natoaktual.cz

Generál Allen zřejmě v čele sil NATO nestane, Bílý dům ho tam už nechce

14. února 2013  14:52
 
Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

Generál Allen zřejmě v čele sil NATO nestane, Bílý dům ho tam už nechce

Generál John Allen se pravděpodobně nestane nejvyšším velitelem spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) a půjde do důchodu. Bílý dům nemá v plánu obnovit jeho nominaci na tento klíčový post. Podle zdrojů televize Fox News má být hlavním důvodem zákulisní mocenská hra Bílého domu. K situaci se má brzy vyjádřit samotný Pentagon.

Bílý dům nyní hýří sebevědomím po vyhrané kontroverzní bitvě o nominaci Chucka Hagela na post ministra obrany. Právě on pomůže s výběrem nového kandidáta na vedoucí pozici v Alianci.

Původní Allenova nominace vypršela v době, kdy probíhalo vyšetřování pikantní emailové aféry, do níž byl zapleten i bývalý šéf CIA generál David Petraeus.

Kam dál?
Mariňák Allen nic neudělal, uzavřel Pentagon vyšetřování generálské aféry (23.1. 2013)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Panetta zanechal v Pentagonu nesmazatelnou stopu

Odstupujícího amerického ministra obrany Leona Panettu si veřejnost bude spíše pamatovat jako šéfa CIA, kterému se podařilo chytit Usámu bin Ládina, než šéfa Pentagonu jednajícího o úsporných opatřeních a konci války v Afghánistánu. Podle mnoha analytiků a armádních špiček se však Panetta, sloužící na postu ministra obrany pouhých devatenáct měsíců, zapsal do dějin Pentagonu mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát.

V první řadě odstranil překážky pro ženy sloužící v armádě, které se až doposud nemohly zúčastnit přímých bojových operací, a tudíž nedosáhly na nejvyšší důstojnické hodnosti. Panetta se rovněž zasadil o zrušení zákazu otevřeně se v armádě přiznat ke své sexuální orientaci. Významně přispěl k formování americké vojenské strategie a dokázal obhájit masivní škrty. „Nikdo nebyl tak nadšený, nikdo nebyl tak otevřený a upřímný jako Leon Panetta a já jsem vděčný za to, co pro zemi udělal,“ řekl senátor John McCain.

Kam dál?
Americká armáda oslavuje homosexuály, červen bude jejich měsícem (19.6. 2012)
Do čela Pentagonu míří Leon Panetta (22.6. 2011)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Více afrických vojáků podpoří malijské jednotky

Další jednotky Afričany vedené mezinárodní podpůrné mise v Mali (AFISMA) proudí do této západoafrické země, kde se přidají k několika stovkám vojáků, kteří již bezpečnost mnoha malijských měst zajišťují. Jednotky z Beninu, Pobřeží slonoviny a Senegalu vyslané pod hlavičkou Západoafrického hospodářského společenství (ECOWAS) představují nejnovější posilu africké mise.

Podle zdroje blízkého malijskému ministerstvu obrany bude více než pět tisíc západoafrických vojáků nasazeno v Mali nejpozději do konce února, přičemž polovina z nich už do země přijela.

Do Markaly, města v centrální části Mali, dorazilo šest set vojáků z Burkiny Faso. „Cítíme se mnohem bezpečněji poté, co Burkiňané přijeli. Hlídají město a přilehlé okolí,“ neskrývá radost starosta Markaly Demba Diallo. Nigerijští vojáci střeží město Segou, zatímco jednotky z Toga hlídkují v okolí severněji položeného města San.

Kam dál?
Afričtí vojáci se připravují na nasazení v Mali (16.1. 2013)

Zdroj: Bernama (Malajsie)

---

Americký velvyslanec při NATO končí, povede nezávislý think-tank

Velvyslanec Spojených států při Severoatlantické alianci a bezpečnostní expert Ivo Daalder se stane od letošního července novým šéfem významného think-tanku Chicago Council on Global Affairs (CCGA) a nahradí tak Marshalla Boutona.

„Jsme skutečně potěšeni, že velvyslanec Daalder přijal naši nabídku stát se novým šéfem naší organizace, a těšíme se na něj,“ oznámil předseda představenstva CCGA Lester Crown. „Ivo se k nám s jeho nápady, politickými zkušenostmi a vizemi skvěle hodí,“ soudí Crown.

Daaldera jmenoval prezident Barack Obama na post velvyslance při NATO v květnu 2009. Během čtyřletého funkčního období zaznamenal řadu úspěchů. Pomohl uspořádat dva summity Aliance, významně se podílel na nové strategické koncepci z roku 2010 a byl klíčovou osobností během vyjednávání o intervenci v Libyi v roce 2011.

Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

---

Obama podepsal nařízení na zlepšení kyberobrany

Americký prezident Barack Obama podepsal nařízení výrazně zlepšující obranu kritické infrastruktury před možnými kyberútoky. Obama představil dlouho očekávaný plán během úterní výroční zprávy o stavu unie. Poukázal na „rostoucí hrozbu kyberútoků“ a na nutnost rychle jednat prezidentským nařízením. Naznačil tím znepokojení nad zdlouhavým legislativním procesem v americkém kongresu.

Zákonodárcům se vloni nepodařilo schválit novou legislativu týkající se kyberbezpečnosti kvůli stranickým neshodám.

Nynější Obamovo nařízení je zatím nejkomplexnější odpovědí na kyberhrozby. Soukromé společnosti nově budou s federálními úřady sdílet informace o kyberútocích, které ohrozily jejich bezpečnost, zatímco tajné služby firmám předají informaci o možných kyberhrozbách.

Kam dál?
Analýza: NATO se snaží svázat kyber-prostor (5.12. 2011)

Zdroj: Russia Today (Rusko)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek