natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zelení: Základna USA na našem území musí být pod kontrolou NATO

  14. srpna 2006  11:27
  Rozhodnutí o zřízení americké protiraketové základny, která by mohla stát na území České republiky, by mělo být výsledkem širšího jednání na bázi NATO a EU. Případná základna by měla být zřízena v rámci působnosti aliance. Tento názor zastává Strana zelených. Domnívají se totiž, že základna může ohrozit vztahy uvnitř aliance.  

  Vyplývá to ze stanoviska, které o víkendu přijalo vedení Strany zelených. Tento názor ale vyvrací politolog a expert na jaderné zbraně a protiraketové systémy Petr Suchý z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Masarykově univerzitě v Brně. Podle něj se při případném zřízení základny na našem území bude jednat o pomoc významnému spojenci, která zároveň vzbudí větší zájem o protiraketové programy v rámci celé Severoatlantické aliance. - více zde.

  Zelení přesto při hlasování o zřízení základny tento návrh nepodpoří. Budou zároveň usilovat o to, aby se o jejím vybudování konalo obecné referendum. Kromě Zelených nesouhlasí s umístěním americké základny na území ČR ani KSČM a většina sociálních demokratů. Pro je naopak ODS.

  Ačkoli ještě není rozhodnuto, zda bude základna stát opravdu na území České republiky, ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda očekává oficiální žádost USA o případnou účast státu na projektu protiraketové obrany koncem prázdnin. Dalším státem, který by mohl hostit základnu, je sousední Polsko.

  Veřejné mínění však není zatím americké protiraketové základně nakloněno. Téměř polovina respondentů průzkumu agentury STEM se domnívá, že základna neposílí bezpečnost země ani spolupráci se spojenci. Negativní postoj obyvatel k základně potvrdil i červencový průzkum agentury Median pro Mladou frontu Dnes, v němž se pro vybudování základny vyjádřilo jen 17 procent dotázaných.

  pj, ČTK natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media