natoaktual.cz

NATO mění své plány v Afghánistánu, nová mise bude menší

29. října 2013  15:55
 

Voják slovenské armády v misi ISAF (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Slovenska

NATO mění své plány v Afghánistánu, nová mise bude menší

Po dlouhých měsících vyjednávání o velikosti a roli budoucí mise v Afghánistánu se vysocí zástupci Severoatlantické aliance nechali slyšet, že přítomnost vojáků NATO v zemi bude "minimalistická" a namísto bojového výcviku se zahraniční síly spíše soustředí na kontrolu, zda je vojenská pomoc v řádech miliard dolarů správně využívána.

Méně ambiciózní plán NATO odráží náladu v americkém Kongresu a parlamentech řady evropských zemí, které zvažují, že budoucí misi finančně nepodpoří, dokud velitelství spojeneckých sil v korupcí sužovaném Afghánistánu nedohlédne na to, jak jsou peníze utraceny. Severoatlantická aliance v budoucí misi počítá s nasazením osmi až dvanácti tisíc vojáků.

Kam dál?
Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

AWACS nad Afghánistánem nalétal deset tisíc hodin

Letouny včasné výstrahy Severoatlantické aliance AWACS E-3A v Afghánistánu dosáhly významného milníku deseti tisíc nalétaných hodin v rámci téměř tisícovky dílčích misí. Systém, jenž poskytuje podporu misi ISAF, se během svého dvou a půlletého působení vyhnul sebemenšímu incidentu. Letouny AWACS nad Afghánistánem přispívají především k řízení letového provozu, v němž se vyskytují civilní a vojenské lety, a k podpoře pozemních operací naváděním průzkumu a letecké podpory.

"Po téměř tisícovce úspěšně splněných misí může být E-3A na sebe hrdý," uvedl nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě generál Philip Breedlove. "Jako součást systému včasné výstrahy letoun nalétal nad Afghánistánem ze své základny v Mazár-e Šarífu přes deset tisíc hodin. Gratuluji celému týmu, že tak skvěle střežil afghánské nebe," dodal generál Breedlove.

Kam dál?
NATO omezí výcvik afghánského letectva (22.10. 2013)

Zdroj: DVIDS (Afghánistán)

---

Spojenci ukončili rekonstrukci jižního Afghánistánu

Severoatlantická aliance po více než deseti letech ukončila svoji účast na výstavbě škol, nemocnic, silnic a vládních budov na jihu Afghánistánu. Na rekonstrukci jižní provincie Urúzgán dohlíželi od loňského roku australské síly, před nimi se o výstavbu infrastruktury starali Holanďané.

Slavnostního ukončení na Camp Holland se účastnil australský premiér Tony Abbott, jenž připomněl, jak úspěšně jih Afghánistánu spojenci obnovili. "I tak ale Urúzgán zůstává chudou a komplikovanou provincií," připustil premiér Abbott.

Výstavbu infrastruktury trápily závažné problémy, upozornil americký specialista na Afghánistán Paul Fishstein. "Projekt se potýkal s masivní korupcí a finanční pomoc navíc měla destabilizující efekt na místní klanovou politiku," uvedl Fishstein.

Kam dál?
S Afghánistánem se dohodneme, věří USA i NATO ohledně další mise (23.10. 2013)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Rumunsko zahájilo práce na základně protiraketové obrany

Rumunsko v pondělí zahájilo práce na základně Deveselu, kde má vyrůst zařízení, které se stane součástí protiraketového deštníku Severoatlantické aliance. "Toto je historická událost," prohlásil zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow při návštěvě základny. Slavnostního zahájení výstavby se zúčastnil i rumunský prezident Traian Basescu.

"Zařízení zde v Deveselu bude klíčovou součástí aliančního systému protiraketové obrany. Do konce roku 2015 bude tato základna plně v provozu," upřesnil plán výstavby Vershbow. Prezident Basescu pak dodal, že cílem protiraketového systému je "chránit evropské a americké občany". Pro Moskvu je však protiraketový deštník trnem v oku.

Kam dál?
USA začnou v říjnu v Rumunsku pracovat na protiraketové obraně (11.9. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rusko žádá kompromis v otázce protiraketového deštníku

Rusko je připraveno jednat o kompromisním řešení se zeměmi Severoatlantické aliance v otázce systému protiraketové obrany v Evropě. Současná vyjednávací pozice NATO je podle ruských zástupců "nepřijatelná", uvedla agentura ITAR-Tass. "Jsme připraveni vést se Spojenými státy a zeměmi NATO konstruktivní dialog. Chceme kompromis," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Rusko se obává, že alianční systém protiraketové obrany by mohl oslabit ruský zastrašovací arzenál, a žádá záruky, že tomu tak nebude. "Raketový deštník se buduje, ale naše obavy jsou stále ignorovány," nechal se slyšet ruský ministr obrany Sergej Šojgu. "Americké a alianční plány v protiraketové obraně jsou pro nás těžce předvídatelné," dodal ministr Šojgu.

Kam dál?
NATO a Rusko se stále neshodly na protiraketové obraně (25.10. 2013)

Zdroj: National Journal (USA)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek