natoaktual.cz

Změňme způsob výpočtu výdajů na obranu, vyzývá Alianci Řím

11. února 2019  23:20
 
Italská akrobatická skupina Frecce Tricolori | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Změňme způsob výpočtu výdajů na obranu, vyzývá Alianci Řím

O umožnění změny způsobu výpočtu výdajů na obranu žádá Severoatlantickou alianci Itálie, jejíž vláda v Římě klade důraz na prudký nárůst výdajů na sociální zabezpečení. Pravidla NATO, vyžadující od členů výdaje nejméně 2 % HDP na obranu, by se měla vztahovat také na nevojenské investice, které posilují bezpečnost civilistů, uvedla ministryně obrany Elisabetta Trenta.

„Jsou zde jisté části výdajů, které se vztahují k obraně, nicméně nespadají do rozpočtu na obranu,“ upozornila ministryně v rozhovoru s deníkem Financial Times. Výdaje na kybernetickou bezpečnost a ochranu energetické infrastruktury stírají hranice vymezující tradiční výdaje na obranu, měly by proto být Aliancí přehodnoceny, míní Trenta.

Kam dál?
Po Brexitu bude 80 % obranných výdajů NATO ze zemí mimo EU, upozorňuje šéf NATO (31.1. 2019)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Stíhačky NATO budou cvičit nad Estonskem

Cvičné lety v nízké výšce budou v estonském letovém prostoru provádět stroje Eurofighter německého letectva. Lety budou probíhat daleko od obydlených oblastí a ve výšce nejméně 152 metrů nad zemí, uvedl ukrajinský deník European Pravda. Od konce srpna střeží Eurofightery německé luftwaffe vzdušný prostor nad baltskými zeměmi z estonské letecké základny Ämari.

Kam dál?
Německo střídá jednotky hlídající estonský vzdušný prostor (31.12. 2018)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Ministr obrany USA Shanahan míří na první schůzku s kolegy v NATO

Při příležitosti prvního setkání s ministry obrany zbylých 28 států Severoatlantické aliance bude spojence o postoji Spojených států v oblasti klíčových bezpečnostních otázek ujišťovat úřadující ministr obrany Patrick Shanahan.

Schůzka proběhne nedlouho po zásadních změnách americké politiky v Sýrii, Afghánistánu a nedávném odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Co se týče smlouvy INF, bude ministr „diskutovat o budoucích plánech s ohledem na americké rozhodnutí odstoupit,“ uvedl vysoce postavený zástupce ministerstva obrany.

„Zastřešující zprávou však bude ujištění členů Aliance, že USA zůstávají vázané k organizaci, článku 5 a zavedení mnoha rozhodnutí přijatých na posledním summitu,“ dodal představitel ministerstva obrany.

Kam dál?
Stoltenberg se přimlouvá za rozšíření smlouvy INF o další členy (8.2. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Brexit může pomoci zvýšit naši akceschopnost, tvrdí britský ministr obrany

Příležitost k posílení globálního vojenského dosahu a pro „rozšíření našich smrtících schopností“ v reakci na hrozby z Ruska a Číny, představuje odchod z Evropské unie, uvedl ministr obrany Velké Británie Gavin Williamson.

Země by po odchodu z EU měla přehodnotit svou roli globální mocnosti připravené zasáhnout proti zemím, které „pohrdají mezinárodním právem“, a podpořit ji novými vojenskými technologiemi a schopnostmi, míní ministr.

„Měli bychom zvážit nejen způsob prosazování naší moci, ale také jak co možná nejvíce zvýšit náš vliv globálně v následujících měsících a letech,“ uvažuje ministr.

Kam dál?
Nová parlamentní praxe by mohla „podkopávat efektivitu armády“, varuje bývalý britský NGŠ (5.2. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Svět jako rozbitou skládanku vidí zpráva bezpečnostní konference v Mnichově

Liberální globální uspořádání se rozpadá. Kdo jej může zase složit, se ptá zpráva vydaná před bezpečnostní konferencí v Mnichově.

„Rozvíjí se nová éra soupeření mocností mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem, doprovázena jistou prázdnotou ve vedení uspořádání, které známe jako liberální mezinárodní řád,“ napsal šéf konference a bývalý německý velvyslanec v USA Wolfgang Ischinger.

Letos se konference zúčastní dvakrát až třikrát více představitelů Kongresu USA, navzdory „otazníkům“ nad transatlantickými vztahy, uvedl Ischinger.

Kam dál?
Trump chce posílit ozbrojené síly a přehodnotit spojenectví (6.2. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek