natoaktual.cz

Pentagon údajně přesouvá prostředky na stavbu Trumpovy zdi

13. května 2019  9:05
 
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Pentagon údajně přesouvá prostředky na stavbu Trumpovy zdi

Prostředky ve výši 1,5 miliardy dolarů přesouvá Pentagon z vojenských programů, jakými jsou například mezikontinentální raketový systém nebo letecký systém varování a kontroly (AWACS), na projekt stavby zdi na jižních hranicích USA, uvádí deník The Washington Post s odkazem na dokument ministerstva obrany.

Podrobnosti ohledně zasažených programů jsou nejasné, nicméně dokument jasně říká, že přesun prostředků neovlivní vojenskou připravenost, dodává The Washington Post, což potvrdil i úřadující ministr obrany Patrick Shanahan. Oba programy jsou již nyní „lehce zpožděné,“ což umožňuje přerozdělení prostředků, aniž by byla ovlivněna připravenost, zdůvodňuje dokument.

Kam dál?
Američané hlásí úspěšný test protiraketového deštníku (26.3. 2019)

Zdroj: Business Insider (Indie)

---

Turecko obviňuje Řecko ze zneužívání mise NATO

Řecko se mělo pokusit zneužít misi Severoatlantické aliance pro migranty v Egejském moři k zatažení mezinárodních organizací do sporu o suverénní práva v regionu, uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy.

„Tvrzení Řecka, že činnost NATO v Egejském moři prokázala „faktickou neplatnost“ legitimního postavení Turecka, které je plně v souladu s mezinárodním právem, jsou zbytečná,“ zdůrazňuje prohlášení tureckého mluvčího. Cílem aliančních aktivit je podpořit snahy o zastavení ilegální migrace z důvodu humanitárních obav. Operace probíhají na základě souhlasu Turecka, dodal mluvčí.

Kam dál?
Turecko očekává podporu NATO pro své akce ve východním Středomoří (7.5. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Ministerstvo národní bezpečnosti USA žádá armádu o větší pomoc s přílivem migrantů

Větší pomoc při řešení přílivu migrantů do Spojených států, včetně poskytnutí stanů pro velké množství z nich, žádá ministerstvo národní bezpečnosti (DHS) od ozbrojených sil, uvedli dva představitelé vlády USA pro CNN.

Celní správa předpokládá, že v tomto fiskálním roce překoná americké hranice půl milionu migrantů. Na hranicích s Mexikem panuje nejvyšší napětí za posledních deset let. „Ministr Shanahan je odhodlán navýšit podporu DHS tam, kde to bude vhodné,“ konstatoval v prohlášení jeho mluvčí podplukovník Joe Buccino.

Kam dál?
Shanahan: Armáda USA se musí z jižní hranice vrátit ke svému „primárnímu úkolu“ (2.5. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Rusko obviňuje armádu USA z nasazení „hrozby pro náš stát“

Vojenské aktivity armády Spojených států ohrožují Rusko, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s odkazem na prodej systému raketové obrany do Japonska prezidentem Donaldem Trumpem.

„Vnímáme tyto kroky coby hrozbu pro naši zemi,“ prohlásil Lavrov. Japonští představitelé se k tomuto kroku uchýlili, aby opevnili svou raketovou obranu v reakci na vývoj balistických střel Severní Koreou. Kreml nicméně zdůrazňuje, že USA a regionální spojenci tuto hrozbu využívají coby výmluvu pro navýšení svých vojenských sil u východní hranice Ruska.

Kam dál?
Severní Korea testuje nové řízené střely (18.4. 2019)

Zdroj: Washington Examiner (USA)

---

Armáda USA neví, kolik webových serverů provozuje

Počet webových stránek provozovaných Pentagonem je „nejasný,“ uvedl současný ředitel Mediálních aktivit obrany (DMA) plukovník Paul Haverstick. DMA pokrývá oficiální média, jakými jsou Army News, Air Force News, Marine News a Navy News nebo komunikační výuku pro armádu a civilisty. Zajišťuje také hosting a vývoj webu pro ministerstvo obrany.

Stránky DMA hovoří o podpoře „více než 740 webových stránek armády a ministerstva obrany,“ ovšem sám plukovník Haverstick odhaduje, že DMA je odpovědná za „2 000 až 5 000“ webových stránek.

Zdroj: The Verge (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek