natoaktual.cz

Slovensko vymění armádní radary, oslovilo tucet zemí včetně Česka

16. srpna 2018  9:44
Hned dvanáct zemí včetně České republiky oslovilo slovenské ministerstvo obrany kvůli chystanému nákupu 3D radiolokátorů pro svou armádu. Obrana chce nakoupit celkově 17 radarů za 155 milionů eur a kompletně nahradit zastaralé a dosluhující systémy ještě sovětské výroby.  
Radar typu MADR na veletrhu IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Resort obrany oslovil formou dotazníku vlády, které mají kapacitu dodat požadované radiolokátory,“ uvedlo v oficiální zprávě slovenské ministerstvo obrany.

Žádost o nabídku tak z Bratislavy zamířila do Británie, Francie, Itálie, Izraele, Německa, Nizozemska, Polska, Španělska, Švédska, Turecka, USA a také České republiky.

Výrobou radiolokátorů se v Česku zabývá holding Czechoslovak Group (CSG), který před časem koupil dva přední české výrobce radarové techniky Eldis a Retia z Pardubic.

Bratislava chce v rozmezí let 2018 až 2025 nakoupit celkem 17 radarů středního, krátkého a blízkého dosahu za více než 155 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 4 miliardy korun.

Mají nahradit dosluhující systémy ještě sovětské výroby. Podle dřívějších informací až 13 z 15 armádních radarů vypršela technická životnost. Jejich další provoz je velmi problematicky nejen kvůli nedostupnosti náhradních dílů a servisu, ale také kvůli nekompatibilitě se systémy NATO.

Slováci si v F-16 vybrali osvědčeného bojovníka, asi posledního svého druhu

Už předchozí slovenská vláda proto v roce 2015 vypsala tendr na dodávku čtyř radarů středního dosahu v předpokládané hodnotě do 72 milionů eur (1,8 miliardy korun). Letos v dubnu ale ministerstvo obrany výběr zrušilo kvůli tomu, že se zájemci údajně nepodařilo uzavřít dohody ohledně ochrany utajovaných údajů.

Novou zakázku chce Slovensko uzavřít na vládní úrovni. Kromě osloveného tuctu zemí se budou moci v případě zájmu zapojit i další státy. Bratislava je chce o svém záměru informovat v září na setkání zástupců pro vyzbrojování. „Pořízení formou vláda-vláda garantuje transparentnost a zároveň vylučuje jakoukoliv formu korupce,“ uvedla tisková služba slovenského ministerstva obrany.

Po nedávno avizovaném nákupu nových amerických nadzvukových stíhaček F-16 a předchozím pořízení vrtulníků Black Hawk a dopravních letounů jde o další z dílčích kroků rozsáhlé modernizace slovenské armády. V plánu má Bratislava také nákup bojových obrněných vozidel.

inc natoaktual.cz
zpět na článek