natoaktual.cz

Ample Strike prověří letecké návodčí. Nad Českem se objeví bombardéry

23. srpna 2017  20:53
Přílety zahraničních účastníků na leteckou základnu v Náměšti začíná mezinárodní cvičení Ample Strike. Cvičení má prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení. Američané do cvičných operací vysílají z britské základny i strategické bombardéry B-1 a B-52.  
Polský Su-22 na cvičení Ample Strike | foto: AMSE
galerie Polský Su-22 na cvičení Ample Strike Litevský L-39 na cvičení Ample Strike Polský Su-22 na cvičení Ample Strike Polský Su-22 na cvičení Ample Strike Cvičení Ample Strike

Příletem prvních zahraničních účastníků začíná v české republice rozsáhlé vojenské cvičení Ample Strike. Na základnu v Náměšti nad Oslavou přistály tři polské letouny Su-22 a litevské stroje L-39 Albatros. Od pátku na letce čekají první seznamovací lety nad Českem.

Ample Strike

Mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017 probíhá od 23. srpna do 12. září. Cílem je sladit výcvik předsunutých návodčích, kteří v boji navádějí letouny na cíle ke zničení, s posádkami letounů a veliteli pozemních jednotek.

Piloti zároveň procvičují přímou leteckou podporu, překonávání nepřátelské protivzdušné obrany nebo tankování za letu.

Cvičné operace se odehrávají ve vojenských prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích.

Navazuje na dřívější sérii mezinárodních cvičení Ramstein Rover a Flying Rhino, které probíhaly v Česku v letech 2003 až 2014.

Ve čtvrtek na cvičení dorazí vrtulové stroje Pilatus PC-9 ze Slovinska a v pondělí pak do vojenského prostoru Boletice šest amerických vrtulníků AH-64 Apache.

Do cvičení se zapojí přes tisíc vojáků, z toho 400 ze zahraničí. Účast přislíbilo 18 států. Stejně jako loni armáda povolá také příslušníky Aktivních záloh, kteří budou zajišťovat ochranu základny v Náměšti.

Spojené státy kromě vrtulníků vyšlou do cvičných misí nad Českem také dva létající tankery KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu. Z Británie pak budou nad naše území startovat strategické bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress

Létat se bude především nad Vysočinou, Olomouckem a také jižními Čechami. Manévry mají prověřit především předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.

Návodčích jsou přitom v menších armádách, jako je ta česká, řádově jen desítky, tedy nezřídka méně než příslušníků speciálních jednotek. Jejich odbornost patří v armádě mezi nejrizikovější a stejně jako u speciálních sil armáda jejich identitu z bezpečnostních důvodů tají.

Cvičení v číslech

  • 1 300 vojáků
  • 400 zahraničních
  • 18 zemí
  • 26 letounů
  • 9 vrtulníků
  • 200 aktivních záložníků

Česká armáda nasadí do cvičení všechny typy své bojové letecké techniky, tedy stíhače JAS-39 Gripen, bitevníky L-159 Alca i vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š.

„Těžištěm je pokročilý výcvik s piloty a veliteli pozemních jednotek. Jde o praktické navádění letounů a vrtulníků v taktických scénářích věrně simulujících

různé bojové situace jako například boj v zastavěném prostoru, přepadení pozemního konvoje, eliminace vysoce důležitých pozemních cílů, vedení soustředěných paleb letectva a dělostřelectva,“ uvedl velitel cvičení Zdeněk Bauer.

V každé epizodě scénáře musí podle něj návodčí prokázat, že jsou schopni správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. „Situace jsou záměrně dynamické, návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který bezprostředně hodnotí výkon každého návodčího,“ dodal. Absolvování pokročilého výcviku je pak součástí přípravy návodčího při obraně své vlasti nebo pro nasazení v zahraničních operacích.

inc natoaktual.cz
zpět na článek