natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 •  

  Projekty a aktivity  
  Informačního centra o NATO 
  v roce 2007

   

   

  8. února: Pro skupinu zástupců nevládních organizací i státních institucí z Moldavska, jejichž studijní pobyt v ČR připravila Asociace pro mezinárodní otázky, zorganizovalo IC NATO přednášku o svých projektech, veřejné diplomacii NATO a České republice v NATO. Přednáška se konala v Rytířské 31, kde její účastníci navštívili i knihovnu IC NATO.

  ____________________________________________________

   

  leden - duben: IC NATO se podílí na realizaci vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty Model NATO. Během seminářů a závěrečného summitu mají studenti příležitost vyzkoušet si práci v diplomacii a seznámit se s fungováním Severoatlantické aliance. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.

  ____________________________________________________

   

  • 3. dubna: IC NATO organizačně zajišťovalo návštěvu Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí v centrále NATO v Bruselu, kde se studenti sešli s českými představiteli a vyslechli si přednášku o Severoatlantické alianci.

  ____________________________________________________

   

  • 16. dubna - 22. dubna: zástupce IC NATO se na Velitelství NATO pro transformaci zúčastnil týdenní prezentace NATO Azalea, která zahrnuje návštěvu středoškolských debat, konferenci a národní výstavy členských zemí NATO. Stránky Azaley naleznete zde.

   


  Prezentace české republiky ve slavnostním průvodu na festivalu
  NATO Azalea v Norfolku k dubnu 2007.

  ____________________________________________________

   

  • 21. května - 25. května: IC NATO ve spolupráci s American Information Center v Praze připravilo další realizaci programu praxí s názvem Public Diplomacy Week. Jedná se o jednotýdenní program pro studenty se zájmem o problematiku veřejné diplomacie, kteří budou mít příležitost zapojit se do každodenní činnosti těchto dvou předních organizací v České republice na poli veřejné diplomacie. Více informací o programu ke stažení ZDE (formát .pdf, velikost 100 kB). V letošním roce se plánuje ještě  jedna realizace PDW, a to na podzim - v případě zájmu o účast pište prosím na info@natoaktual.cz

  ____________________________________________________

   

  • 24. a 25. května: Poznej NATO 2007 - Doprovodný program  ke Dni otevřených dvěří základny Čáslav: První dvě letošní pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci se uskutečnila na základně taktického letectva Armády ČR v Čáslavi ve dnech 24. a 25. května, a to v rámci doprovodného programu ke Dni otevřených dveří základny. Studentům byla kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a působení jejích vojáků v rámci systému NATINEADS. O více informací pište prosím na info@natoaktual.cz.

   


  Studenti si při akci Poznej NATO 2007 měli možnost prohlédnout letouny
  Jas 39 Gripen a L 159 ALCA (21. zTL Čáslav, 25. května 2007)

  ____________________________________________________

   

  • květen - IC NATO se podílí na přípravě doprovodných akcí ke Dni otevřených dveří základny taktického letectva AČR v Čáslavi, který se uskuteční 26. května. IC NATO zorganizuje mj. cestu účastníků projektu Model NATO  Asociace pro mezinárodní otázky a skupiny srbských studentů na čáslavskou základnu. O více informací pište prosím na info@natoaktual.cz.

   


  26. května 2007 studenti Modelu NATO a srbští účastníci projetku
  NATO and International Security navštívili letecký den na
  21. základně taktického letectva v Čáslavi.

  ____________________________________________________

   

  • 31. května: IC NATO organizovalo ve spolupráci s Atlantic Council of the United States mezinárodní konferenci k tématice protiraketové obrany s názvem U.S. Missile Defense in Europe: Consequences for the Transatlantic Relations. Cílem konference, na níž vytoupil mj. premiér ČR Mirek Topolánek a americká velvyslankyně při NATO Victoria Nuland mapovala souvislosti a dopady případného umístění či neumístění radaru amerického systému protiraketové obrany v Česku na transatlantické vazby. Program konference (pdf). Tisková zpráva (pdf). O více informací pište prosím na info@natoaktual.cz.

  ____________________________________________________

   

  • srpen:  Vydali jsme publikaci Síly rychlé reakce NATO: úvod do problematiky. Další publikace IC NATO v ediční řadě Studie se zaměřuje na vznik a vývoj nového konceptu vojenských jednotek NATO, který vznikl jako hlavní součást procesu transformace aliance odstartovaného v roce 2002 na summitu NATO v Praze. Studie mapuje proces budování NATO Response Force od jejich vzniku až do dosažení plných operačních schopností v listopadu 2006 a popisuje i zapojení českých vojáků do těchto jednotek. Kniha je k dispozici v IC NATO.

  ____________________________________________________

   

  • 13. - 17. září: IC NATO ve spolupráci s American Information Center v Praze připravilo další realizaci programu praxí s názvem Public Diplomacy Week, tentokrát při konání Dne NATO v Ostravě a doprovodných akcí.  Jedná se o jednotýdenní program pro studenty se zájmem o problematiku veřejné diplomacie, kteří budou mít příležitost zapojit se do každodenní činnosti těchto dvou předních organizací v České republice na poli veřejné diplomacie. Více informací o programu ke stažení ZDE (formát .pdf, velikost 100 kB). V případě zájmu o účast v PDW pište prosím na info@natoaktual.cz

  ____________________________________________________

   
  • 14. září: IC NATO zrealizovalo mezinárodní workshop s názvem "PLANS & REALITIES: Czech Participation in the NATO’s Air Policing Mission in the Baltic States in 2009", na němž zástupci českých ministerstev a armády za účasti zahraničních hostů debatovali o možnostech a průběhu rotace v rámci mise NATO v Pobaltí, kde Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu vzdušného prostoru. Program workshopu je ke stažení ZDE (pdf).

  ____________________________________________________

   
  • 14. září: V rámci projektů neformálních veřejných debat Joint Sky (společné nebe), na nichž se studenty a veřejností debatují piloti spojeneckých leteckých sil, uspořádalo IC NATO odpolední blok debat s piloty Španělska, Německa, USA a Velké Británie. Debata se uskutečnila v ostravském Domě knihy LIBREX, podrobný program naleznete ZDE. Více o projektu a fotografie najdete zde.

  ____________________________________________________

   

  • 15. září : Den NATO v Ostravě - VII. ročník nekomerční mezinárodní přehlídky špičkových vojenských, záchranářských a bezpečnostních složek a systémů na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Více naleznete na stránce www.dennato.cz.

  ____________________________________________________

   

  • 10. listopadu: Zástupce IC NATO přednesl přednášku o NATO, jeho misích a zapojení ČR na úvodním workshopu pro středoškolské studenty z celé České republiky, kteří jsou zapojeni do projektu Model NATO, jenž organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Projektu se sdružení Jagello 2000 účastnilo už v loňském roce. - více zde 

  ____________________________________________________

   

  • 14. listopadu: IC NATO připravilo přednášku a debatu o NATO a členství ČR pro studenty Gymnázia J. G. Mendela v Brně.
   
  Dvacet tři studentů 4. ročníku si v první části prezentace vyslechlo přednášku o Severoatlantické alianci.
   
  V druhé části vystoupil se svým příspěvkem armádní generál v.z. Pavel Štefka, bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky, který studentům přiblížil proces transformace armády a její zapojení do misí a operací NATO.
   
  Návštěvou IC NATO zakončili studenti svůj třídenní studijní pobyt v Praze.

  ____________________________________________________

  • 22. listopadu: k výročí pěti let od zlomového summitu NATO v Praze organizovalo IC NATO mezinárodní konferenci NATO pět let po pražském summitu: slova, činy a výzvy, která zhodnotit vývoj Aliance za posledních pět let a předestřela výzvy, kterým NATO čelí před nadcházejícím summitem v Bukurešti. - více zde Konference se uskutečnila v budově Ministerstva zahraničních věcí ČR na Loretánském náměstí. Program ke stažení ZDE (pdf, 270 kB). Pro více informací prosím pište na info@natoaktual.cz

   


  Druhý panel konference o NATO konané v Praze 22. listopadu 2007.

  ____________________________________________________

   

   

  Projekty v roce 2006

  Projekty v roce 2005

  Projekty v roce 2004

  Projekty v roce 2003

   = zpět na homepage =

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media