natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zeman míří na summit "devítky". Bude řešit kyberobranu i dezinformace

  27. února 2019  18:31
  Prezident Miloš Zeman odcestoval do slovenských Košic. Ve čtvrtek se tam zúčastní summitu devíti prezidentů zemí takzvaného východního křídla NATO. Společně s šéfem Aliance Jensem Stoltenbergem budou jednat o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, kyberobraně i boji proti šíření dezinformací.  

  Prezident Miloš Zeman | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Hned devět prezidentů se sejde v Košicích na pozvání slovenského prezidenta Andreje Kisky. Takzvanou „Bukurešťskou devítku“ tvoří země NATO z východní a střední Evropy - Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Pozvání na setkání přijal i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  „Hlavním cílem akce je připomenout si 70. výročí vzniku NATO, 15. výročí vstupu Slovenska a dalších členů do NATO a 20. výročí vstupu České republiky, Maďarska a Polska,“ uvedla kancelář slovenského prezidenta.

  Prezidenti ale budou diskutovat rovněž o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a v jejím sousedství. Diskuze se bude týkat také obrany proti kybernetickým hrozbám, šíření dezinformací a propagandy. Mezi pozvanými hosty jsou Edward Lucas, uznávaný odborník na problematiku hybridních hrozeb a bývalý editor týdeníku The Economist, a Miriam Lexmann, ředitelka evropské pobočky Mezinárodního republikánského institutu v Bruselu.

  Vznik „Bukurešťské devítky“ iniciovalo v roce 2014 Rumunsku kvůli ruské anexi Krymu a konfliktu na Ukrajině. Cílem  společných summitů je koordinace pozic a zájmů jednotlivých zemí východního křídla NATO před důležitými jednáními v rámci Aliance i v Evropské unii.

  Očekává se, že prezidenti v Košicích přijmou společnou deklaraci týkající se aktuálních bezpečnostních témat.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media