PROJEKTY A AKTIVITY INFORMAČNÍHO CENTRA O NATO
Uskutečněné projekty v roce 2012
 • Debata s Tomášem Pojarem
  19. prosince 2012
  Informační centrum o NATO v Praze hostilo další debatu ze série neformálních setkání s předními zástupci české bezpečnostní komunity, tentokrát s českým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem. Účastníci dvouhodinové debaty si s excelentně informovaným expertem na problematiku Blízkého východu mohli vyměnit názory na vysoce aktuální témata občanské války v Sýrii, výsledků arabského jara či současných bezpečnostních priorit izraelské politické reprezentace a role Íránu. Velvyslanec hosty v živém rozhovoru seznámil i se situací v zemích typu Jordánska a Kataru, které, ač menší rozměrem, hrají klíčovou roli pro udržení stability regionu.
   • Debata se Štefanem Fülem
    14. prosince 2012
    Informační centrum o NATO v Praze připravilo další debatu ze série neformálních setkání s předními zástupci české bezpečnostní komunity, tentokráte s komisařem Evropské komise pro rozšíření Štefanem Fülem. S ním se toto setkání uskutečnilo již podruhé a zastřešujícím tématem byly nyní otázky aktuálního zahraničně-politického vývoje Evropské unie.
Debata s eurokomisařem Štefanem Fülem (14. prosince 2012)
Debata s eurokomisařem Štefanem Fülem (14. prosince 2012)
Debata prezidentských kandidátů o zahraniční politice a bezpečnostních otázkách
Miloš Zeman během debaty prezidentských kandidátů na téma
Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman
 • Parlamentní shromáždění NATO v Praze: role národních parlamentů při zajišťování alianční bezpečnosti
  12. listopadu 2012
  Informační centrum o NATO v Praze a Vysoká škola CEVRO Institut organizovaly
  veřejné vystoupení a panelovou diskuzi zákonodárců zemí Severoatlantické aliance, konanou při příležitosti 58. zasedání Parlamentního shromáždění NATO, které proběhne v Praze. Akce se uskutečnilo v pondělí 12. listopadu 2012 od 17:30 do 20:30 hodin na adrese Jungmannova 17, Praha 1 (IC NATO / Vysoká škola CEVRO Institut). Na akci vystoupili řečníci z řad poslanců a senátorů členských zemí NATO (ČR, Německo, Velká Británie, Portugalsko aj.), panelu předsedal vedoucí české delegace do Parlamentního shromáždění NATO Jan Hamáček. Pozvánku s dalšími podrobnostmi naleznete zde.
Veřejná debata se zákonodárci ze zemí NATO v Praze 12.11. 2012, panel zahrnoval
Veřejná debata se zákonodárci ze zemí NATO v Praze 12.11. 2012.
Prezident Parlamentního shromáždění NATO Karl Lammers, kterého v Praze nahradil
 • Prezentace NATO a působení AČR v Kosovu pro studenty SŠ
  7. listopadu 2012
  Informační centrum o NATO v Praze připravilo přednášku o činnosti
  Severoatlantické aliance, jejích zahraničních misích a působení Armády České
  republiky v Kosovu pro studenty Střední školy veřejnoprávní v Praze, která
  proběhla 7. listopadu v prostorách školy. Na prezentaci, kde měli studenti
  možnost získat brožury a DVD s alianční tématikou, vystoupila rovněž
  podplukovnice Jana Zechmeisterová, která v misi AČR v Kosovu působila.
Prezentace Jany Zechmeistrové o působení Armády ČR v Kosovu pro studenty SŠ
Prezentace o NATO a o působení Armády ČR v Kosovu pro studenty SŠ (TRIVIS
Prezentace Jany Zechmeistrové o působení Armády ČR v Kosovu pro studenty SŠ
 • Prezentace NATO a působení ČR v Afghánistánu pro studenty SŠ
  1. listopadu 2012
  Informační centrum o NATO v Praze připravilo přednášku o činnosti Severoatlantické aliance, jejích zahraničních misích a působení České republiky v Afghánistánu pro padesátku studentů Střední školy veřejnoprávní v Praze, která proběhla 1. listopadu v prostorách školy. Na prezentaci, kde měli studenti možnost získat brožury a DVD s alianční tématikou, vystoupil rovněž Matyáš Zrno, bývalý vedoucí civilní části českého Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu.
Prezentace Matyáše Zrna o působení ČR v Afghánistánu pro studenty SŠ (TRIVIS
Prezentace Matyáše Zrna o působení ČR v Afghánistánu pro studenty SŠ (TRIVIS
Prezentace NATO a působení ČR v Afghánistánu pro studenty SŠ (TRIVIS Praha,
 • Představení projektu IC NATO srbským studentům
  19. října 2012
  Informační centrum o NATO v Praze navštíví v rámci své studijní cesty
  skupina srbských středoškoláků, kterým bude představen koncept veřejné
  diplomacie a konkrétně fungování samotného IC NATO. Studenti jsou v Praze v rámci poznávací akce zaměřené na NATO. Jedná se již o čtvrtý ročník, organizátorem je bělehradská nevládní organizace International and Security Affairs Centre (ISAC) ve spolupráci s Kontaktní ambasádou NATO v Bělehradě.
  (Na téma kontaktních ambasád vydalo IC NATO v roce 2005 knihu)
Debata se srbskými studenty v IC NATO (19.10. 2012).
Debata se srbskými studenty v IC NATO (19.10. 2012).
Debata se srbskými studenty v IC NATO (19.10. 2012).
  • Poznej NATO 2012
   16. října 2012
   Druhé letošní pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci proběhlo na základně taktického letectva Armády ČR v Čáslavi dne 16. října. Sedmdesáti studentům ze dvou gymnázií byla během jednodenní akce na základně kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a působení jejích vojáků v rámci systému NATINEADS. K účasti v projektu Poznej NATO tradičně zveme studenty dvou až tří středních škol, zájemcům o účast rádi poskytneme více informací na info@natoaktual.cz.
Ukázka trenažéru v rámci prezentace Poznej NATO (zTL Čáslav, 16.10. 2012)

Ukázka trenažéru v rámci prezentace Poznej NATO (zTL Čáslav, 16.10. 2012)

Úvodní prezentace pro studenty od zástupce velitele základny plk. Ondřeje

Úvodní prezentace pro studenty od zástupce velitele základny plk. Ondřeje Rejmana (zTL Čáslav, 16.10. 2012)

Prohlídka letecké techniky v rámci prezentace Poznej NATO (zTL Čáslav, 16.10.

Prohlídka letecké techniky v rámci prezentace Poznej NATO (zTL Čáslav, 16.10. 2012).

Prezentace o zapojení české republiky do misí NATO pro studenty gymnázia v IC

Prezentace o zapojení české republiky do misí NATO pro studenty gymnázia v IC NATO (16.10. 2012)

 • Prezentace Severoatlantické aliance a armády ČR pro studenty gymnázia
  16. října 2012
  Informační centrum o NATO v Praze připravilo přednášku o činnosti Severoatlantické aliance, jejích zahraničních misích a působení České republiky pro studenty brněnského Gymnázia J. G. Mendela, která proběhla v prostorách IC NATO 16. října. Studenti měli mít také příležitost se v knihovně IC NATO seznámit s činností centra a získat brožury a DVD s alianční tématikou. Přednášejícím byla kpt. Martina Štěpánková, tiskový a informační důstojník 7. mechanizované brigády AČR.
 • Debata "Severoatlantická aliance a ČR" s vítězi Aliante z Gruzie
  26. září 2012
  Vítězové soutěže Aliante 2012, středoškolští studenti z Gruzie, navštívili v rámci své studijní cesty po České republice i Informační centrum o NATO v Praze, kde pro ně byla připravena debata o zapojení ČR do NATO. Během jejich cesty do ČR, kterou organizovalo sdružení Jagello 2000, studenti mj. zavítali na základnu taktického letectva AČR v Čáslavi a setkání na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.
 • Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR
  22. - 23. září 2012
  Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem největší armádně-letecko-bezpečnostní show ve střední Evropě, Informační centrum o NATO je jejím spoluorganizátorem. Na Dnech NATO v Ostravě mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Vstup na celý program je zdarma. Speciální přílohu natoaktual.cz k akci naleznete zde.
 • Mezinárodní konference k vrtulníkovým schopnostem
  21. září 2012
  Informační centrum o NATO a Ministerstvo obrany ČR uspořádali mezinárodní expertní konferenci pod názvem "Multinational Cooperation in Developing Helicopter Operational Capabilities: Overcoming Austere Financial Conditions and Securing Future Benefits," která se konala v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě. Kromě české delegace v čele s novým velvyslancem ČR při NATO Jiřím Šedivým se akce zúčastnili představitelé dalších deseti zemí včetně USA, Norska či Maďarska. Na konferenci vystoupili například chorvatský náměstek ministra obrany Dragan Lozančič nebo litevský náměstek ministra obrany Mykolas Juozapavičius.
Vrtulníková konference v Ostravě 21.9. 2012.
Vrtulníková konference v Ostravě 21.9. 2012.

Vrtulníková konference konaná v mošnovském Helicopter Training Pointu (21.9. 2012).

 • Besedy s piloty v domě knihy Librex
  21. září 2012
  Informační centrum o NATO spolupořádá již tradiční veřejné neformální debaty s představiteli ozbrojených sil zemí, které se účastní Dnů NATO v Ostravě. I letos proběhne toto několikahodinové setkání s volným vstupem v ostravském knihkupectví Librex, a to od 14. hodin. Debaty probíhají v rámci projektu IC NATO pod názvem "Joint Sky". Plakát s pozvánkou naleznete zde.
 • Debata se studenty Modelu OSN na 1st International School of Ostrava
  19. září 2012
  V ostravské Ist International School of Ostrava proběhlo setkání příslušníků Vzdušných sil USA se studenty a žáky lokálních středních škol. Mezi příslušníky amerického letectva byli například důstojníci 307. či 343 bombardovací perutě. Kromě diskuze v širokém plénu také proběhla odborná debata se studenty zapojenými do místního Modelu OSN. Témata diskuze pokrývala oblasti od možností a limitů vojenského zapojení Severoatlantické aliance ve světových regionech, vztahu mezi OSN a NATO, až po roli České republiky v Alianci. Setkání zprostředkovalo Informační centrum o NATO, jehož zástupce se diskuze také zúčastnil. Středeční akce byla součástí projektu IC NATO „Joint Sky“, jenž realizuje podobná setkání vojenských pilotů z České republiky i zahraničí se studenty a veřejností.
Debata v rámci místního Modelu OSN se studenty středních škol z Ostravy se

Debata v rámci místního Modelu OSN se studenty středních škol z Ostravy se zástupci U.S. Air Force a představitelem IC NATO v Ostravě 19.9. 2012.

Studenti místního Modelu OSN se zástupci U.S. Air Force v Ostravě, 21.9. 2012.

Studenti místního Modelu OSN se zástupci U.S. Air Force v Ostravě, 19.9. 2012.

Debata s žáky a studenty škol z Ostravska na 1st International School of

Debata s žáky a studenty škol z Ostravska na 1st International School of Ostrava s letci USAFR v rámci projektu IC NATO Joint Sky 2012.

 • Český model amerického Kongresu
  12. - 16. září 2012
  Informační centum o NATO je partnerem druhého ročníku Českého modelu amerického kongresu pro studenty středních a vysokých škol. Model představuje svého druhu jedinou simulaci nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě. Jeho cílem je simulovat jednání Kongresu Spojených států v obou jeho komorách a tak touto interaktivní a zábavnou formou šířit povědomí nejen o americké politice, ale zejména o parlamentarismu a roli a fungování parlamentů, a tím nepřímo přispívat i k lepšímu porozumění vládnutí v demokratických systémech. Více informací naleznete na www.americkykongres.cz.
  Související článek na natoaktual.cz čtěte zde, tiskovou zprávu naleznete zde.
Český model amerického Kongresu
Český model amerického Kongresu
Český model amerického Kongresu


Informační centrum o NATO

IC NATO v Praze vzniklo v roce 2002 jako součást komunikační strategie Ministerstva zahraničních věcí České republiky a jeho smyslem je poskytovat veřejnosti informace o bezpečnostní problematice a Severoatlantické alianci. V březnu 2012 však tento projekt skončil, nyní se však sdružení Jagello 2000 ve spolupráci s Vysokou školou CEVRO Institut a za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR podařilo projekt obnovit a Informační centrum o NATO znovuzahajuje svou činnost v prostorách školy v Jungmannově ulici 17 na Praze 1.

 • Znovuotevření IC NATO
  28. června 2012
  Informační centrum o NATO v Praze se opět otevřelo veřejnosti a začalo poskytovat plné spektrum služeb, včetně knihovny. Slavnostní znovuotevření na adrese Jungmannova 17, Praha 1, v prostorách Vysoké školy CEVRO Institutu proběhlo za účasti ministra obrany ČR Alexandra Vondry a při té příležitosti se uskutečnila diskuze shrnující vývoj Severoatlantické aliance v uplynulých deseti letech Od Prahy po Chicago: NATO větší, NATO silnější?

  Jako řečníci na ní vystoupili Karel Kovanda, bývalý velvyslanec České republiky při NATO, gen.(v.v.) Andor Šándor, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby České republiky a Ivan Gabal, sociolog, ředitel Gabal Analysis Consulting.

  Panelu předsedal Daniel Koštoval, ředitel Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  Tiskovou zprávu o znovuotevření IC NATO naleznete zde.
Informační centrum o NATO v Praze, Jungmannova 17.

Informační centrum o NATO v Praze, Jungmannova 17.

Konference

Konference "Od Prahy po Chicago: NATO větší, NATO silnější?" konaná při příležitosti znovu otevření IC NATO v Praze v Jungmannově ulici 17.

Vchod do budovy a deska Informačního centra o NATO v Praze, Jungmannova 17.

Vchod do budovy a deska Informačního centra o NATO v Praze, Jungmannova 17.

 • Poznej NATO 2012
  30. května 2012
  Letošní první pokračování projektu besed a ukázek pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci a zapojení ČR v jejím rámci se opět uskutečnilo na základně taktického letectva Armády ČR v Čáslavi dne 30. května. Studentům byla během jednodenní akce kromě činnosti Severoatlantické aliance představena základna a působení jejích vojáků v rámci systému NATINEADS. Během dne měli studenti účastnících se škol - Gymnázium Pardubice a Gymnázium Arabská v Praze - možnost shlédnout i prezentaci hasičské techniky. K účasti v projektu Poznej NATO tradičně zveme studenty tří středních škol, zájemcům o účast rádi poskytneme více informací na info@natoaktual.cz.
Prohlídka letecké techniky v rámci projektu

Prohlídka letecké techniky v rámci projektu "Poznej NATO 2012" na základně taktického letectva AČR v Čáslavi (30.5. 2012).

Studenti zapojeni do projektu

Studenti zapojení do projektu "Poznej NATO 2012" na základě taktického letectva AČR v Čáslavi (30.5. 2012).

Prezentace hasičské techniky zapojené do likvidace havárie ruského letounu

Prezentace hasičské techniky zapojené do likvidace havárie ruského letounu (23.5.) na vojenském letišti u Čáslavi ("Poznej NATO" na základě taktického letectva AČR v Čáslavi 30.5. 2012).

Stanley Sloan při debatě v Praze.

Stanley Sloan při debatě IC NATO v Praze 16. května 2012.

 • Chicago 2012: Just Another Summit?
  16. května 2012
  Informační centrum o NATO pořádalo další neformální diskuzi při kávě, tentokráte zaměřenou na blížící se summit NATO v Chicagu. Uskutečnila se jen několik dní před summitem pod názvem "Chicago 2012: Just Another Summit?" Hlavním hostem byl významný americký akademik Stanley Sloan, který se ve své kariéře tématu Severoatlantické aliance extenzivně věnuje a se kterým jsme schůzky a očekávatelné výsledky probrali.

 • Debata na Gymnáziu Arabská
  16. května 2012
  V rámci své návštěvy ČR navštívili představitelé amerického letectva plk. Joseph Jones a pplk. David Webb pražské Gymnázium Arabská, kde se zúčastnili debaty se studenty. Zástupci U.S. Air Force pobývali v ČR na základě pozvání od sdružení Jagello 2000, se kterým spolupracují při účasti na Dnech NATO v Ostravě. Informační centrum o NATO tuto příležitost využilo k uspořádání debaty pro studenty gymnázia, kteří tak měli možnost seznámit se s reáliemi amerických ozbrojených sil.
Přednáška plk. Josepha Jonese a pplk. Davida Webba z US Air Force na Gymnáziu
Přednáška plk. Josepha Jonese a pplk. Davida Webba z US Air Force na Gymnáziu

Přednáška plk, Josepha Jonese a pplk. Davida Webba z US Air Force na Gymnáziu Arabská

 • Portál natoaktual.cz spouští RSS kanál
  27. dubna 2012
  Po grafické modernizaci stránek natoaktual.cz došlo na další kolo přiblížení čtenářům spuštěním informačního RSS kanálu. Jeho prostřednictvím můžete být okamžitě informováni o všech novinkách, které se na portálu objeví. Přihlásit se k odběru kanálu RSS můžete zde.
  Zároveň byl založen profil portálu na Facebooku, kde se rovněž budou objevovat aktuální články a zprávy a kde o nich můžete rovněž diskutovat s ostatními čtenáři.

 • Rozvědka ČSSR a systém jaderné výstrahy
  21. března 2012
  IC NATO připravilo další neformální diskuzi, tentokráte zaměřenou na prezentaci výzkumu archivních materiálů zpravodajských služeb, kde historici objevili exkluzivní zdroje informací v rámci celého bývalého východního bloku k tématu defenzivních opatření Varšavské smlouvy v dekádě před pádem totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Prezentaci a debatu povede PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů.
  "Počátkem osmdesátých let minulého století byla hlavní správa rozvědky zapojena do sovětského systému včasné výstrahy v případě jaderného nebezpečí, který organizovala I. hlavní správa KGB SSSR. Ze zachované dokumentace, která je připravována k vydání formou odborné edice, jsou zřejmá nejenom opatření přijatá na straně čs. satelitní zpravodajské služby, ale zejména pohledy a přístupy sovětské bezpečnostní nomenklatury na aktuální zahraničně politickou situaci v kontextu vztahů Východ - Západ. Dokumenty k projektu Nenadálého raketojaderného nebezpečí (NRJAN), v čs. podmínkách Index nenadálého nebezpečí (INN), představuje relativně ucelenou kolekci, prezentují nebezpečnost defenzivních opatření sovětského bloku v dekádě před pádem totalitních režimů ve střední a východní Evropě."

 • Prezentace o působení ČR v NATO a IC NATO pro německé učitele
  6. března 2012
  Zástupci německého ministerstva obrany, které v rámci svých public diplomacy aktivit organizuje studijní cestu pro 40 německých pedagogů do České republiky, se obrátili na IC NATO s žádostí o zajištění přednášky a prezentace o činnosti Informačního centra o NATO a celkově o působení České republiky v rámci NATO. Přednášku o NATO přednese v Praze gen. Petr Pavel, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR.
Přednáška gen. Petra Pavla pro německé pedagogy (6. března 2012)
Přednáška gen. Petra Pavla pro německé pedagogy (6. března 2012)

Přednáška gen. Petra Pavla pro německé pedagogy (6. března 2012)

 • Neformální debata s Martinem Povejšilem
  5. ledna 2012
  Přesně po roce IC NATO opět připravilo pro odborníky z české bezpečnostní komunity neformální kulatý stůl s velvyslancem České republiky při NATO Martinem Povejšilem. Zastřešujícím tématem setkání byly právě skončené alianční mise v Libyi a v Iráku a hlavní témata nadcházejícího summitu NATO v Chicagu.
Kulatý stůl s velvyslancem České republiky při NATO Martinem Povejšilem
Kulatý stůl s velvyslancem České republiky při NATO Martinem Povejšilem

Kulatý stůl s velvyslancem České republiky při NATO Martinem Povejšilem (5. ledna 2012)

 • Model NATO
  listopad 2011 - březen 2012
  IC NATO je partnerem dalšího ročníku Modelu NATO, vzdělávacího projektu pro středoškolské studenty. Ti si v jeho rámci během seminářů a závěrečného summitu mohou vyzkoušet práci v diplomacii a seznámit se s fungováním Severoatlantické aliance. IC NATO poskytuje studijní materiály.
  Model NATO organizuje Asociace pro mezinárodní otázky. Stránky projektu Model NATO naleznete zde.


Informační centrum o NATO

Informační centrum o NATO je veřejným informačním zařízením poskytujícím informace o Severoatlantické alianci.

INFORMAČNÍ CENTRUM O NATO
Jungmannova 17
110 00 Praha 1

info@natoaktual.cz
tel.: 221-506-758

Facebook RSS

Projekt podporuje Public Diplomacy Division NATO

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.