natoaktual.cz

Prezident povýšil armádní špičky i šéfy tajných služeb

28. října 2015  17:26
Prezident Miloš Zeman u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu ve středu povýšil do generálských hodností sedm představitelů armády a bezpečnostních sborů. Jsou mezi nimi i šéfové tajných služeb.  
Prezident Zeman povýšil na Pražském hradě sedm představitelů armády a bezpečnostních borů | foto: MO

Prezident republiky povyšuje vojáky, policisty a hasiče do generálských hodností dvakrát ročně - 8. května u příležitosti Dne vítězství a 28. října na Den vzniku samostatného Československa.

Do hodnosti generálporučíka Zeman ve středu jmenoval generálmajora Jiřího Balouna, prvního zástupce náčelníka generálního štábu. Do hodnosti generálmajora dosavadního brigádního generála Petra Mikulenku, který řídí Společné operační centrum ministerstva obrany. A do hodnosti brigádního generála pak plukovníka Jaroslava Linharta, zástupce ředitele Sekce podpory Ministerstva obrany.

Povýšen byl také ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang, z brigádního generála do hodnosti generálmajora. Podobně také z plukovníka do hodnosti brigádního generála šéfa další tajné služby Jiřího Šaška, který vede civilní rozvědku, neboli Úřad pro zahraniční styky a informace.

Na brigádního generála byli povýšeni též ředitel pražského hasičského sboru Roman Hlinovský a náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Laube.

Po slavnostním aktu prezident republiky v projevu ke generálům vyzval, aby bezpečnostní sbory přemýšleli o současné migrační krizi. „Položme si velmi složitou otázku, zda migrační krize, kterou Evropa v současné době zažívá, není – řečeno vojenskou, tedy vaší, terminologií – organizovanou invazí,“ prohlásil prezident.

Podle něj by měli představitelé státu o této hypotéze alespoň přemýšlet, protože uprchlíci prostřednictvím organizované sítě převaděčů nepřicházejí pouze ze zemí, kde se bojuje, ale i z oblastí, kde žádná válka není. „Prosím, abyste o této hypotéze přemýšleli, a přeji si, aby tato hypotéza nebyla pravdivá, protože kdyby ano, tak by to znamenalo rozvrat našich sociálních, ekonomických a politických struktur naší Evropy,“ dodal Zeman.

Ten odpoledne položil věnec u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, kde mu následně složilo přísahu 875 nových vojáků. „Při vší úctě k 1. lednu 1993, považuji tento svátek za základ, protože tehdy vzniklo nezávislé Československo,“ řekl Zeman později po pietním aktu na Vítkově, kam s armádními představiteli zamířil.

inc natoaktual.cz
zpět na článek