natoaktual.cz

Kvůli smrti afghánského útočníka padla čtyři obvinění

25. července 2019  19:57
Vojenská policie zahájila trestní stíhání čtyř lidí v souvislosti z prověřováním okolností smrti afghánského útočníka, který loni na podzim na základně Šindánd v Afghánistánu zabil českého psovoda Tomáše Procházku a další dva české vojáky zranil. Tento týden vojenští policisté zasahovali na Generálním štábu a u elitní jednotky speciálních sil v Prostějově.  
Armádní speciál přivezl tělo padlého českého vojáka Tomáše Procházky z Afghánistánu | foto: AČR

„Bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob pro přečin neoznámení trestného činu,“ uvedlo Městské státní zastupitelství v Praze. Další informace ale neuvedlo. Za tento přečin hrozí až tříleté vězení.

Vojenští policisté kvůli případu v úterý zasahovali na Generálním štábu a u elitní jednotky v Prostějově. Podle informací Deníku N zadrželi několik vojáků.

Ministerstvo obrany ani Generální štáb se nechtějí kvůli vyšetřování k případu jakkoliv vyjadřovat. Na případ má až do odvolání platit informační embargo.

Psovod Tomáš Procházka zemřel loni v říjnu na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Zastřelit ho měl příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán.

Útočníka zatkly afghánské jednotky a daly ho do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl údajně zbitý a v bezvědomí. Krátce poté muž zemřel.

Loni v listopadu americký deník New York Times napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně na zabití afghánského vojáka Vahidulláha Chána podezřelého z Procházkovy smrti podíleli.

Představitelé ministerstva obrany i velení armády se za české vojáky postavili.

inc natoaktual.cz
zpět na článek