natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zeman podepsal přijetí Finska a Švédska do NATO. Zbývá ještě šest zemí

  31. srpna 2022  15:09
  Prezident Miloš Zeman svým podpisem ve středu završil českou ratifikaci přijetí Finska a Švédska do NATO. Česko je tak čtyřiadvacátou členskou zemí, která proces dokončila. Chybí ještě souhlas Řecka, Maďarska, Portugalska, Slovenska, Španělska a Turecka.  

  Prezident Miloš Zeman podepsal 31. srpna 2022 přístupové protokoly Finska a Švédska do NATO. | foto: hrad.cz

  Podpis ratifikačních listin ve středu potvrdil na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že jde o „historický okamžik“. Zeman již dříve vstup obou zemí do NATO podpořil.

  Aliance pozvala obě severské země ke vstupu na svém červnovém summitu v Madridu. Pro plnohodnotné členství musí přistoupení nových zemích schválit parlamenty všech třiceti současných členských států.

  Poslanci schválili přijeti severských zemí do NATO. Proti byli čtyři z SPD

  Češi senátoři schválí přijetí Finska a Švédska už 10. sprna. Poslanecká sněmovna přístupové protokoly schválila na nočním jednání z pátku na sobotu 27. srpna.

  Přístupové protokoly jsou v Česku formálně mezinárodními smlouvami prezidentského typu. Obě parlamentní komory dávají souhlas s ratifikací, kterou představuje následný podpis prezidenta.

  Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 24 členských zemí NATO. Naposledy v úterý proces dokončily Spojené státy.

  Na souhlas s přijetím čekají severské země ještě ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a v Turecku.

  Ankara přitom ratifikaci podmiňuje splněním svých požadavků. Turecký prezident Erdogan nedávno pohrozil Stockholmu a Helsinkám, že nenechá v parlamentu ratifikovat jejich žádost, pokud Ankaře nevyhoví s žádostí o vydání až sedmi desítek lidí, které chce Turecko postavit před soud za údajnou spolupráci nebo členství v teroristických organizacích.

  Ankara se odvolává na společné memorandum, které představitelé Turecka, Švédska a Finska podepsali na nedávném summitu NATO v Madridu na konci června a které fakticky odblokovalo pozvání obou skandinávských zemí do Aliance. V dokumentu se trojice zemí zavázala k větší spolupráci proti terorismu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media