natoaktual.cz

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

16. září 2018  9:02,  aktualizováno  17:18
Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka letových vystoupení moderních i historických strojů a celá řada působivých akčních ukázek armády i zásahových jednotek. V neděli dorazilo zhruba 130 tisíc lidí.  
Dny NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Americký AH-64 Apache na Dnech NATO v Ostravě Americký letoun F-16 na Dnech NATO v Ostravě Letoun F-16 polských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě Výsadkáři 102. průzkumného praporu na Dnech NATO v Ostravě Polská skupina „Červeno-bíle jiskry“ na Dnech NATO v Ostravě Letoun F-16 dánských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě Dny NATO v Ostravě Letoun F/A-18 Hornet finského letectva na Dnech NATO v Ostravě Historický tank T-34 Dnech NATO v Ostravě

První den této unikátní víkendové show konané na Letišti Leoše Janáčka Ostrava si nenechalo ujít 95 tisíc návštěvníků.

Stejně jako v sobotu byl připraven unikátní průlet šestnácti druhů letecké techniky za tónů Smetanovy Vltavy jako připomenutí stého výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil.

Fotografie

Dny NATO v Ostravě
Zásah českých, slovenských a německých celníků na Dnech NATO v Ostravě
Výsadkáři 102. průzkumného praporu na Dnech NATO v Ostravě
Letoun F-16 dánských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě

Linka oslav stoletého výročí založení Československa byla zřetelná i v rámci statické expozice, kdy byl díky spolupráci se Slezským zemským muzeem věnován rozsáhlý prostor historické vojenské technice i jejím replikám za účasti klubů příznivců vojenské historie.

Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost si prohlédnout například slavný československý tank LT-38, sovětský tank T-34 či repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk.IX.

Z akčních ukázek na zemi zaujal útok 7. mechanizované brigády se střelbou z tanku nebo příprava léčky v podání výsadkářů 102. průzkumného praporu.

Vězeňská služba ukázala zadržení lidí, kterým se podařilo uprchnout z vězení. Zásahové jednotky německých, polských a českých celníků pak s řadou velkých pyrotechnických efektů zadržení ozbrojených pašeráků.

Na nebi se stejně jako v sobotu mimo jiné představil pilot gripenu Ivo Kardoš, který za pilotáž stroje sklidil velký potlesk. Stejně tak dvě akrobatické skupiny „Křídla bouře“ z Chorvatska na vrtulových strojích PC-9M a polský tým „Bílo-červené jiskry“ na proudových letounech TS-11 Iskra.

inc natoaktual.cz
zpět na článek