generálním tajemníkem NATO byl v letech 1995-1999. Za jeho působení se na základě mandátu OSN v Bosně uskutečnily první alianční operace a došlo k významným krokům ve sblížení NATO s Ruskem a Ukrajinou.

V roce 1997 se podílel na vzniku Rady euroatlantického partnerství a téhož roku se spolu s dalšími členy vedení NATO zasadil o přizvání České reubliky, Maďarska a Polska do NATO. V roce 1999 předsedal summitu k 50. výročí vzniku NATO, který byl svolán do Washingtonu. Po skončení mandátu generálního tajemníka NATO zastával až do roku 2009 funkci nejvyššího představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Podrobnější životopis v angličtině naleznete zde: www.nato.int

Zpět na přehled generálních tajemníků

zpět na článek