natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • PROJEKTY A AKTIVITY INFORMAČNÍHO CENTRA O NATO
  Projekty uskutečněné v roce 2013
  •  Strategické výzvy a příležitosti pro českou obrannou politiku
   19. prosince 2013
   Informační centrum o NATO pořádá seminář o výzvách, příležitostech a budoucnosti české armády a obranné politiky obecně. Vystoupí na něm dva řečníci, a to první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel.
   Seminář proběhl v Informačním centru o NATO v budově Vysoké školy CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha 1.
  Seminář Strategické výzvy a příležitosti pro českou obrannou politiku (19. 12.
  Seminář Strategické výzvy a příležitosti pro českou obrannou politiku (19. 12.
  Seminář Strategické výzvy a příležitosti pro českou obrannou politiku (19. 12.

  • Poznej NATO 2013
   17. října 2013
   Informační centrum o NATO připravilo další ze série besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci. Pokračování projektu se koná u 73. tankového praporu Armády ČR v Přáslavicích u Olomouce, kde během jednodenní akce kromě činnosti Severoatlantické aliance vojáci studentům představí základnu a její možnosti nasazení. K účasti v projektu Poznej NATO tradičně zveme studenty dvou středních škol, zájemcům o účast rádi poskytneme více informací na info@natoaktual.cz.
  Poznej NATO u 73. tankového praporu v Přáslavicích (17. října 2013)
  Poznej NATO u 73. tankového praporu v Přáslavicích (17. října 2013)
  Poznej NATO u 73. tankového praporu v Přáslavicích (17. října 2013)

  • Zahraničně-bezpečnostní politika České republiky po volbách do Poslanecké sněmovny 2013: předvolební debata
   15. října 2013
   Informační centrum o NATO v Praze připravilo veřejnou moderovanou debatu bezpečnostních expertů českých politických stran na téma Zahraničně-bezpečnostní politika České republiky po volbách do Poslanecké sněmovny 2013. Na debatě vystoupili Alexandr Vondra (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) a Ivan Gabal (KDU-ČSL). Zástupci SPOZ, TOP 09, Strany zelených a Hnutí ANO se omluvili.
  Předvolební debata: Zahraničně-bezpečnostní politika České republiky po volbách
  Předvolební debata: Zahraničně-bezpečnostní politika České republiky po volbách
  Předvolební debata: Zahraničně-bezpečnostní politika České republiky po volbách

  • Působení Armády ČR v zahraničních misích: prezentace pro studenty SŠ
   8. října 2013
   Informační centrum o NATO připravilo pro studenty brněnského gymnázia J.G.Mendela prezentaci o působení Armády ČR v zahraničních misích, se zaměřením na alianční operaci v Kosovu. Prezentaci v prostorách IC NATO/VŠCI přednesla pplk. Jana Zechmeisterová z Ministerstva obrany ČR.
  Prezentace o misích Armády ČR pro studenty (IC NATO, 8. října 2013).
  Prezentace o misích Armády ČR pro studenty (IC NATO, 8. října 2013).
  Prezentace o misích Armády ČR pro studenty (IC NATO, 8. října 2013).

  • US-CZ Military Cooperation: Practical Examples of Fostering the Transatlantic Relationship - debata s delegáty Českého modelu amerického Kongresu
   5. října 2013
   Ve spolupráci s organizátory Českého modelu amerického Kongresu připravilo IC NATO pro delegáty ČMAK odbornou debatu na téma česko-americké vojenské spolupráce. V IC NATO v prostorách VŠCI se studenty debatovali zástupci vojenské sekce velvyslanectví USA pplk. Stephanie Bagley a pplk. John Williams a Armády ČR pplk. Petr Blecha a pplk. Vlastimil Duchoň.
  Debata se studenty českého modelu kongresu USA v IC NATO (5.10.2013).
  Debata se studenty českého modelu kongresu USA v IC NATO (5.10.2013).
  Debata se studenty českého modelu kongresu USA v IC NATO (5.10.2013).

  • Český model amerického Kongresu
   13. - 17. září 2013
   Informační centum o NATO je partnerem třetího ročníku úspěšného projektu Český model amerického kongresu pro studenty středních a vysokých škol. Model představuje svého druhu jedinou simulaci nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě. Jeho cílem je simulovat jednání Kongresu Spojených států v obou jeho komorách a tak touto interaktivní a zábavnou formou šířit povědomí nejen o americké politice, ale zejména o parlamentarismu a roli a fungování parlamentů, a tím nepřímo přispívat i k lepšímu porozumění vládnutí v demokratických systémech. Více informací naleznete na www.americkykongres.cz.
   Tisková zpráva k projektu zde.

  • Besedy s piloty v ostravském domě knihy Librex
   20. září 2013
   Informační centrum o NATO spolupořádá již tradiční veřejné neformální debaty s představiteli ozbrojených sil zemí, které se účastní Dnů NATO v Ostravě. I letos proběhne toto několikahodinové setkání s volným vstupem v ostravském knihkupectví Librex, a to od 14. hodin. Debaty probíhají v rámci projektu IC NATO pod názvem "Joint Sky".

  • Mezinárodní konference k vrtulníkovým schopnostem
   20. září 2013
   Ministerstvo obrany ČR za podpory Informačního centra o NATO uspořádalo mezinárodní expertní konferenci pod názvem "Multinational Cooperation in Helicopter Training and Deployment: Lessons Learnt and Challenges for the Post-2014 Period", která se konala v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě. Kromě české delegace v čele s ministrem obrany Vlastimilem Pickem se akce zúčastnili také ministři obrany Slovenska, Maďarska a Chorvatska včetně představitelů dalších zemí jako Polsko, USA či Afghánistán.

  • Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR
   21. - 22. září 2013
   Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem největší bezpečnostní show ve střední Evropě, Informační centrum o NATO je jejím spoluorganizátorem. Na Dnech NATO v Ostravě mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Vstup na celý program je zdarma.
  Ukázka jízdních vlastností tanku T-72M4 CZ na Dnech NATO v Ostravě
  Ukázka zásahu pořádkové police na Dnech NATO v Ostravě
  Vystoupení akrobatické skupiny Turkish Stars na Dnech NATO v Ostravě

  • Přednáška pro německé akademiky a vojáky "Význam a role NATO pro Českou republiku"
   25. července 2013
   Informační centrum o NATO připravilo přednášku o významu a roli NATO pro Českou republiku, nasazení českých vojáků v zahraničí a o bezpečnostně-politických zájmech ČR pro třicetičlennou skupinu německých akademiků a důstojníků německé armády, která proběhne v prostorách IC NATO 25. července. Skupina je na studijní cestě v ČR, kterou zajišťuje Nadace Brücke/Most.
  Přednáška gen v.v. Jiřího Šedivého pro německé akademiky a vojáky
  Přednáška gen v.v. Jiřího Šedivého pro německé akademiky a vojáky

  • Debata s Václavem Bartuškou
   16. července 2013
   Jagello 2000 - Informační centrum o NATO v Praze hostí další debatu ze
   série neformálních setkání s předními zástupci české bezpečnostní komunity,
   tentokráte s Václavem Bartuškou, velvyslancem se zvláštním posláním pro
   energetickou bezpečnost a zmocněncem vlády pro rozšíření Temelína. Tématem
   bude jak aktuální situace týkající se právě plánů na rozšíření JE Temelín,
   tak energetická bezpečnost v širším kontextu.
  Debata s Václavem Bartuškou

  • Kontrolní den aliančního projektu Alliance Ground Surveillance
   24. - 25. června 2013
   Za spolupráce Informačního centra o NATO v Praze a podpory Vysoké školy CEVRO Institut proběhne v Praze kontrolní den projektu AGS Core firem RETIA, a.s. a CASSIDIAN, které spolupracují na vývoji a výrobě subsystémů pro alianční projekt AGS (Alliance Ground Surveillance). Společnost RETIA, a.s. patří mezi více než desítku firem zemí NATO, které se budou podílet na vývoji a následné výrobní realizaci projektu aliančního programu AGS pro sledování pozemních cílů. V rámci pravidelných kontrolních dnů zástupci projektových týmů obou společností vyhodnocují stav projektu a definují úkoly na následující období. Kontrolní dny se plánují v průměru jednou za  tři měsíce a zpravidla jsou spojené s technickými kontrolními dny.
   Jedná se o již druhý kontrolní den projektu AGS Core (první se uskutečnil v měsíci únoru v Pardubicích). Ministerstvo obrany ČR bude zastoupeno  zástupcem České republiky v tzv. Board of Directors projektu AGS Core a zástupcem Národního úřadu pro vyzbrojování (odpovědný za odpovídající zastoupení českého obranného průmyslu). Zástupce Generálního štábu AČR bude reprezentovat pohled budoucího uživatele systému AGS Core. Součástí kontrolního dne projektu AGS Core budou dvě paralelní jednání pracovních skupin. Jedná se o pracovní skupinu System Engineering a pracovní skupinu ILS (Integrované logistické podpory). Cílem jednání je zhodnotit první etapu vývoje projektu a vyhodnotit zapojení českého obranného průmyslu.
  Kontrolní den projektu Alliance Ground Surveillance
  Kontrolní den projektu Alliance Ground Surveillance

  • Poznej NATO 2013
   18. června 2013
   Informační centrum o NATO organizovalo další ze série besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci. Pokračování projektu se znovu konalo na základně taktického letectva Armády ČR v Čáslavi, kde během jednodenní akce kromě činnosti Severoatlantické aliance vojáci studentům představí základnu a její působení rámci systému NATINEADS. K účasti v projektu Poznej NATO tradičně zveme studenty dvou středních škol, zájemcům o účast rádi poskytneme více informací na info@natoaktual.cz.
  Poznej NATO v Čáslavi (18.6.2013)
  Poznej NATO v Čáslavi - prohlídka muzea (18.6.2013)
  Poznej NATO v Čáslavi (18.6.2013)

  Článek o akci na portále Ministerstva obrany ČR: Čáslavská základna - NATO v praxi (20.6. 2013)

  • Debata na gymnáziu v Jaroměři
   6. června 2013
   V rámci své návštěvy ČR navštívil představitel amerického letectva pplk. David Webb Gymnázium Jaroměř, kde se zúčastnil debaty se studenty z pěti tříd. Pplk. Webba v Jaroměři uvítal i starosta města Jiří Klepsa, který se prezentace rovněž zúčastnil. Posléze se ředitel gymnázia Karel Hübner a pedagogové sešli s pplk. Webbem na neformální oběd, kde dále probíhala debata o problematice výuky bezpečnostní problematiky na středních školách. Zástupce U.S. Air Force pobýval v ČR na základě pozvání od sdružení Jagello 2000, se kterým spolupracují při účasti na Dnech NATO v Ostravě. Informační centrum o NATO tuto příležitost využilo k uspořádání debaty pro studenty gymnázia, kteří tak měli možnost seznámit se s reáliemi amerických ozbrojených sil.
  Pplk.David Webb během debaty se studenty na gymnáziu v Jaroměři.
  Pplk.David Webb během debaty se studenty na gymnáziu v Jaroměři.
  Pplk.David Webb během debaty se studenty na gymnáziu v Jaroměři.

  Přednáška pplk. Davida Webba z US Air Force na gymnáziu v Jaroměři.

  • Debata se stínovým ministrem obrany J. Hamáčkem
   4. června 2013
   Jagello 2000 - Informační centrum o NATO v Praze hostilo další debatu ze série neformálních setkání s předními zástupci české bezpečnostní komunity, tentokrát s místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zároveň stínovým ministrem obrany za ČSSD Janem Hamáčkem. Zastřešujícím tématem setkání byla vize České strany sociálně demokratické pro resort Ministerstva obrany ČR. Účastníci debaty si tak mohli vyměnit názory na celou řadu aktuálních témat, od možností specializace armády v určitých oblastech a spolupráce se sousedními zeměmi, až po budoucnost vojenských zakázek při výměně vlády nebo nákupech armádní výstroje a technologií všeobecně.
  Plakát k projektu Visegrad Youth Forum

  • Visegrad Youth Forum
   25. - 27. dubna 2013
   Jagello 2000 - Informační centrum o NATO je spoluorganizátorem setkání mladých akademiků a expertů, které pod názvem Visegrad Youth Forum organizuje v Banské Bystrici slovenské Euroatlantické centrum (EAC). Na čtyři desítky lidí z visegrádských zemí přijede s odborníky a profesionály debatovat témata z oblasti zahraničně-bezpečnostní politiky. Více informací o projektu je k dispozici na stránce EAC.
   Tiskovou zprávu naleznete zde.
    
  • Mezinárodní bezpečnostní konference GLOBSEC 2013
   18. - 20. dubna 2013
   Zástupci Jagello 2000 - Informačního centra o NATO se zúčastnili mezinárodní bezpečnostní konference GLOBSEC 2013, která se stala jedním z nejrespektovanějších mezinárodních fór zahraniční a bezpečnostní politiky. Portál natoaktual.cz svým čtenářům i v letošním roce z Bratislavy přinášela zpravodajství z této akce. 

  1. Budou Češi bojovat v Pacifiku? NATO řeší, co po stažení z Afghánistánu (20.4. 2013)
  2. Havlův poradce Černý a premiér Bielecki dostali cenu za přínos bezpečnosti a stabilitě (19.4. 2013)
  3. Rusko je korupční a rozvracečská hrozba, hřímal poradce prezidentů USA (18.4. 2013)
  4. Bez zdravé ekonomiky bude těžké zajistit bezpečnost, zní z GLOBSECu (18.4. 2013)
  5. NATO po Afghánistánu? Světové špičky kvůli tomu přijedou do Bratislavy (15.4. 2013)
  6. Světová bezpečnostní a politická elita bude mít sraz v Bratislavě (22.3. 2013)

   Více informací o letošním ročníku konference GLOBSEC najdete na oficiální stránce akce globsec.org

  • Česká republika v NATO: výroční audit
   21. března 2013
   V březnu letošního roku Česká republika vstoupila již do patnáctého roku svého členství v Severoatlantické alianci. Letošní setkání zástupců české bezpečnostní a zahraničně politické komunity nazvané "Česká republika v NATO: výroční audit" zahájilo při příležitosti tohoto výročí tradici každoročních neformálních jednání, jejichž cílem bude zhodnotit, do jaké míry se naplňují očekávání spojená se vstupem do Severoatlantické aliance.
  Česká republika v NATO: výroční audit (21. března 2013)
  Česká republika v NATO: výroční audit (21. března 2013)

  Setkání "Česká republika v NATO: výroční audit" proběhlo 21. března 2013 v prostorách IC NATO / VŠ Cevro Institut v Praze.

  • V4 a společná politika: setkání expertní skupiny
   5. března 2013
   V Bratislavě se uskutečnilo setkání odborníků ze zemí Visegrádské čtyřky, kteří diskutovali o chystaném infrastrukturním balíčku Evropské unie (Connecting Europe Facility), v jehož rámci budou rozdělovány příspěvky na projekty v energetice v celkové hodnotě několika miliard euro. Setkání proběhlo jako součást projektu Visegrad Policy Briefs: Converging Regional Positions, do něhož českou účast zajišťuje Jagello 2000 - Informační centrum o NATO v Praze. Za Českou republiku tak IC NATO vyslalo dva experty - Jana Jireše (na téma Implications of the decreasing US involvement in Europe for the Visegrad region: political and military aspects) a Václava Trejbala (na téma Shared Visegrad interests considering competing pipeline projects in Eurasia). Hlavním organizátorem projektu, na jehož konci bude vydán policy paper s doporučeními pro maximální využití nabízených prostředků, je Slovenská atlantická komise, resp. think tank Central European Policy Institute (CEPI).

  • Jsme mediálním partnerem akce Winter Survival 2013
   28. ledna až 1. února 2013
   Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem extrémního armádního závodu Winter Survival, který probíhá ve dnech 28. ledna až 1. února 2013 v Hrubém Jeseníku. Armádní Winter Survival je vytrvalostní víceboj simulující činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Zpravodajství z akce naleznete zde a oficiální stránky akce zde.

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media