natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruské tanky už nesmí dojet do Prahy, řekl Zelenskyj poslancům a senátorům

  15. června 2022  13:25
  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil prostřednictvím videopřenosu na dálku před českými poslanci a senátory. „Jsme s vámi, buďte s námi,“ vyzval Zelenskyj k další pomoci pro jeho zemi. Ruskou invazi označil pouze za první krok v plánech Moskvy na porobení dalších národů.  

  Projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před českými poslanci a senátory 15. června 2022 | foto: @snemovna

  „Na Ukrajině se právě odehrává bitva o budoucnost Evropy,“ prohlásil Zelenskyj. Jeho projev, který poslanci a senátoři sledovali v jednacích sálech, přijali potleskem vestoje.

  Českým zákonodárcům Zelenskyj poděkoval za štědrou pomoc Česka při dodávkách zbraní a vybavení ukrajinským obráncům. Podle Zelenského v pravou chvíli, kdy byly zbraně nejvíce zapotřebí. „Čeští lidé velice dobře znají, čím končí kompromisy, které činíme vůči tyranům,“ řekl.

  Poděkoval také českému lidu a státu za vřelé přijetí uprchlíků a vyzval k udělení statusu kandidátské země Evropské unie Ukrajině. To je jednou z priorit České republiky, která na začátku července převezme předsednictví EU od Francie.

  S odkazem na vysílání československo rozhlasu při vpádu sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968 několikrát Zelenskyj zopakoval slova: „Jsme s vámi, buďte s námi“.

  Ukrajinský lid podle něj bojuje za svou svobodu proti krutému ruskému vpádu a právě s těmito slovy se obrací ke všem národům Evropy a demokratického světa.

  Varoval, že ruské ambice nejsou zaměřeny jen na Ukrajinu, ale na celý prostor od Varšavy po Sofii a od Prahy po Tallin. „Stejně jako v minulosti i v pád na Ukrajinu je pouze prvním krokem, aby si ruské vedení otevřelo cestu k dalším státům a porobení dalších národů,“ prohlásil.

  Ukrajina by proto podle něj měla dostat od Západu vše důležité pro vítězství včetně moderních zbraní, které překonají ty ruské. „Ruské tanky, které útočí na ukrajinská města musí být spáleny nebo vyhnány z území Ukrajiny, aby už nikdy nemohly znovu dojet do Prahy, ani do Ostravy nebo do Brna, Plzně nebo do Karlových Varů,“ uvedl.

  Fiala: Rusko ohrožuje naše životy

  Ukrajinský prezident od začátku ruské vojenské agrese vůči Ukrajině promluvil podobně na dálku před zákonodárci v řadě zemí včetně USA.

  Sněmovna po projevu Zelenského vyzvala vládu Petra Fialy, aby dále podporovala Ukrajinu a zasazovala se o její začlenění do Evropské unie. I Senát apeloval na členské státy Evropské unie, aby udělily Ukrajině status kandidátské země.

  Podle premiéra Fialy ukazuje Rusko jako agresor, že jeho ambicí je minimálně obnova Sovětského svazu a pokud se nepodaří agresora zastavit, dalšími oběťmi budou Pobaltí a země střední Evropy. „To je přímé nebezpečí pro naše životy, a to nemůžeme připustit,“ zdůraznil.

  Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jednání Ruska za „státní terorismus“ a šéf Senátu Miloš Vystrčil ocenil odvahu ukrajinských obránců. „My si uvědomujeme, že nebojujete jenom za svoji územní celistvost, za svoji svobodu a za svoji nezávislost, ale že bojujete za celý civilizovaný a svobodný svět,“ poznamenal.

  Podle ministra zahraničí Jana Lipavského bylo vystoupení prezidenta Zelenského velmi silné. „My víme, jaké to je, když se Rusko snaží o nadvládu nad jiným státem. Musíme dát Kremlu jasně najevo, že takové chování je nepřípustné. Česko je s Ukrajinou,“ uvedl.

  Už v červenci se chystá opět na Ukrajinu, aby ukázal podporu České republiky a hovořil se svým protějškem Dmytro Kulebou o další možné pomoci.

  Česko už poskytlo Kyjevu vojenský materiál včetně tanků, obrněnců, houfnic nebo vrtulníků za 3,5 miliardy korun.

  Ministryně obrany Jana Černochová avizovala, že vládě předloží nový návrh na další pomoc za zhruba 600 až 700 milionů korun.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media