natoaktual.cz

Armáda posílila v africkém Mali. V zemi teď působí 120 českých vojáků

10. prosince 2018  16:31
Česká armáda posílila výcvikovou misi v africkém Mali. V zemi teď působí na 120 českých vojáků, kteří střeží velitelství i jeho okolí, doprovázejí konvoje i cvičí místní vojáky.  
Čeští vojáci v Mali. Ilustrační snímek | foto: AČR

Ve výcvikové misi Evropské unie EUTM v Mali (EUTM Mali) dosud působilo 50 českých vojáků. Armáda v souladu se schváleným mandátem v posledních týdnech posílila jednotku o dalších 70 vojáků.

„V Mali dlouhodobě a úspěšně střežíme velitelství mise EU v Bamaku a podílíme se na výcviku místních vojáků. Úkolem nové jednotky je zejména ochrana výcvikové základny Koulikoro,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Tam se už v minulosti čeští instruktoři podíleli na výcviku místních vojáků.

Nově se čeští vojáci zapojili do ochrany perimetru základny, patrolují po okolí, doprovázejí konvoje, chrání instruktory při výcviku malijské armády na základně i v dalších výcvikových prostorech na území Mali, kam čeští instruktoři vyjíždějí.

Náčelník Generálního štábu Aleš Opata připomněl, že čeští vojáci v Mali působí od roku 2013 a za svoji práci jsou vysoce hodnoceni koaličními partnery i malijskou stranou.

„Navýšením počtu vojáků se Česká republika aktivně podílí na plnění hlavního úkolu mise, kterým je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země,“ konstatoval Opata.

Nová jednotka ochrany a doprovodu v Koulikoro působí pod španělským velením je složená ze dvou rot. Jedné španělské a druhé české, která je doplněna navíc o španělskou četu.

Základ české roty tvoří vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňuje je družstvo oprav techniky a vyprošťovací družstvo z klatovského 142. praporu oprav a příslušníci dalších útvarů české armády. Velitelem jednotky je nadporučík Roman Kamenský.

inc natoaktual.cz
zpět na článek