natoaktual.cz

Lansen, Draken, Viggen a Gripen. Čtyři generace se předvedou na nebi

9. září 2018  9:36
Bude to dokonalé srovnání technologického pokroku, který za více než šedesát let urazila švédská letecká konstruktérská škola. Diváci Dnů NATO v Ostravě budou mít možnost vidět v letových ukázkách hned čtyři generace bojových letounů z rodiny Saab.  
Rodinka z dílen Saabu na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan, Draken, Saab 105, Viggen a Gripen | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Předchůdce stroje Gripen z dílen švédského výrobce Saab letoun AJS 37 Viggen AJS 37 Viggen na Dnech NATO v Ostravě Rodinka z dílen Saabu na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan,... Průlet rodiny nadzvukových strojů z dílen švédského výrobce Saab. Gripen,... Letoun AJS 37 Viggen Předchůdce dnešních gripenů, švédský stroj AJS 37 Viggen na Dnech NATO v Ostravě Dědeček dnešních gripenů letoun Saab 35C Draken Pilot Ivo Kardoš s Gripenem během Eurasia Airshow v Turecku Pilot Ivo Kardoš s Gripenem během Eurasia Airshow v Turecku

V nabitém letovém programu blížících se Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR se o víkendu 15. a 16. září na mošnovském letišti předvedou divákům čtyři generace proudových letounů švédské konstrukce, dokonce v samostatných letových ukázkách hned po sobě.

Od nejstaršího po nejmodernější. S trochou nadsázky lze říci, že se sejde zajímavá rodinka – „praděda, děda, otec a syn“ – Lansen, Draken, Viggen a Gripen.

„Prezentace čtyř generací proudových letounů firmy Saab demonstruje, jakým technologických pokrokem si tato švédská konstrukční škola za posledních více než šedesát let prošla,” uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci pořádá.

Jako první předvede svou premiérovou dynamickou ukázku služebně nejstarší stroj J32 Lansen, jež představuje první letoun švédské výroby, který dosáhl rychlosti zvuku.

Následovat bude první švédský nadzvukový letoun Saab SK 35 Draken. Ten patří mezi mimořádné stroje, jeho prototyp vzlétl v roce 1955 a vyráběl se až do roku 1974. Byl určen primárně pro letecké souboje.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 15. a 16. září. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky.

Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc návštěvníků. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo jen 90 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Konstruktéři jej vybavili přelomovým dvojitým delta-křídlem, díky němuž má stroj výtečné manévrovací schopnosti a velmi specifický vzhled.

Kromě Švédska drakeny sloužily i v letectvech Rakouska, Finska a Dánska. Celkem jich bylo vyrobeno 651 kusů. Například v rakouském letectvu byly v aktivní službě až do roku 2005.

Navazovat na něj bude jeho přímý následovník AJS37 Viggen, jež působil ve švédském letectvu až do roku 2006. Přes jeho vynikající vlastnosti, mezi než patřil start a přistání na velmi krátké dráze či snadná údržba, se jej kvůli omezením na vývoz zbraní ze strany švédské vlády nepodařilo prodat zahraničním zájemcům. Vyrobeno bylo celkem 329 kusů. Stroj byl primárně určen pro průzkum či údery na pozemní cíle.

Tři starší stroje bude prezentovat Švédská historická letka. Nejnovější JAS-39 Gripen v barvách českých vzdušných sil bude pilotovat oceňovaný armádní display pilot Ivo Kardoš.

Třešničkou bude severský průlet

Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude společný průlet formace pěti letounů severských zemí, které na letošní Dny NATO do Ostravy vyšlou své stroje.

K trojici strojů Lansen, Draken a Viggen Švédské historické letky se totiž přidá finský stíhací letoun F-18 a dánská F-16.

„Unikátní příležitost, jak vyzdvihnout ojedinělou účast všech severských zemí na Dnech NATO, což se dosud v historii akce nepodařilo. Diváci tak všechny zmíněné letouny uvidí rovnou dvakrát – kromě samostatných leteckých vystoupení i bok po boku,” konstatoval Pavlačík.

inc natoaktual.cz
zpět na článek