natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Musíme ruské jednotky co nejvíce vytlačit z našeho území, vyzval Zelenskyj

  4. května 2022  13:40
  Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je nyní prioritou vytlačit ruské jednotky co možná nejvíce z území Ukrajiny. Teprve pak bude Kyjev usilovat o maximální zachování územní celistvosti země a přijde na řadu diplomacie, uvedl.  

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | foto: president.gov.ua

  „Cílem každého Ukrajince je obnovit naši územní celistvost v mezinárodně uznávaných hranicích. Chápu, že všechno najednou není možné. Nejprve musí být podniknuty vhodné kroky k zastavení války a poté bude na místě diplomacie,“ prohlásil ukrajinský prezident během středečního videohovoru na summitu Rady generálních ředitelů deníku The Wall Street Journal.

  Podle Zelenského je proto po první etapě války, kdy se ukrajinským obráncům podařilo Rusko zastavit, nyní hlavní prioritou co nejvíce vytlačit ruské jednotky. „Druhá etapa je přimět Rusko, aby se co nejvíce stáhlo z našeho území. Třetí etapa je v maximální možné míře obnovit územní celistvost,“ konstatoval.

  Tam, kde je podle něj možné obnovit územní celistvost dialogem, udělá Kyjev maximum, ale pouze jako rovnocenný partner Moskvy.

  „Chápeme, že bude obtížné obnovit územní celistvost na dočasně okupovaném poloostrově Krym. Přesto věřím, že pak budeme moci ukázat svou sílu a přejít na diplomatickou cestu. Protože každá válka končí diplomacií,“ dodal.

  Zdůraznil, že ukrajinská obrana nijak neustupuje, ačkoliv jsou v některých oblastech ukrajinské jednotky blokovány ruskými silami. „Tam čekáme, až se na naší straně objeví patřičné vybavení a můžeme se posunout vpřed. A v některých oblastech se dál posouváme dál,“ podotkl.

  Upozornil, že dosud nezaznamenal žádné snahy Ruska o zastavení bojů. Konkrétně zmínil pokračující evakuaci civilistů z komplexu oceláren Azovstal v Mariupolu, na které se podílí i OSN a Červený kříž i za pokračujícího ruského ostřelování oblasti. 

  Zelenskyj zopakoval, že příměří bude patrně možné dohodnout pouze tehdy, když se osobně setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Pokud se setkáme s prezidentem Putinem, bude příměří,“ konstatoval.

  Varoval, ale že příměří nesmí znamenat situaci, kdy ruské jednotky zůstanou tam, kde jsou a válka se pouze změní v zamrzlý konflikt. „Do zamrzlého konfliktu nepůjdeme,“ dodal.

  Podle Putina může za válku Západ

  Podle ruského prezidenta Putina za současnou krizi může Západ. Řek to v úterý během telefonického rozhovoru s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Moskva je prý podle Putina otevřena dialogu, přestože Ukrajina „není připravena k vážnému jednání“.

  „Západ by mohl pomoci ukončit tato zvěrstva tím, že uplatní vliv na kyjevský režim a také zastaví dodávky zbraní Ukrajině,“ popsal telefonát Kreml.  Podle Putina může také Západ za vznikající globální potravinovou krizi. A to i kvůli sankcím, které v reakci na útok proti Ukrajině na Rusko uvalil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media