natoaktual.cz

Anders Fogh RASMUSSEN

Generální tajemník NATO od 2009 do 2014
Rozhodnutí o tom, že se tento bývalý dánský premiér stane generálním tajemníkem NATO, padlo na aliančním summitu ve Strasbourghu/Kehlu. Anders Fogh Rasmussen byl prvním bývalým premiérem členské země, který se stal politickým šéfem NATO.  

Dánský politik Anders Fogh Rasmussen se stal 1. srpna 2009 dvanáctým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance a ve funkci zůstal do září 2014. Narodil se v roce 1953. V roce 1978 dokončil studia ekonomie a v témže roce 1978 se stal poslancem dánského parlamentu za Liberální stranu.

Klíčové události NATO:

  • 19. – 20. listopadu 2010: Summit NATO v Lisabonu, kde Aliance přijala novou strategickou koncepci. Členské státy dále jednaly o protiraketové obraně, vztazích s Ruskem či Afghánistánu.
  • 23. března 2011: NATO zahájilo operaci „Jednotný ochránce“ (Unified Protector), jejímž cílem bylo plnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1970 a 1973, které NATO opravňovaly k ochraně libyjského obyvatelstva, vymáhání zbrojního embarga vůči Libyi a prosazování bezletové zóny nad Libyí.

Rasmussen zastával různé pozice v dánské vládě i v opozici, vrcholem jeho domácí politické kariéry bylo křeslo premiéra, do něhož byl zvolen celkem třikrát. Poprvé se Rasmussen stal premiérem, když jeho Liberální strana zvítězila ve volbách v listopadu 2001 se slibem, že tvrdě zpřísní pravidla pro žadatele o azyl a sníží daně. Znovu byl zvolen v roce 2005. Vyhrál i volby v roce 2007 s příslibem, že zlepší veřejné služby.

Anders Fogh Rasmussen je ženatý a má tři děti. Ve volném čase rád běhá, jezdí na kole či sjíždí řeky na kajaku.

Podrobnější životopis najdete v angličtině zde www.nato.int.

Zprávy portálu natoaktual:

Zpět na přehled generálních tajemníků

zpět na článek