Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Po Brexitu bude 80 % obranných výdajů NATO ze zemí mimo EU, upozorňuje šéf NATO

31. ledna 2019  16:09
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Po Brexitu bude 80 % obranných výdajů NATO ze zemí mimo EU, upozorňuje šéf NATO

Vzájemná obranná spolupráce Severoatlantické aliance a Evropské unie byla posílena, nicméně další prohloubení spolupráce nabývá na důležitosti, míní generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Po Brexitu bude 80 % výdajů na obranu v rámci Aliance pocházet z nečlenských zemí EU. Tři ze čtyř pohotovostních praporů nasazených na území východních členů NATO budou spadat pod vedení spojenců mimo EU,“ prohlásil Stoltenberg.

„Naše partnerství s NATO je klíčem; bylo posilováno v průběhu posledních let a na skutečnost, že se nám podařilo posílit evropskou obranu, a zároveň rozvinout spolupráci EU-NATO, jsem náležitě hrdá,“ dodala vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini.

Kam dál?
NATO a EU spolupracují proti narůstajícím kyberhrozbám (14.12. 2018)

Zdroj: Mena FN (Jordánsko)

---

Trump v rozepři se zpravodajskými službami USA

Neobvykle širokou a otevřenou kritiku adresoval prezident Spojených států Donald Trump svým zpravodajským službám, které by podle něj měly uvažovat věcněji. „Zpravodajci jsou zdá se velmi pasivní a naivní, co se týče nebezpečí pocházejícího z Íránu. Mýlí se!“, uvedl Trump na Twitteru. Zprávy na sociální síti, mimo jiné vychvalující politiku Bílého domu v Sýrii a Severní Koreji, následovaly po výpovědích šéfů zpravodajských agentur před Senátem.

Prezidentovy výroky o porážce organizace Islámský stát a o možnosti přesvědčit Severní Koreu vzdát se jaderných zbraní rozporovali vedoucí představitelé zpravodajských služeb při slyšení o globálních hrozbách před senátním Výborem pro zpravodajské služby. Zpochybnili také Trumpovo tvrzení, že Teherán aktivně usiluje o jaderné zbraně, čímž prezident obhajoval odstoupení od mezinárodní dohody s Íránem. Zpravodajci znovu zdůraznili přesvědčení o hlubokých zásazích Ruska do prezidentských voleb v roce 2016 a jejich možné opakování v roce 2020.

Kam dál?
Severní Korea připravuje další setkání s Trumpem (24.1. 2019)

Zdroj: Japan Today (Japonsko)
 
---

ČR si připomene 20 let v NATO ceremonií na Pražském hradě

Výročí 20 let od vstupu do Severoatlantické aliance si Česká republika připomene státní ceremonií a konferencí na Pražském hradě, za účasti prezidentů všech států Visegrádské čtyřky (V4), vysokých představitelů Aliance a hostů z dalších členských zemí. Polsko a Maďarsko vstoupily do NATO ve stejnou chvíli jako Česká republika.

Slavnostní večer pak proběhne v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničních věcí.

Zdroj: Prague Monitor Daily (ČR)

---

V loňském roce se zvýšil počet sebevražd v řadách vojáků USA

S neblahou statistikou zakončila loňský rok armáda Spojených států, mezi vojáky ve službě zaznamenala nejvyšší počet sebevražd za posledních šest let. Život si vzalo 57 mariňáků, 68 námořníků, 58 letců a 103 vojáků pozemních sil, uvádí data k 1. říjnu 2018. Zvažte trvalý dopad, jaký může mít „stálé řešení dočasného problému“, naléhá velitel mariňáků generál Robert Neller.

Sebevraždy představují soustavnou výzvu pro Pentagon a vojenské složky, které představily řadu programů na záchranu životů, zvýšení povědomí a podporu prevence podobných činů.

Kam dál?
Pentagon nemá příliš pod kontrolou využívání figurantů při cvičeních (18.1. 2019)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Slovenský ministr zahraničních věcí jednal se Stoltenbergem

Sdílení odpovědnosti za obranu a aktuální bezpečnostní situace v Evropě s důrazem na Ukrajinu a západní Balkán byly hlavními body schůzky slovenského ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

„Naším zájmem je přispět k úsilí o vyřešení zamrzlých i otevřených konfliktů na východním okraji NATO a Evropské unie,“ uvedl ministr a apeloval na podporu multilateralismu, včetně spolupráce Aliance s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Stoltenberg ocenil příspěvek Slovenska do aliančních operací, zvyšování výdajů na obranu a budování moderních ozbrojených sil, informovalo ministerstvo.

Kam dál?
Slovensko by mohlo zbrojit z vlastních zdrojů, tvrdí šéf zbrojařské sekce (4.1. 2019)

Zdroj: SME (Slovensko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.