natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 •  

  Projekty a aktivity  
  Informačního centra o NATO 
  v roce 2006

   

  • leden 2006: Činnost kontaktních ambasád NATO spravovaných Českou republikou: zpráva pro odbornou veřejnost. IC NATO vydalo souhrnný materiál o činnosti NATO CPEs, z nichž tři během posledních let spravovala Česká republika. Studie Kontaktní ambasády NATO: nová dimenze zahraniční politiky ČR (2000-2005) lze objednat na info@natoaktual.cz nebo stáhnout ZDE (formát .pdf, velikost 0,5 MB)

  ____________________________________________________

   

  • 22. - 26. února: Mezinárodní konference Moving Frontiers: A Common Approach to Trans-Border Threats in Central Europe. Zástupci IC NATO vystoupili na konferenci pořádané Hungarian Youth Atlantic Council v Budapešti. Akce měla za cíl otevřít diskusi o hrozbách, kterým může čelit region Střední Evropy, a pokusit se identifikovat řešení, která by měla být aplikována jednotlivci, státy a mezinárodním společenstvím. Předmětem diskusí byly nejen hrozby související se zhoršující se bezpečností (např. nárůst terorismu), ale také aktuální civilizační a přírodní hrozby (např. hurikány, ptačí chřipka).

  ____________________________________________________

   

  • 10. března: Online rozhovor s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR Pavlem Štefkou k sedmému výročí členství České republiky v Severoatlantické alianci. Více zde.

  ____________________________________________________

   

  • 20. - 24. března: IC NATO ve spolupráci s American Information Center v Praze připravilo program praxí s názvem Public Diplomacy Week. Jedná se o jednotýdenní program pro studenty se zájmem o problematiku veřejné diplomacie, kteří budou mít příležitost zapojit se do každodenní činnosti těchto dvou předních organizací v České republice na poli veřejné diplomacie. Více informací o programu ke stažení ZDE (formát .pdf, velikost 100 kB). V letošním roce se plánují ještě dvě praxe, a sice v období od září do prosince 2006. V případě zájmu o účast pište prosím na info@natoaktual.cz.

  ____________________________________________________

   

  28. března 2006 - Schůzka velitele NATO s poslanci: Na oficiální návštěvu České republiky přicestoval generál Frank Hye, jenž je evropským zástupcem vrchního velitele Velitelství spojeneckých sil NATO pro transformaci. IC NATO spolupřipravilo neformální setkání generála Hye s poslanci výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu ČR, kde se představitel NATO bude zajímat o transformaci Armády ČR.

  ____________________________________________________

   

  • 30. března 2006 - Přednáška o NATO a ČR pro studenty ze Švédska: Pro středoškolské studenty ze Švédska  zorganizovalo IC NATO přednášku o vstupu a působení České republiky v Severoatlantické alianci a zahraničních misích. Skupina 35 studentů z gymnázia Sjödal byla v České republice na studijním pobytu ke svému projektu Lidská práva a konflikt a jejich profesoři se na IC NATO obrátili s žádostí o přednášku. Přednášku pronesl Jan Jireš z Ústavu politologie FF Univerzity Karlovy.

   


  Švédští studenti v IC NATO při přednášce Jana Jireše 
  o České republice v NATO (30. března 2006).

  ____________________________________________________

   

  • 24. dubna 2006 - IC NATO připravilo seminář "Zkušenosti z procesu integrace České republiky do NATO" pro skupinu sedmi zástupců nevládních organizací z Bosny a Hercegoviny, jejichž studijní cestu do Bruselu a Prahy organizovalo Velvyslanectví Spojených států amerických. Hlavním řečníkem semináře byl Jiří Šedivý, člen České euroatlantické rady. Účastníci projevili zájem zejména o témata reformy armády, vývoj postoje veřejného mínění k armádě a NATO a možnosti aktivit nevládních organizací na poli bezpečnosti v oblasti západního Balkánu.

   


  Zástupci nevládních organizací Bosny a Hercegoviny
  v Informačním centru o NATO v Praze (24. dubna 2006).

  ____________________________________________________

   

  • 10.-11. května - Poznej NATO 2006: první letošní pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci se uskuteční na základně 31. brigády chemické ochrany Armády ČR v Liberci. Studentům bude kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a působení jejích vojáků v rámci Sil rychlé reakce NATOLetos se do programu zapojí studenti Gymnázia Jeronýmova (Liberec), Gymnázia Tanvald, Gymnázia Arabská (Praha), Gymnázia F.X. Šaldy (Liberec) a Univerzity Karlovy(Praha). 
  Program ke stažení
  ZDE (formát .pdf, velikost 270 kB). O více informací pište prosím na info@natoaktual.cz. Informace o loňském ročníku projektu Poznej NATO (plakát, program) najdete ZDE. 

   


  V rámci projektu Poznej NATO 2006 měli studenti gymnázií kromě
  prezentací o Severoatlantické alianci a zbraních hromadného ničení
  možnost prohlédnout si také techniku základny
  chemického vojska AČR v Liberci (11. června 2006).

  ____________________________________________________

   

  • 24. května 2006: V IC NATO se uskutečnil on-line rozhovor s velitelem Kurzu speciální přípravy pro krizové situace majorem Františkem Heidekerem a absolventkou kurzu Pavlínou Jandlovou. Hlavním mediálním partnerem "kurzu přežití" je server natoaktual.czZpravodajství z kurzu naleznete ZDE. Fotografie z kurzu k prohlédnutí ZDE.

   


  Velitel "kurzu přežití" major František Heideker a absolventka kurzu
  Pavlína Jandlová při on-line rozhovoru v IC NATO (24. května 2006).

  ____________________________________________________

   
  30. května 2006: Projekt Společné nebe (Joint Sky): Na přelomu května a června probíhá na letecké základně v Náměšti nad Oslavou dvoutýdenní česko-britské cvičení vzdušných sil s názvem Flying Rhino. Při té příležitosti připravilo IC NATO projekt Společné nebe, v jehož rámci více než 100 studentů Gymnázia Třebíč příležitost neformálně pobesedovat s piloty Royal Air Force a Vzdušných sil AČR.
  Více o projektu a fotografie najdete zde
  .
   


  Beseda s piloty RAF a Vzdušných sil AČR v Třebíči (30. května 2006).

  ____________________________________________________

   

  • 12. června 2006: Pro skupinu studentů z U.S. Military Academy - West Point připravilo IC NATO ve svých prostorách přednášku o Severoatlantické alianci, její historii a rozšiřování. Američtí kadeti byli v ČR na studijním pobytu organizovaném International Study Programs. Přednášel jim Tomáš Klvaňa, člen České euroatlantické rady.

  Přednášku o historii a operacích NATO pro studenty z U.S. Military Academy - West Point přednesl Tomáš Klvaňa z České euroatlantické rady (IC NATO, Rytířská 31, 12. června 2006).

  ____________________________________________________
   

  • 22. června 2006: Pro skupinu novinářů ze Srbska připravilo IC NATO prezentaci svých aktivit, se zaměřením na oblast Public Diplomacy, informační, projektovou a publikační činnost a na možnosti spolupráce s organizacemi ze Srbska a Černé Hory. Srbské a černohorské novináře s tím seznámí Petr Just z IC NATO. Následnou přednášku o roli médií v informování o Severoatlantické alianci a jejích aktivitách pronesl Jan Žižka z týdeníku Euro.

   


  Srbští novináři při přednášce o Severoatlantické alianci
  (IC NATO, Rytířská 31, 22. června 2006).

  ____________________________________________________
   

   20.-24. června 2006: Zástupci IC NATO a redaktoři zpravodajského serveru natoaktual.cz Lubomír Světnička a Petr Zlatohlávek se zúčastnili jako novináři cvičení Sil rychlé reakce NATO s názvem Steadfast Jaguar 2006, které probíhalo na Kapverdských ostrovech. Z průběhu cvičení přinášeli aktuální zpravodajství - čtěte zde.

  ____________________________________________________
   

  • 16. července 2006: V Obecním domě v Praze se uskutečnilo zasedání Global Young Leaders Conference, kde se sešlo v rámci tohoto mezinárodního projektu na 400 mladých studentů z více než 40 zemí celého světa. Na žádost organizátorů (Business Key, Vídeň) IC NATO zprostředkovalo hlavního řečníka pro tuto konferenci, kterým byl gen. v.v. Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, jenž hovořil hovořit o roli NATO při zajišťování míru a bezpečnosti ve světě.

  ____________________________________________________

   

  • 22. - 29. července 2006: Zástupce IC NATO se zúčastnil semináře "Conflict and Cooperation in the International Relations", který připravila Portugalská atlantická komise (portuglaský člen Atlantic Treaty Association) v Lisabonu. Jedná se o 11. ročník Portuguese Atlantic Youth Seminar, jehož účastníci kromě workshopů absolvují i návštěvu NATO Joint Command Lisbon.

   


  Absolventi semináře před operačním velitelstvím NATO v Lisabonu
  (Joint Command Lisbon) - 26. července 2006.

  ____________________________________________________

   

  • srpen 2006: Vydání DVD prezentace o zapojení specialistů chemického vojska Armády ČR do sil Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF). DVD bude kromě textových materiálů o NATO, NRF, AČR atp. obsahovat i krátký dokumentární film o činnosti NRF a vojáků 31. brigády CBRN vojska AČR. Projekt podporuje Public Diplomacy Division NATO.

  ____________________________________________________

   

  • 4. září 2006: Prezentace Informačního centra o NATO a přednáška o Severoatlantické alianci pro studenty doktorského studia z Číny (Tchajwanu), jejichž studijní pobyt v České republice organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Přednášejícím byl Ivan Gabal.

  ____________________________________________________

   

  • 11. - 17. září 2006: Na základě úspěšného pilotního programu z jara 2006 připravilo IC NATO ve spolupráci s American Information Center v Praze další z programu praxí s názvem Public Diplomacy Week. Jedná se o jednotýdenní program pro studenty se zájmem o problematiku veřejné diplomacie, kteří budou mít příležitost zapojit se do každodenní činnosti těchto dvou předních organizací v České republice na poli veřejné diplomacie (více informací o programu PDW viz příloha pdf). V případě zájmu o účast v PDW v období listopad/prosinec 2006 pište prosím na info@natoaktual.cz.

  ____________________________________________________

   

  • 15. září 2006: projekt Společné nebe (Joint Sky) - Při příležitosti účasti amerických a britských stíhacích pilotů na Dni NATO v Ostravě připravilo IC NATO pokračování projektu Společné nebe, jehož cílem je představit práci vojáků NATO středoškolským studentům. Tentokrát mělo zhruba 50 studentů 1st International School of Ostrava možnost neformálně pobesedovat s piloty US Air Force (Chris Ogrosky a Marc Morris) a Royal Air Force (Jon Overton a Mick Morley). Více o projektu a fotografie najdete zde.

   

  Joint Sky Ostrava 2006
  Piloti U.S. Air Force a Royal Air Force při debatě se studenty
  v Ostravě (15. září 2006)

  ____________________________________________________

   

  • 16. září 2006: Den NATO v Ostravě 2006 - VI. ročník nekomerční mezinárodní přehlídky špičkových vojenských, záchranářských a bezpečnostních složek a systému na letišti Ostrava - Mošnov. Jedním z vrcholů letošního šestého ročníku a dosavadní historie Dne NATO v Ostravě bylo vystoupení světoznámé britské letecké akrobatické skupiny Red Arrows z Royal Air Force. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet návštěvníků - 55 000. Více naleznete na stránce www.dennato.cz.

  ____________________________________________________

   

  25. až 27. září 2006: Rome Atlantic Forum - zástupce IC NATO se zúčastnil semináře s názvem Tomorrow's Leaders and the Future of Euro-Atlantic, který v Říme připravila Italská atlantická komise. Výstupem setkání mladých výzkumníků jsou návrhy na budoucí směr vývoje Severoatlantické aliance.

   

  • 28. - 29. září 2006: Návštěva v Joint Force Command HQ Neapol a v NATO Defence College Rome - zástupce IC NATO navštívil jedno ze tří operačních velitelství NATO sídlící v Itálii, stejně tak jako jediné vzdělávací zařízení aliance na strategické úrovni, NATO Defence College v Římě.

  ____________________________________________________

   

  • 4. a 6. října 2006: Přednáška o NATO a prezentace činnosti a projektů Informačního centra o NATO pro pět zástupců nevládních organizací z Běloruska, jejichž pobyt v České republice organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Přednáška o NATO, kterou pro účastníky přednesl Dr. Petr Luňák z NATO Public Diplomacy Division, se uskutečnila na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

  ____________________________________________________

   
  • 16. října 2006: Vydání elektronické verze sborníku z panelové diskuze "Perspektivy NATO ve třetím tisíciletí - globální výzvy v kontextu boje s mezinárodním terorismem", kterou připravil Klub mladých konzervativců ve spolupráci s IC NATO. V panelu vystoupili Andor Šándor, Tomáš Klvaňa a Jan Jireš. Sborník je k dispozici v knihovně IC NATO nebo v elektronické formě emailem na vyžádání.

  ____________________________________________________

   

  • 16. listopadu 2006: Přednáška pro středoškolské studenty z České republiky a Slovenska v rámci mezinárodního projektu "Čo sa stalo nového?", jehož realizátorem je program Participace. Jedním z tematických pilířů projektu jsou i české a slovenské vztahy k NATO. V rámci přednášky "NATO pro nové století a zapojení ČR" informační specialista IC NATO studenty seznámí jednak se základními údaji o NATO a zároveň také o českém působení v Alianci.

  ____________________________________________________

   

  28.-29. listopad 2006: Summit NATO – Riga 2006 - zástupci IC NATO a serveru natoaktual.cz se účastní summitu NATO, které je zasedáním hlav států členských zemí aliance a které se letos koná v lotyšské Rize. Natoaktual.cz bude z Rigy přinášet exkluzívní zpravodajství. Zvláštní příloha k tématu ZDE.

  ____________________________________________________

   

  • 11. prosince 2006: projekt Poznej NATO 2006 - Již druhé letošní pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci se uskutečnilo na 23. základně vrtulníkového letectva Armády ČR v Přerově. Studentům byla kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a práce jejích vojáků. Programu se zúčastnili studenti ze Slovanského gymnázia v Olomouci a z Gymnázia Kroměříž. O více informací o budoucích realizacích pište prosím na info@natoaktual.cz. Minulé realizace projektu: Liberec (květen 2006), Čáslav (listopad 2005).


  Studenti gymnázií na přerovské základně při prohlídce
  vojenské techniky v rámci programu Poznej NATO (11. prosince 2006).

  ____________________________________________________

   

  prosinec 2006: připravujeme vydání publikace Síly rychlé reakce NATO: úvod do problematiky. Další publikace IC NATO v ediční řadě Studie se zaměřuje na vznik a vývoj nového konceptu vojenských jednotek NATO, který vznikl jako hlavní součást procesu transformace aliance odstartovaného v roce 2002 na summitu NATO v Praze. Studie mapuje proces budování NATO Response Force od jejich vzniku až do dosažení plných operačních schopností v říjnu 2006 a popisuje i zapojení českých vojáků do těchto jednotek.

  ____________________________________________________

   

  Projekty v roce 2005

  Projekty v roce 2004

  Projekty v roce 2003

   = zpět na homepage =

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media