Zeman nabídl Varšavě vyslání českých vojáků na hranice s Běloruskem

Vydáno 23.11.2021
Prezident Miloš Zeman nabídl Polsku vyslání českých vojáků na hranice s Běloruskem pro pomoc při řešení migrační krize. V dopise adresovaném polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi uvedl, že na ohrožení hranice by měly reagovat všechny země NATO a EU.  

Situace na polsko-běloruské hranici, kterou se za podpory běloruského režimu snaží nelegálně překročit tisíce migrantů | foto: MON

„Situaci na polsko-běloruské hranici, která je způsobena zlými úmysly těch, kteří pro svůj vlastní prospěch neváhají zneužít nepřízně osudu druhých, velmi pozorně sleduji,“ napsal Zeman v dopise, který zveřejnila prezidentská kancelář.

Podle Zemana jde o hranici nejen Polska, ale rovněž hranici členské země NATO. „Na jakékoli její ohrožení by měly proto reagovat všechny členské státy EU a NATO a měly by nabídnout účinnou pomoc,“ napsal.

Armáda ČR je proto podle něj připravena, pokud bude mít Varšava zájem a za splnění zákonných podmínek, vyslat na polské hranice své vojáky. „Příslušníci ozbrojených sil České republiky jsou v současné době připraveni k okamžitému přesunu,“ konstatoval.

Zároveň připomněl, že rozhodnutí o vyslání ozbrojených sil České republiky mimo její území naší země na dobu do 60 dnů náleží vládě, jde-li o plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení. „Zasadím se o to, aby Česká republika dostála svým spojeneckým závazkům při obraně naší společné bezpečnosti,“ dodal.

Kromě vojenské pomoci Zeman svému polskému protějšku nabídl dopise rovněž motto, které se podle jeho slov ujalo v Česku během pandemie koronaviru a které je výstižné i pro situaci na hranicích: „Společně to zvládneme!“.

Polsko čelí na hranicích s Běloruskem vážné migrační krizi. Bezpečnostní analytici to označují za hybridní kampaň běloruského režimu a potažmo Ruska. Hranici se nelegálně snaží překročit tisíce lidí většinou z Blízkého východu, které tam nechává běloruský režim přímo svážet.

Několik spojenců už oznámilo, že na pomoc Polsku se zajištěním hranice s Běloruskem vyšle vojáky. Británie ženisty, Estonsko také průzkumníky či vojenské policisty.

Nabídněte Polsku vyslání našich vojáků, vyzvala vládu Černochová

K nabídce na vyslání českých policistů a vojáků o víkendu vyzvala dosavadní vládu šéfka sněmovního výboru pro obranu a navrhovaná nová ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je Česko připraveno Polsku pomoci vysláním policistů, případně i vojáků. Babiš to řekl před odletem na úterní jednání s premiéry V4 (Česka, Polska, Slovenska a Maďarska) v Budapešti s tím, že Varšava o pomoc zatím nepožádala.

Premiéři V4 dnes plně podpořili Varšavu s tím, že chování běloruského režimu je neakceptovatelné a proto země podporují všechny sankce vůči němu. Například slovenský premiér Eduard Heger navrhuje, že by měly být potrestány letecké společnosti, které migranty do Běloruska svážejí.

Podle Babiše dosavadní boj s pašeráky lidí není efektivní a nelegální migrace představuje závažný problém. „Česká republika plně podporuje Polsko. Naši vojáci jsou připraveni a samozřejmě i policisté,“ uvedl s tím, že na tlak běloruského režimu nelze přistoupit.

inc natoaktual.cz